20 Kasım 2009 Cuma

ADALAR POSTASI-2341: adalar'da vapur seferi düzenlenen iskelelerde bombalı eylemler düzenlenecek!

Büyükada, 18.6.1929.
http://urun.gittigidiyor.com/1929-BUYUKADA-ESEK-GEZISI-KONULU-FOTOGRAF_W0QQidZZ20380751


* * *

ADALAR'da TARİHTE O GÜN:

14 Nisan 1897 Çarşamba günlü inşaat müteahhiti Arif Bey'in, Büyükada'da inşâ eylediği cami ve mektebden dolayı Hazine'den aradığı alacağı için mahkemeye müracaatı lâzım geleceğine dâir...


* * *

ADALAR'da GEÇEN GÜN:

Büyükada, 18/11/2009.* * *

ADALAR'da HAVA DURUMU:

20 Kasım 2009 Cuma günü
Büyükada'da HAVA DURUMU*
parçalı bulutlu
9-15ºC
% 65-97 nem
G 11km/sa

Gündoğuşu 06:56 ... Günbatışı 16:42

* http://www.dmi.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?m=BUYUKADA uyarinca


* * *

Cicely Mary Barker, The Burdock Fairy.


* * *

ADALAR POSTASI'nın 2341. sayısında neler var şöyle bir bakalım:


1- FERİDE ÖZMAT : "Evimizi, yaşamımızı, yemeğimizi hatta bazen yatağımızı paylaştığımız can yoldaşlarımız ne zamandan beri "yük ve eşya" sınıfına giriyor?..."


2- ATAOL BEHRAMOĞLU : "Benim Prens Adalarım..."


3- ADALAR MÜZESİ'nden ne haber?: "Adalar Metropoliti Iakavos, Adalar'da giydiği ilk cüppeyi Adalar Müzesi'ne bağışladı..."


4- ADALAR BELEDİYESİ'nden ne haber? : "Adalar'da Griple Mücadele..."


5- "Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu ve eşi Hatice Farsakoğlu geçtiğimiz pazartesi günü Barınyurt’u ziyaret ettiler..."


6- Şalom- SARA YANAROCAK : "Büyükada simalarını yansıtan oyun son derece akıcı ve keyifli bir gösteriydi..."


7- KAFES OPERASYONU EYLEM PLANI : "Adalar'da vapur seferi düzenlenen iskelelerde bombalı eylemler düzenlenecek!..."


8- SELAH ÖZAKIN : "Hayatlarına şiir dolananlar, müzik eşliğinde bir şiir sohbetine davetliler..."


ADALAR POSTASI'nın 2341. sayısında...

)O(


.........................................................1

From: FERİDE ÖZMAT
Subject: Merhaba dostlar!
Date: November 16, 2009 11:33:17 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com


Az önce Sayın Handan Altıneller'in ADALAR POSTASI'na yolladığı mesajda okudum ki artık motorlarda bir yük taşıma tarifesi uygulanmaya baslamış.

Valiz, masa, koltuk, buzdolabı, çimento, kapı, duşakabin, televizyon vs... Kimi üç lira, kimi beş, kimisi on, yirmi, kırk lira vb... Bu uygulamayı anlayabiliyorum, çünkü bunların hepsi "yük ve eşya" sınıfına giriyor. (Fiyatlandırılması ve liste halinde ilan edilmesi ayrı bir konudur ve muhakkak ki tartışılabilir.)

Peki ya o listede bulunan "evcil hayvanlar"a ne demeli? Evimizi, yaşamımızı, yemeğimizi hatta bazen yatağımızı paylaştığımız can yoldaşlarımız ne zamandan beri "yük ve eşya" sınıfına giriyor? Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bilmem sizler ne düşünürsünüz bu konuda...

21. yüzyıldayız ama bence gelecek pek de aydınlık görünmüyor sevgili dostlar. Özellikle de insanlık, insanca yaşamak; çevreyi, doğayı, hayvanları sevmek, saymak ve tüm canlılarla beraber yaşamayı başarabilmek açısından... Hani büyüklerimiz hep der ya, "hayvanı, ağacı sevmeyen insanları da sevmez" diye... Anlayana artık...

Salacak'ın tepesinden hepinize sevgilerimi yollarken yarınların tüm dostlara ve adalarımıza güzellikler getirmesini diliyorum.

Selamlarımla...


Feride Özmat

...

Ellerin Söylüyor Sonsuzluğu / Hayal Yayınları - Haziran 2009
Yanlis Zaman Hikayeleri / Hayal Yayinlari - Subat 2008
Güneş Kapkaranlık / Adalı Yayınları - Ağustos 2007
Eksildi Artık Söz / Sis Yayınları - Nisan 2006
.........................................................2


Kitap adı:
Benim Prens Adalarım
Yazarı:
Ataol Behramoğlu
Türü:
İstanbulum
ISBN:
978-975-6121-90-0

Açıklama:
Bir kentin tarihini, coğrafyasını, toplumsal hayatını, geçirdiği değişimleri, insan tiplerini, atmosferini, doğal güzelliklerini, unutulan değerlerini, yeme içme kültürünü, gecesini gündüzünü, yazını kışını, folklorunu, eğlence hayatını, daha bin türlü özelliğini, herkes kendince görür. Tarihçi başka, coğrafyacı başka, turizmci başka, asker başka, öğretmen bambaşka bir gözle görür ve kendi bakış açısıyla yazmak ister.

Ama bir yazar-edebiyatçı, kendince bir duyarlıkla yaklaşır kentine. Çevresine gönül gözüyle bakar. Kendisini değişik insanların yerine koyar, onların yüreğiyle de hissetmeye çalışır, öylece yazar... Yazar yazdığı zaman, birçok kimse o yazıda kendi duygularını, düşünüp de söyleyemediklerini bulur. Kendisinden önce yazılmış olanları da anımsamak ister...

Bu düşünceden yola çıkarak, İstanbul'un kırk semti, kırk farklı edebiyatçı-yazar tarafından kaleme alındı. Okurla aynı zamanda buluşan bu kırk kitaplık dizi hem bir ilk olması hem de İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'ne armağan olması açısından yüksek değer taşımaktadır.

(Arka Kapak yazısı)

http://www.heyamola.net/tr/kitap_detay.aspx?kid=97

...

Ataol Behramoğlu, Benim Prens Adalarım, İstanbul (2009)146:

[...]

2 Ekim 83. Büyükada. Sabah. "Fırtına. Kıyamet. Erken uyandım, bir daha uyuyamadım. Elektrikler kesik. Buna karşılık, çocukluğumun, ilk gençliğimin namuslu sonbaharlarından biri. Açık hava, yağmurla ıslanmış ağaçlar, vb. İstanbul'da artık yok olup giden."

[...]
.........................................................3

ADALAR MÜZESİ'nden ne haber?


· Adalar Müzesi'ne bağışlar sürüyor

26 Ekim 2009'da Kiliseler Günü'nde, Büyükada'da Aya Dimitri Kilisesi'nde Adalar Metropoliti Iakavos'un yönettiği ayinde, Ikavos, kendisinin Adalar'da giydiği ilk cüppeyi müzeye bağışladığını duyurdu. Cemaatin de müzeye aktif katkısını istedi. Bağışların doğrudan ya da kendisi aracılığıyla yapılabileceğini ekledi.

http://adalarmuzesi.org.tr
.........................................................4

ADALAR BELEDİYESİ'nden ne haber?

http://www.adalar.bel.tr/haberler/hbr60.asp

ADALAR’DA GRİPLE MÜCADELE

19 Kasım 2009Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir tehdit haline gelen ve halk arasında ‘domuz gribi’ olarak bilinen H1N1 virüsüne karşı Adalar Belediyesi tarafından önlemler alınmaya devam ediyor. Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık İşleri birimi tarafından grip salgınına karşı 23 Ekim tarihinden itibaren ilaçlama yapılıyor. Okulların haftada iki defa düzenli olarak ilaçlandığı çalışmalarda; Camiler, Emniyet Binası, Büyükada Askerlik Şubesi, Belediye Hizmet Binası, Restoranlar, deniz ambulansı olarak kullanılan Horoz Reis ve Hızır Reis tekneleri, Burgazadası Fayton Meydanı, yolcu motorları, Su Ürünleri Kooperatifi, 112 Acil Servis gibi alanlar ilaçlanarak dezenfekte edildi. Ayrıca 18 Kasımdan itibaren Büyükada Sağlık Ocağında domuz gribi aşısı yapılmaya başlanacak. Belirtileri Nedir

Bir solunum yolu hastalığı olan domuz gribi, insandan insana bulaşan yeni bir grip türüdür. Daha önce 31 Ağustos’ta Belediye Hizmet Binasında domuz gribi hakkında konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Şadi Yenen, domuz gribinin ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtileri görüldüğünü belirterek aksırdığımızda elimizle değil kolumuzla ağzımızı kapamamız gerektiğini ifade etmişti.

Gripten Korunmak İçin Neler Yapalım

Ellerimizi su ve sabunla sık sık yıkamak, mikroplardan korunmamıza yardımcı olur. Özellikle öksürüp, hapşırdıktan sonra ve hastalarla ayını ortamda bulunulduğunda mutlaka ellerimizi yıkamalıyız, bulunduğumuz ortamı havalandırmalı seyahat zorunlu ise koruma önlemlerine dikkat edip cerrahi maske kullanmalıyız.
.........................................................5

Şalom, 18.11.2009

http://www.salom.com.tr/news/detail/13625-Adalar-Belediye-Baskani-Farsakoglu-Barinyurttaydi.aspx

Adalar Belediye Başkanı Farsakoğlu Barınyurt’taydı


Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu ve eşiHatice Farsakoğlu geçtiğimiz pazartesi günü Barınyurt’u ziyaret ettiler. Kurumun pansiyonerleriyle öğle yemeğini paylaştılar. Binayı gezen Farsakoğlu ve eşi ihtiyaçlı ve yaşlılara gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti kurum yetkililerine belirtti.
.........................................................6

Şalom, 18.11.2009
Sara Yanarocak

http://www.salom.com.tr/news/detail/13630.aspx


GKD hanımlarının Büyükada temalı açılış günü


11 Kasım Çarşamba günü Göztepe Kültür Derneği’nin her yıl geleneksel olarak tekrarladığı hanımlar açılış yemeği gerçekleşti

Faaliyetin ilk durağı nakış ve el sanatları çalışmalarını birlikte sergileyenFeride Petilon veDora Debahar’ın “Gökkuşağı” adlı sergisiydi. Serginin ana temasını Büyükada manzaraları ve çiçekleri oluşturuyordu.

Daha sonra yemek salonuna alınan seçkin davetli topluluğunun arasında, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva’nın eşi Recina Haleva, İsrail’in İstanbul Başkansolusu Moşe Kamhi’nin eşi Ferda Kamhi, Dernekler Masası Başkanı Tuna Alkan ve dernek kurum ve vakıfların yönetim kademesindeki hanım temsilcileri vardı.

Göztepe Kültür Derneği’nin hanımları tarafından hazırlanan leziz yemeklerin yenmesinin ardından, Derneğin hanımlar kolu başkanı Lili Salerno sahneye gelerek günün anlamına yaraşan özlü bir konuşma gerçekleştirdi.

Günün keyfi ise “Ezan, Çan, Hazan” isimli bir mini tiyatro oyunu idi. Önce sahneye gelen Murat Eskenazi ada vapuru kaptanı rolü ile eskilere giden ada anılarını anlatırken, geriden metnini Donna Kasuto’nun seslendirdiği Adalarla ilgili bir belgesel barkovizyonda gösterildi.

Artık sıra oyuna gelmişti, Murat Eskenazi, Diana Gabay, Rina Yanni, Viki Toledo, Eti Romano, Raşel Özübahar, Korin Gerşon, Nensi Molho, Viki Eskenazi, küçük oyuncu Seymi Seviş, Leon Seloni ve Sami Levi’nin rol aldığı ve Büyükada simalarını yansıtan oyun son derece akıcı ve keyifli bir gösteriydi. Toplumumuzun içinden yetişen ve artık ününü profesyonelce herkese ispat eden Sefarad grubundan Sami Levi, oyun boyunca söylediği Ladino, Ermenice, Rumca, Türk Sanat müziği ve pop müzikten oluşan bir şarkı demeti ile seyirciyi dünden bugüne getirdi ve duygu seli yarattı.
.........................................................7


Taraf, 19.11.2009
Mehmet Baransu

http://www.taraf.com.tr/haber/44227.htm

Suikast, bombalama ve kara propaganda

Ergenekon tutuklusu Levent Bektaş’ta ele geçen film CD’sindeki şifreyi çözen savcılar Deniz Kuvvetleri’ndeki cuntanın “Kafes Operasyonu Eylem Planı”nı ortaya çıkardı. Plana göre gayrımüslimler vurulup dindarlar suçlanacak, AKP üzerindeki dış baskı arttırılacaktı


Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın ofisinde ele geçirilen bir film CD’sinin içerisine şifrelenerek gizlenen “Kafes Operasyonu Eylem Planı” gayrımüslimlere yönelik korkunç planları gözler önüne serdi. Plana göre AKP üzerinde iç ve dış baskıyı artırmak için Türkiye’de yaşayan gayrımüslimlere suikast düzenlenecek, azınlıkların yaşadığı mahallelerde bomba patlatılacak.

Plan, Ergenekon kapsamında tutuklanan Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe tarafından hazırlandı. Eylemlerin ise çoğu Ergenekon soruşturmasında tutuklu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli muvazzaf ve emekli subaylar tarafından gerçekleştirileceği belirtiliyor. Hangi subayın hangi hücrede olduğu planda ayrılıtı olarak yer alıyor. Son iki hafta içinde Ergenekon savcıları tarafından ifadeleri alınan 27 subayın bu planla ilgili sorgulandığı belirtiliyor.

Mart 2009 tarihli “Kafes Operasyonu Eylem Planı”nın “Genel” bölümünde “Rahip Santaro, Malatya Zirve Yayınevi ve Hrant Dink operasyonları sonrasında Türkiye’de yaşayan gayrımüslimlerin irticai grupların hedefinde olduğu yönünde kamuoyu oluşmuş, ancak AKP tarafından karşıt medyanın da desteğiyle söz konusu olayların Ergenekon tarafından organize edildiği şeklinde yoğun propaganda faaliyetlerinde bulunulmuştur” deniyor.


Biz yapacağız AKP’nin üstüne atacağız

Planda bu durumun tersine çevrilmesi için “gayrımüslimler üzerinde korkutucu propagandanın icra edileceği” vurgulanıyor ve şöyle deniyor: “Özel Operasyon Gücü Komutanlığı tarafından Ergenekon Davası’nda tutuklu bulunanlara destek vermek, AKP ve yandaşlarının karşı psikolojik harp faaliyetlerini etkisiz kılmak, gündemi değiştirerek hedef saptırmak, teşkilatın moralini yükseltmek ve kamuoyunun desteğini kazanmak maksadıyla; gayrımüslimler üzerinde korkutucu propaganda icra edilecek ve sözkonusu faaliyetler kaynağı bakımından kara propaganda ile AKP ve AKP’ye destek veren diger şer odaklarınca icra edilmiş gibi gösterilecektir.”


Dört aşamalı plan

Planda operasyonun “Hazırlık”, “Korku oluşturma”, “Kamuoyu oluşturma” ve “Eylem” olmak üzere dört safhadan oluştuğu belirtiliyor.

Hazırlık safhasında yapılacaklar şöyle sıralanıyor:

» Gayrımüslim nüfusun isim ve adresleri belirlenecek.

» Gayrımüslimlere ait gazete, dergi vb. abone listeleri elde edilecek.

» Gayrımüslimlere ait eğitim kurumların öğrenci, veli ve çalışanların listeleri tesbit edilecek.

» Gayrımüslimlere ait vakıf ve ibadethanelerin cemaat listeleri elde edilecek.

» Gayrımüslimlerin dini bayram/önemli günlerinin ve nerelerde ayin/tören düzenledikleri tesbit edilecek.

» Eyleme uygun gayrımüslimlerin mezarlıkları belirlenecek.

Eylemin “Korku oluşturma” safhasında ise şunların yapılması planlanıyor:

» Tesbit edilen Agos gazetesi abonelerinin listeleri paylaşım siteleri ve irticai web siteleri başta olmak üzere internet ortamında yayınlanacak

» Agos gazetesi abonelerine tehdit telefonları açılacak ve tehdit mektupları gönderilecek.

» Adalar bölgesindeki yoğun güzergahlardaki duvarlara tehdit içerikli sloganlar yazılacak.

» Abone listeleri çoğaltılarak, adalarda yaşayan vatandaşların kolaylıkla görebilecekleri bölgelere bırakılacak.


Medya ve internet siteleri kullanılacak

Planın “Kamuoyu oluşturma” safhasında yapılacaklar da şöyle sıralanıyor:

» Abone listelerinin ulusal basında yayınlanması ve haber yapılması sağlanacak.

» Konu hakkında köşe yazıları yazdırılacak.

» Tartışma programlarında konuya yer verilecek ve AKP Hükümeti’nin vurdumduymazlığı ele alınacak.

» 6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi haberleri gibi konulara medyada tekrar tekrar yer verilecek.

» AKP karşıtı web siteleri artırılarak faaliyetleri yoğunlaştırılacak.

» Azınlıklar lehine faaliyet gösteren web siteleri içerik yönünden desteklenecek.

» Mevcut sitelere ilave olarak “www.tehditaltindayiz.com”, “www.agosasahipcikalim.com” vb. adlarla yeni web siteleri oluşturulacak, belirlenen temalar doğrultusunda yayınlar yapılacak ve bu siteler etkin şekilde tanıtılacak.

» Kaynağı AKP ve yandaş gruplara aitmiş izlenimi verilen web siteleri kurularak, söz konusu sitelerin gerekli tanıtımları yapılacak ve dini içerikli yayınlar arasına Agos gazetesi başta olmak üzere, azınlıklara ait medya unsurlarını hedef gösteren mesajlar serpiştirilecek.

» İcra edilen eylemlerin suçlusu olarak AKP e irticai gruplar gösterilerek, kaynağı hakkında “kara propaganda” icra edilecek.


Suikast yapılacak, bomba atılacak

Planın en ürkütücü bölümü ise “eylem” bölümünde yer alıyor:

» Adalar bölgesindeki çeşitli mahallelerde bomba patlatılacak.

» Azınlık haklarını hararetle savunma konusunda ön plana çıkmış kişi/kişilere suikast düzenlenecek.

» Agos gazetesi civarı gibi belirlenen yerlere ses bombaları konacak.

» Birçok yere şüpheli paket bırakılıp, ihbar edilerek güvenlik güçleri meşgul edilecek.

» Adalarda vapur seferi düzenlenen iskelelerde bombalı eylemler düzenlenecek.

» Gayrımüslimlere ait mezarlıklara yönelik olarak sansasyonel eylemler icra edilecek.

» Tanınmış gayrımüslim işadamı ve sanatçılardan belirlenen bir ya da birkaçı kaçıralacak.

» Gayrımüslim nüfusun yoğun bulunduğu bölgelerde sık aralıklarla araç, ev ve işyeri kundaklanacak.

» İstanbul ve İzmir gibi gayrımüslimlerin yoğun olarak yaşadığı illerde de benzeri eylemler yapılacak.

» İcra edilen sabotaj, adam kaçırma, suikast eylemleri özel plan hücre lideriyle kurulacak koordineyi müteakip, belirlenecet irticai örgütler adına üstlenilecektir.


Davos çıkışı ‘Düşman Unsur’

Planda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos çıkışı da “Düşman Unsurlar” bölümünde, “Davos’ta yaptığı çıkış taraftarlarından yoğun destek gördü. Ama yerel seçimlerde başırısız oldu” ifadeleriyle yer aldı.

Ozel Operasyon Gücü Komutanlığı
Planda operasyonu yönetecek “Özel Operasyon Gücü Komutanlığı” için şu ifadeler kullanılıyor:

» Korku oluşturma safhasındaki faaliyetler bölge komutanlıklarınca koordine edilecek ve planlama detayları uygulama öncesi ivedilikle özel plan hücre liderine ulaştırılacaktır.

» Kamuoyu oluşturma safhası kapsamında istifade edilecek kanaat önderleri, sanatçı, akademisyen gazeteci ve yazarlar ile diğer kilit haberleşmecilerin belirlenmesi ve organize edilmesi Danışma Kurulu Başkanını emirlerine maruzdur.

» Eylem safhası için gerekli detaylı planlamalar bölge komutanlıklarınca hazırlanarak, emniyetli kanaldan
özel plan hücre liderine ulaştırılacaktır.

Planlamalar aşağıda belirtilen isteklere cevap verecek şekilde hazırlanacaktır:

a- Eylemin amacı

b- Eylemin başlama zamanı ve toplam süresi

c- Eyleme ait zamanların diyagramı

ç- Eylemi icra edecek personel ve görevleri

d- Kim, ne zaman, nerede, ne yapacak sorularını ihtiva eden görev matrisleri

e- Eylem bölgesinin harita ve varsa hava fotoğrafı

f- Eylemin yapılış şeklini açıkça izah eden planlama krokisi

g- Eylem sonrası bölgeden çekilme planı

ğ- Eylemde kullanılacak malzeme ve teçhizat listesi

h- Muhabere usulleri şeması

ı- Yedek planlar

i- Eylem öncesi ve sonrası buluşma noktalarının kroki ve tarifleri

j- Eylem sonrası gelişmelerin nasıl takip edileceği,

k- Eylem sırasında ihtiyaç duyulabilecek sıhhi desteğin karşılanma usulleri

4- Meydana gelebilecek hukuki durumlarda Özel Operasyon Gücü K.nın onayını almak suretiyle Av. Serdar Öztürk’ten destek alınabilecektir.

Planın “İdari ve Lojistik” bölümünde de şöyle deniyor:

» Personelin ulaşım, iaşe, ibate, teknik ve taktik ihtiyaçları görevli bulundukları bölge komutanlıklarınca temin edilecektir.

» Operasyon kapsamında ihtiyaç duyulacağı değerlendirilen genel silah, mühimmat ve malzeme listesi EK-C’de belirtilmiştir.

Planın “Komuta ve Muharebe” bölümünde de şu ifadeler dikkat çekiyor:

» Kafes Operasyonu Özel Operasyon Gücü Komutanı tarafından sevk ve idare edilecektir.

» Özel Operasyon Gücü Komutanı ana karargahta bulunacaktır.

» Operasyon süresince gizli haberleşme ve buluşma usulleri haricinde kesinlikle açık kanallardan istifade edilmeyecektir.

» Papor ve mesajlar mutlaka şifrelenecek ve gönderilmesinde CPK yöntemi kullanılacaktır.

...

Samayolu Haber, 20.11.2009

http://www.samanyoluhaber.com/h_329513_kafesin-hedefinde-ne-vardi---video.html
.........................................................8


From: SELAH ÖZAKIN
Subject: Selah Özakın Şiir Dinletisi(Rengahenk Sanatevi Duyrusu)
Date: November 17, 2009 7:44:20 PM GMT+02:00
To: selah.ozakin@gmail.com


SELAH ÖZAKIN’LA
ŞİİR AKŞAMI


21 Kasım Cumartesi Saat 20:00

Hayatlarına
şiir dolananlar, müzik
eşliğinde bir şiir sohbetine davetliler. Selah Özakın'ın kendi
şiirlerinden ve başka şairlerden derleyerek okuduğu şiirlere, Can
Mocan'ın gitarı eşlik ediyor. Eliniz boş gelmeyin, her an
sunmaya hazır bir iki şiiriniz de yanınızda olsun.

Rengahenk Sanatevi
İstiklal Cd. Olivio Han Geçidi Sk.
Olivio Han No:1/2 Kat:2
Galatasaray-Beyoğlu/İstanbul
http://www.rengahenk.biz