25 Mayıs 2010 Salı

ADALAR POSTASI-2437: ada nalı'nın çivisi çok çabuk çıktı!...


* * *

ADALAR'da TARİHTE O GÜN:

29 Ağustos 1900 Çarşamba günlü Devlet-i Aliyye tebeasından müteveffa Vasilaki Fahri'nin Büyükada'daki mirasının, veresesine suret-i intikâl ve tevziine dair...

* * *

ADALAR'da BİR GÜN:

Fotoğraf: Ugo Antonio Corintio, Büyükada'da, Mayıs 2010.

* * *

ADALAR'da HAVA DURUMU:

25 Mayıs 2010 Salı
Büyükada'da HAVA DURUMU*
Parçalı bulutlu
14/25ºC
% 66-84 nem
Lodos, GB 12km/sa

Gündoğuşu 05:38... Günbatışı 20:23...

* http://www.dmi.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?m=BUYUKADA uyarınca

* * *

Cicely Mary Barker, Toadflax Fairy.

* * *

1- Ömer Sami Coşar: "Troçki İstanbul'da!..."

2- Kınalıada Postası: "ada nalı'nın çivisi çok çabuk çıktı..."

3- Adalar Orman İşletme Şefliği'nden ne haber?: "27. Ekotur Heybeliada'da yapıldı... Orman Genel Müdürü yardımcısı Zeki Yüksel Büyükada'daydı..."

4- Büyükada Postası: "Sayın Begüm Yavuz'un, CHP Parti Meclisi'ndeki görevine son verildiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz..."

5- Sibel Akkaşoğlu: "Adaevi'nin Haziran ayı programını ekte göreceksiniz..."

6- Mehmet Kurtkaya: "Her zaman söylediğim gibi Emek Sineması'nı yaşatacağımıza ilk günden beri inanıyorum. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nden birkaç dakika önce gelen çok güzel haberi anında paylaşıyorum..."

ADALAR POSTASI'nın 2437. sayısında...

)O(

Büyükada Aya Yorgi Kilisesi, 5.5.2010.

Haydi siz de bir dilek dileyip atın Dilek Kutusu'na!
Ne olur ne olmaz tutmaz ya tutacağı da tutabilir!
)O(..........................................................1

Milliyet Cadde, 23.5.2010

http://cadde.milliyet.com.tr/2010/05/23/HaberDetay/1241429/Trocki_Istanbul_dayken

Troçki İstanbul'dayken

Stalin tarafından sürgüne gönderilen Rus devrimci, dört buçuk yıl Büyükada'da yaşadı. Ömer Sami Coşar bu yılları titiz çalışmaları sonucunda bir kitapta topladı.


Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Milliyet gazetesi yazarlarından, Türkiye'nin yakın tarihiyle ilgili kitap ve ansiklopedi çalışmalarıyla tanınan Ömer Sami Coşar’ın 41 yıl önce yayımlanan 'Troçki İstanbul’da' adlı kitabını tekrar okuyucu ile buluşturdu.

Leon Troçki 1917 Ekim Devrimi’nin önde gelen yöneticileri arasında yer aldı. Kızılordu’yu kurdu. Lenin’in ölümünden sonra parti yönetimini ele geçiren Stalin tarafından tasfiye hareketleri sırasında 1927’de Alma Ata’ya sürgüne gönderildi, 1929 Şubat’ında ülke dışına çıkarılmasına karar verildi.

Sovyetler Birliği Türkiye’den Troçki’nin siyasi mülteci olarak kabulünü talep etti. Bu talebin kabul edilmesi üzerine Türkiye’ye gelen Troçki 12 Şubat 1929-17 Temmuz 1933 tarihleri arasında dört buçuk yıl İstanbul’da yaşadı. Türkiye’deki sürgün yıllarının çoğunu Büyükada’da geçirdi. Avrupa ve Amerika’dan gelen yandaşlarını burada kabul etti.

Coşar'ın ilk kez 1969'da yayımlanan kitabı Troçki'nin İstanbul'da yaşadığı dört buçuk yılı ele alıyor. Titiz bir arşiv taraması ile hazırlanmış olan kitap, Troçki’nin İstanbul’daki hayatını tüm detayları ile e alıyor; ünlü devrimcinin İstanbul’dan ayrıldıktan sonra yaşadıklarını da aktarıyor.

Kitaptan notlar

“Troçki, kendisinin sürgün edilmesi işinde Stalin’le Türkiye arasında ve kendi aleyhinde bir gizli anlaşma bulunmadığına artık inanmış olmasına rağmen ‘lisanını bildiği bir memlekete’ gitmeyi gene de arzu etmekten geri kalmıyordu. 1929 yılının Mayıs sonunda İngiltere’de seçimleri İşçi Partisi’nin kazanmış olmasına sevinmiş, oğlu vasıtasıyla hemen ertesi günü İstanbul’daki İngiliz Konsolosluğu’na başvurarak vize istemişti.

(İngiltere’de) Troçki’nin kabulü aleyhinde kampanya açanların başında Churchill bulunuyordu. Bir yazısında, “Bir zamanlar bir kaş çatması binlerce kişi için ölüm demek olan Troçki, bir paçavra çuvalı gibi Karadeniz kıyılarına düştü,” diyor, orada kalmasını istiyordu.

Yalnız Troçki’nin İngiltere’ye alınması için uğraşanlar da vardı. H.G. Wells ile Bernard Shaw iki protesto beyannamesi yayınlamışlardı. Shaw, sosyalist iktidarı sert bir dille yeriyor, ‘reaksiyoner’lere tanınan bir hakkın bir sosyalistten esirgendiğini söylüyordu. Shaw, İçişleri Bakanı Clynes’e de bir mektup yollamıştı. Bunda Mustafa Kemal Paşa’nın davranışı ile İşçi Partisi’nin Başbakanı Mac Donald’ın davranışı arasındaki tezadı belirtiyor ve ‘bir Türk hükümetinin bir İngiliz hükümetine verdiği liberalizm dersinin’ kolay kolay yutulacak bir hareket olmadığını belirtiyordu.”

....

http://alisveris.iskulturyayinlari.com.tr/tanim.asp?sid=P0NUDRYYS3EM1SE9271R
..........................................................2

From: KINALIADA POSTASI
Subject: Re: ADALAR POSTASI-2436: yılın 'şeffaf' büyükşehir ilçe belediye başkanı, 'çıkar hesapları'nın asıl hangi yönde olduğuna dair de bir açıklaMA yapacaktır zaar!...
Date: May 24, 2010 10:54:19 PM GMT+03:00
To: adalar.postasi@gmail.comSevgili ADALAR POSTASI,
Aklınıza fikrinize sağlık.
Müthiş bir başlık atmışsınız!

[ADALAR POSTASI-2436: yılın 'şeffaf' büyükşehir ilçe belediye başkanı, 'çıkar hesapları'nın asıl hangi yönde olduğuna dair de bir açıklaMA yapacaktır zaar!...
http://adalar-postasi-guncel.blogspot.com/2010/05/23-2436.html]

ada nalı'nın çivisi çok çabuk çıktı.............................................................3

ADALAR ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ'nden NE HABER?

http://www.adalarorman.com//index.php?option=com_content&task=view&id=251&Itemid=1

27. Ekotur Heybeliada'da yapıldı...

Yazan Yüksel ÖZCAN


23 Mayıs Pazar günü saat 11:00'de İtfaiye Meydanı'nda toplanan Heybeliada Gönüllüleri ve diğer katılımcılar, itfaiye araçları, ekipleri ve de binaları hakkında bilgilendirildi.

Mezarlık yanındaki orman alanında ekolojik denge çalışmalarının yapıldığı yere gitmek üzere yürüyüş başladı.


Çamkese böceği populasyonunun 2 yıl önce yoğun olduğu bu alanda Orman İdaresi tarafından yapılan ekolojik denge çalışmaları hakkında uygulamalı bilgilendirmeler yapıldı. Ağaçların artım kaybı ve hastalık nedenleri hakkında yapılan araştırmalar hakkında açıklamalar yapıldı.


Orman yangınlarının çıkmaması için yapılması gerekenler ile olası yangınlarda söndürme ve lojistik destek konusunda uygulama yapıldı. Yangın arazözü tanıtılıp, katılımcıların arazöze nasıl yardımcı olabilecekleri anlatıldı.


Orman yangınlarında ilk müdahalede kullanılan yüksek basınçlı su tabancası kullanımı gösterilerek, katılımcılara uygulama yaptırıldı. Herkesin orman yangınlarında mükellef olduğu hatırlatıldı. Orman yangınlarına müdahalede dikkat edilmesi gereken konular vurgulandı.


Daha sonra yol boyunca yürüyüşe devam edildi. Yol kenarındaki taş, toprak, bakteri, liken ve yosun oluşumu ile birbiri arasındaki ilişkiler detaylı olarak anlatılarak karşılıklı soru cevaplar şeklinde sohbet edildi. 1994 yılında çıkan yangından sonra ağaçlandırılan Çam Limanı Ağaçlandırma Sahası gözlenerek yapılan bakım çalışmaları sayesinde oluşan sağlıklı genç orman hakkına bilgilendirme yapıldı.


Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi'nde yapılan ikramın ardından Sakız ve Zeytin ağaçlarının toplu olarak bulunduğu yerde anıt zeytin ağaçları ziyaret edildi. Endemik bitki türleri tanıtılarak Zeytinlik Mesire Yeri ve çevre orman alanındaki pet şişe atıkları toplandı. Hatıra fotografı çektirilerek Ekotur tamamlandı.


...

http://www.adalarorman.com//index.php?option=com_content&task=view&id=251&Itemid=1

Orman Genel Müdür Yardımcımız Zeki Yüksel Büyükada' daydı...

Yazan Yüksel ÖZCAN

Orman Genel Müdür Yardımcımız Zeki Yüksel Büyükada'da inceleme yaptı.

21 Mayıs Cuma günü beraberinde Kadastro ve Mülkiyet Daire Başkanımız İbrahim Şanlı, İstanbul Orman Bölge Müdürümüz İsmail ÜZMEZ, Kanlıca Orman İşletme Müdürümüz Yaşar SARI'yla Büyükada'ya gelen Genel Müdür Yardımcımız, Orman İşletme Şefliği ve çalışanlarını ziyaret ederek denetleme yaptı. Orman İdaresi'ne ait faytonla tur yolunu takiben Birlik Meydanı'na geldi. Buradan Adakule'ye çıktı.

Daha sonra Adakule Yangın Gözetleme ve Seyir Kulesi'nde incelemelerde bulundu. Yeni arazözler hakkında bilgiler aldıktan sonra Yangın Helikopter Pistleri'ni inceledi. Yangın gözetleme kulesi yakınındaki Aya Yorgi Kilisesi'ni de ziyaret eden Genel Müdür Yardımcımız, kilisedeki dervişten tarihi ve itikadi bilgiler aldı. Yol güzergâhında bulunan ve aynı zamanda dünyanın en büyük ahşap binaları arasındaki eski Eytamhaneyi de ziyaret ederek, ahşabın nasıl kullanıldığı konusunda teknik incelemelerde bulundu. Herhangi bir yangına karşı alınan tedbirleri de yakından inceleyen Genel Müdürümüz Eytamhane etrafındaki hidrant sistemini ve ormana mesafelerini de dikkatle inceledi.

Yine yol güzergâhında bulunan İsa Manastırı'nı da ziyaret ederek manastır tarihi hakkında bilgiler aldı. Son olarak Sultan Abdülhamid tarafından 1897 yılına inşa ettirilen ve şu an restore edilmekte olan Büyükada'nın ilk camisi Hamidiye Camii'ni ziyaret ederek hatıra fotografı çektirdi. Daha sonra Deniz Polisi'ne ait sürat teknesiyle Büyükada'dan ayrıldı...........................................................4

From: BÜYÜKADA POSTASI
Subject: Sn. BEGÜM YAVUZ HAKKINDA
Date: May 24, 2010 9:03:41 AM GMT+03:00
To: adalar.postasi@gmail.com


Sayın Begüm Yavuz'un, CHP Parti Meclisi'ndeki görevine son verildiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
Yeri CHP Parti Meclisi'nde kolay doldurulamayacak bu değerli insana,
buradan Büyükada Postası olarak sevgi ve saygılarımızı iletir, bundan sonra da CHP'de bir nefer olarak
bizlere dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da yol göstermesini beklediğimizi ifade etmek isteriz.

Saygılar,

Büyükada Postası..........................................................5

From: SİBEL AKKAŞOĞLU
Subject: Fwd: FW: Haziran bülteni ektedir.
Date: May 24, 2010 4:44:01 PM GMT+03:00
To: emine.cigdem.tugay@gmail.com


Sevgili Adaevi Dostları,

Adaevi'nin Haziran ayı programını ekte göreceksiniz. Yaza hep beraber merhaba demek arzusuyla sergilerimize ve diğer etkinliklerimize bekliyoruz. Haziran ayında biri mozaik, biri grafik ve kolaj iki tane sergimiz, iki usta sanatçımızdan bir güzel konserimiz, yine birbirinden ilginç yeni/eski filmlerimiz var.

Atölye çalışması ressam Nihal Okçetin'le, Giriş Yetenek Sınavları'na Hazırlık, Çocuklarla Resim, Meraklısına Resim Dersi...

İlgilenenler için telefonlarımız: 0216 382 52 80, 0533 514 88 03
Görüşmek üzere...

Selam ve sevgiler,

Sibel Akkaşoğlu

Adaevi-Büyükada

...
..........................................................6

From: Emeksinemasiniyasatalim.org
Subject: MUJDE YARGI DUR DEDI!!!
Date: May 24, 2010 5:01:23 PM GMT+03:00
To: emekiyasatalim@nine.pairlist.net


Merhaba,

Her zaman söylediğim gibi Emek Sineması'nı Yaşatacağımıza ilk günden beri inanıyorum.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nden birkaç dakika önce gelen çok güzel haberi anında paylaşıyorum.

Hepimizi rahatlatan haber!!!!!

Mehmet Kurtkaya


24.05.2010

2010.08.18835

Basın Açıklaması

Yargı Emek Sinemasının yıkımını öngören projeye dur dedi.

Emek Sinemasının yıkımını öngören projeyi onaylayan kurul kararına açmış olduğumuz davada İstanbul 9. İdare Mahkemesi 12.05.2010 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Sinema kenti Beyoğlu’nda bir bir yok edilen sinemalar arasına katılmak istenen Emek Sineması Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Yenileme Alanları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Yenileme Kurulu’nun 17.09.2009 gün ve 954 sayılı ve 09.10.2009 gün ve 973 sayılı kararı ve eki avan projelerin iptali ve öncelikle yürütmenin durdurulası istemli açtığımız davada T.C. İstanbul 9. İdare Mahkemesi, 2010/448 ESAS no.lu kararında “ Dava konusu işlem, uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceğinden, mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar 2577 Sayılı Yasanın 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, 12/05/2010 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.” demektedir.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,

Mimarlar Odası
İstanbul Büyükkent Şubesi

...

Subject: Fwd: MUJDE YARGI DUR DEDI!!!
From: Emine Cigdem Tugay
Date: May 24, 2010 5:22:43 PM GMT+03:00
To: emekiyasatalim@nine.pairlist.net, Sami Yılmaztürk , Metin Karadağ
Cc: vapurlarimizi_vermiyoruz@yahoogroups.com


EMEK YAŞAYACAK DEMEK!...
YAŞASIN EMEK!... :)
VERİLEN EMEKLERE YÜREKTEN TEŞEKKÜRLERİMLE...
Selam ve sevgiler,
Emine Çiğdem'den
)O(