29 Şubat 2012 Çarşamba

ADALAR POSTASI-2673: büyükada'da liman doldurma ve üzerine ruhsatsız bina inşasına izin verdiği gerekçesiyle adalar belediye reisi hakkında cereyan eden teftişatın...* * *

ADALAR'da TARİHTE O GÜN:

09 Temmuz 1914 Perşembe günlü, Büyükada'da liman doldurma ve üzerine ruhsatsız bina inşasına izin verdiği gerekçesiyle Adalar Belediye Reisi Yanko Bey hakkında cereyan eden teftişatın sonuçlandığı ve bir usulsüzlük olmadığına dair...

* * *

ADALAR'da BİR GÜN:


Fotoğraf: @_mizmiz, Adalar'ın umumi manzarasını seyirde, 2012.  

* * *


ADALAR'da HAVA DURUMU:

29 Şubat 2012 Çarşamba
Büyükada'da HAVA DURUMU*
Hafif kar yağışlı
-1/2ºC
%62-73 nem
Yıldız, K 35km/sa
Gündoğuşu 06:42... Günbatışı 17:51...


* * *
Cicely Mary Barker, The Blackthorn Fairy.


__________________________________________


1- Serap Uzunlar: "Ada'nın tüm martılarına..."


2- Robin Wood: "[İAKTVKD] Amaçlarınız arasında bazı inşaat firmalarının savunuculuğunu yapmak da var mı? Kemal Kil'in aşağıdaki beyanıyla ilgili bir açıklama yapmayacak mısınız?..."

3- Arif Çağlar: "Robin Wood her kimse ona yanıt..."

4- Deniz Toprak: "Bu yüzden, sırf bu yüzden işte, bizi karıştırmamak için İŞ’inize; aranızda SAVSAYAN varsa… Aman ha!..."

5- Mehmet Hakkı Yalçın: "Kaçak marketler konusunda uzman olan Oktay Bey, bu yasal mı sizce?..."

6- Büyükada sakinlerinden ressam Galip Nahit Noyan için A Rh+ (POZİTİF) trombosit ihtiyacı! İrtibat: Bilge Noyan Tel: 0532 593 20 15.

7- Adalar Kültür Derneği: "Bahar Konseri'ne tüm Adalıları ve Ada dostlarını bekliyoruz..."

8- Kuşlar Âlemi'nden...

9- Suretler Defteri'nden...

10- Sula Bozis’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan İstanbul Rumlarından Yemek Tarifleri - Masal Yıllarımın Mutfağı kitabı sadece bir yemek tarifi kitabı değil...

11- Diego: "Adalar'ın ağaçları tarafımdan koruma altına alınmıştır!..."

)O(


_____________________________________________

From: SERAP UZUNLAR 
Subject: Ada'nın tüm martılarına...
Date: February 28, 2012 10:27:29 AM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Fotoğraf: @_mizmiz, Büyükada vapurunda, 2012.  

Ada'nın tüm martılarına… 

Martıyım ben
Trolle avlanan balıkların soyunun tükenmeye başlaması yüzünden,
Ormanda, çevrede, sağda solda kalan çöpleri yiyen.

Martıyım ben,
Ada'ya sonradan gelenlerin, sesimden rahatsız olup da yuvasını bozdukları
Yetmeyip kendi insanlıklarıyla birlikte yuvasını yaktıkları.

Martıyım ben,
Panço ve Reksi vuran katil ve yandaşlarının vicdansızlığından,
Belki sırf zevk için ateş edip vurduğu zaman zaman.

Martıyım ben,
Seferoğlu’ndan kovulan, Lido’ya yaklaştırılmayan.

Martıyım ben,
Dediği gibi Sevgili Can Yücel’in,
“Martılar ki sokak çocuklarıdır denizin”.


_____________________________________________

From: ROBİN WOOD
Subject: ADALAR KANARYA SEVENLER DERNEĞİ
Date: February 28, 2012 12:24:15 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

ADALAR KANARYA SEVENLER DERNEĞİ 

Sn. Arif Çağlar,
Sorularıma cevap vermiyorsunuz. Tekrar soruyorum. Adalar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği olarak 30.01.2009'da kurulmuşsunuz [ADALAR POSTASI-2244/1 (8.3.2009)]. Amaçlarınızı da belirtmişsiniz. Bu amaçlarınız arasında bazı inşaat firmalarının savunuculuğunu yapmak da var mı? Kemal Kil'in aşağıdaki beyanıyla ilgili bir açıklama yapmayacak mısınız? Hangi Tabiat Varlıklarını koruyorsunuz? Derneğinizin ismini ADALAR KANARYA SEVENLER DERNEĞİ olarak değiştirmenizi öneriyorum.


[...] 'Büyükada'daki en büyük yatırım' 
Adalar Kent Konseyi Hukuk İşleri Başkanlığı Avukatı Kemal Kil, "Bahri Akdağ'ın başında olduğu yatırımı Büyükada halkı, ilk kez bu denli büyük bir yatırım olduğu için sevinçle karşıladı. 1970'lerde bu bölge için 'turizm tesisi olur' izni çıkmıştı. Zaten bu arazide bir turistik tesis vardı. Anıtlar kurulu projenin adanın siluetini bozmaması için tek büyük bir bina olmamasını istedi. Bundan dolayı 10 ayrı küçük villa tipi binanın yanı sıra sahilde 3 katlı çok büyük olmayan bir otel binası yapılıyor. Bu proje için açılmış hiçbir dava yok. Herşey alınan izinler ölçüsünde yapılıyor," dedi.  

Zincirlerle görüşüyor
Arazinin içinde bulunan tarihi ağaçların kesilip kesilmediğine dair soruya ise Kil, "Adalar Orman İşletme Şefliği arazideki tüm anıt ağaçları belirledi ve kimliklerini çıkardı. Kesilen genç meyva ağaçlarının yerine ise ağaç dikilmesi zorunluluğu getirildi. Binaların anıt ağaçların şekline göre yapılacağı söylendi," dedi. 

Kil, projenin 5 yıldızlı bir otel tesisi olacağını belirterek, "Bir çok uluslararası zincirle görüştüklerini duyduk. Talibi çok. Çünkü İstanbul'un adalarındaki tek büyük turizm yatırımı ve yeri çok güzel. Kendine ait plajı var. Konumu, yeri açısından şu an için benzersiz bir proje," dedi.

_____________________________________________

From: ARİF ÇAĞLAR
Subject: Robin Wood her kimse ona yanıt
Date: February 28, 2012 2:08:35 AM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com 


Robin Wood her kimse ona yanıt... 

Kastetmeye kalktığınız şekilde İAKTVKD'nin Seferoğlu tahribatı konusunda kayırma ya da göz ardı etme yaklaşımı olamaz çünkü derneğin ilkelerine ve işleyişine aykırıdır, bunu da dernekte bir iki kişi değil derneğin tüm üyeleri hakkını vererek kontrol eder. Dernek hiçbir çıkar ya da makam ilişkisi üzerine kurulu olmadığı ve böyle bir şeyi de hedeflemediği için adında ve tüzüğünde yazılı olduğu gibi Adalar'ın kültür ve tabiat varlıklarını korumak konusunda vereceği bir taviz de olamaz. Buna dernek üyelerinin meslekleri gereği içinde bulundukları ilişkiler de dahildir. Kişilerin kendi iş ve çıkarları bir yana, derneğin hedefleri ve kararları bir yanadır. Çatışma halinde dernek kendi hedefleri doğrultusunda hareket eder. Sadece merak ettiğiniz Seferoğlu konusunda değil Adalar'la ilgili her konuda durum aynıdır.

Dernek üyeleri Seferoğlu konusunda az olmayan sayıda uyarı ve yazı yayınlamıştır. Koruma Kurulu'na da proje hakkında resmi soru yöneltmiştir. Kaçak Terrace-Lido inşaatıyla ilgili olarak yazdıklarımı dikkatli okusaydınız, hukuk mücadelesinin ne denli zor, ne denli uzun zaman ve sabır isteyen bir iş olduğunu kavramış olurdunuz ―derneği vakıfla karıştırmamanız gerektiği gibi, diyeceğim ama kafanızın karıştığını yazmışsınız, acil şifalar dilerim.

Seferoğlu konusunda ne sonuç alınır bilmiyorum. İnşaatçının tahribatı büyüktür ve kaçak Terrace-Lido inşaatında olduğu gibi kamu yöneticilerinin göz yummasıyla bu hale gelmiştir. Yöneticiler izin verince ya da göz yumunca düzeltilmesi zor sonuçlarla karşılaşılıyor. Kaçak Terrace-Lido inşaatında olduğu gibi Seferoğlu mevkiinde de büyük bir tahribatla karşı karşıyayız. Tabiat tahrip edilmiştir ama daha da büyük tahrip kültür, hukuk, yasalar, kamu hakları konusundadır. Her ikisinin de onarılması kolay değildir ama insanca birlikte yaşam için her ikisinin de onarılması gerekir. 


Sonuç: Derneğin tüzüğünde belirlediği amaçlara aykırı bir işleyiş görüyorsanız buyrun eleştirin ama eleştiriyi yapmadan önce derneğin ve üyelerinin girişimlerini bilmek gerekir, bu da cehaletle ya da kafa karışıklığıyla olacak iş değildir, Seferoğlu konusu dahil. Derneğin yetişemediği birçok konu olabilir ve vardır ―yardım çağrıları da birçok konuda karşılık bulamamıştır― ama üzerine gidilemeyen hiçbir konuda çıkar ilişkisi gösteremezsiniz. Derneğin yönetimi ya da üyeleriyle ilgili olarak ―Avukat Kemal Kil dahil― 'ahlak' konusuna değinirken bunlara dikkat etmeniz gerekir. 


Ama ahlak konusunda asıl şuna dikkat etmeniz gerekir: kişisel çıkarların dışında sürdürülen bir çaba ve mücadelede takma adla çelme atmaya çalışmak dürüst bir davranış değildir. Adalar'ın korunmasıyla ilgileniyor olmanız sevinidiricidir, bu çabanızı saklanmaya gereksinim duymadan dürüstçe yürütmeniz gerekir, en azından saklanmadan kendi adlarıyla bu çabada olan diğer insanlara duymanız gereken saygı nedeniyle. 


ADALAR POSTASI bu konuda duyarlı bir haberleşme ortamı olmak zorunda ve ilkesinde olduğu için basit bir oyun ya da şakanın çok ötesinde 'ahlak' konusunda dürüst olmaktan kaçınanların katıldığı bir yer olamaz. Böylelikle ADALAR POSTASI'ndan [ADALAR POSTASI aslında hiç kimse... aynı zamanda siz... herkes... hepimiz! gerçekte 1 nisan 2005'ten beri sanal âlemde bir haberleşme ağı sadece] bundan böyle bu gibi davranışta bulunanların [mümkünse/mümkün mü?] ancak gerçek kişilikleriyle katılmasını da istemiş olayım, bir de 'ahlak' konusunda bilir bilmez hareket eden Robin Wood adlı kişinin [kendisinden] email adresini.


Arif Çağlar

_____________________________________________

From: DENİZ TOPRAK
Subject: Pişşşşşt!
Date: February 28, 2012 6:59:37 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Pişşşşşt! 

http://www.sayistay.gov.tr/yayin/yayinicerik/hiz11memursucsorus.pdf


MEMUR SUÇLARI SORUŞTURMA USULLERİ… 

http://www.mevzuatdergisi.com/2005/04a/01.htm

Görevi ihmal suçu, devlet memurlarının devlet idaresi aleyhine işledikleri suçlardandır. Memurun, yasaca belirli bir kamu ödev veya görevini yapmaya zorunlu bulunan bir işi yapmaması yahut yasa ve tüzüklerce yapılmasının öngörüldüğü biçimde yerine getirilmemesi veya belirli ve uygun süre içinde yapılması zorunlu bulunan bir hizmet veya hareketi geciktirmesi, süresinde yapmamasıdır.

Nedeni ne olursa olsun memurun memuriyet görevinin yapmakta savsama veya gecikme göstermesi, emirleri yerine getirmemesi suçun maddi unsurunu oluşturmaktadır. Bir işin zamanında yapılmaması o işin gecikmesi anlamına gelmektedir. “Hastanede [mesela Adalar’da olsun] pratisyen hekim olan sanığın [mesela yetkili Kamu Görevlisi, Şef falan diyelim], yaralı gelen mağduru [mesela yaralı Seferoğlu Korusu olabilir mi] yeterince muayene etmeden [evet, yeterince muayene etmeden…] evine göndermesi eylemi, görevi savsama suçunu oluşturur,” şeklindeki Yargıtay kararı buna iyi bir örnektir.


SAVSAYAN varsa… Aman ha!... 


Kim hizmet eder sonra Adalar’a? 


Gerçi olabilir de aslında. 


Mesela görevliye; boş ver asıl işi gücü, havadaki leylekleri say bakalım desek, o da işi gücü bırakıp saysa (vallahi bak), yaklaşık bir şey söyler herhalde… Yani biz onlar olmadan da sayabiliriz aslında. 


Mesela görevliye; görev sahan çöplüğe dönmüş, sen elini sakın ha sürme ama temizlet bu ayıbı gönüllülere desek, temizletir herhalde… Yani biz onlar olmadan da temizleyebiliriz aslında. 


Mesela görevliye; sen elini sakın ha sürme (ağaç dikmek için toprağa elini sürme) ama izciye, öğrenciye, gönüllüye ver fidanı, elde mikrofon, ağaçlandır bakalım buraları desek, ağaçlandırır herhalde… Yani biz onlar olmadan da ağaçlandırabiliriz aslında. 


Mesela görevliye; al bu tesisi, kes, biç, dilediğine kullandır desek, kullandırır herhalde… Yani biz onlar olmadan da hatta kesip biçmeden kullanabiliriz aslında. 


Mesela görevliye; al bu kutsal görev avcılarını, işi gücü bırak, demirbaş ile demirbaş demirbaş dolaştır desek, dolaştırır herhalde… Yani biz onlar olmadan kutsal görev avcısına gerek duymayız aslında. 


Mesela görevliye; sen sessiz sedasız takıl köşende, böcek, çiçek resmi falan, süsle işte, karışma öyle göz önünde kesilene biçilene desek, karışmaz, süsler ama karışmaz herhalde. Ona sorsalar bile karışmaz, hatta nedense hiç sesi çıkmaz… Yani biz onlar olmadan da … ama diyemiyorum. 


Biz burnumuzu sokarız, karışırız kesip biçene. Hele ki karışmak için bulunuyorsak o mevkide. Olmadı işte bak. Yapamıyoruz demek ki onlar olmadan. İhtiyacımız var demek ki bu görevlilere… 


Yoksa bize kalsa, öyle gizli saklı kesip biçemez kimse… 


Bu yüzden, sırf bu yüzden işte, bizi karıştırmamak için İŞ’inize; aranızda SAVSAYAN varsa… Aman ha!...


_____________________________________________

From: MEHMET HAKKI YALÇIN
Subject: ada esnafı ve marketler..
Date: February 28, 2012 7:41:58 PM GMT+02:00

ada esnafı ve marketler...

Oktay Altın'a ithaf ediyorum. Kaçak marketler konusunda uzman olan Oktay Bey, bu yasal mı sizce?_____________________________________________

Büyükada sakinlerinden 
ressam Galip Nahit Noyan için
Kartal Kızılay Kan Merkezi'nde 
A Rh+ (POZİTİF) trombosit ihtiyacı! 
İrtibat: Bilge Noyan 0532 593 20 15. http://www.galipnahitnoyan.com

GALİP NAHİT NOYAN 
Galip Nahit Noyan 1958'de Ankara'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğreniminin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik bölümünü bitirdi. Küçük yaşlarda başladığı resim çalışmalarını sürdürdü.

Uzun yıllar boyunca kendi kendisini yetiştirdi. Bu dönemde çalışmalarını hiç sergilemedi. Bir süre Ankara Belediyesi'ne ait Belpa Sanat Galerisi'nin yöneticiliğini yaptı. Daha sonra İstanbul'a yerleşti. Çalışmalarının izleyicilerle ilk buluşması 1992'de Paris'te Galerie Mouvances'da gerçekleşti. 1993'te Türkiye'de ilk sergisini Ankara'da Türk-Amerikan Derneği'nde açtı. Günümüze değin çok sayıda kişisel sergi açtı, karma sergilere katıldı, çalışmaları çeşitli koleksiyonlarda yer aldı. İstanbul'da yaşamakta ve Büyükada'daki evinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Eski ustalardan, özellikle Giuseppe Arcimboldo gibi fantastik ressamlardan, Ambrosius Bosschaert, Balthasar van der Ast, Willem Claesz Heda, Jan Jans den Uyl, Pieter Claesz, Abraham Mignon, Jan Brueghel, Willem Kalf, Gerrit Dou gibi 17. yüzyıl hollandalı ve flaman ressamlardan, Sanchez Cotan, Pereda gibi ispanyol ressamlardan, Chardin, Oudry, Vallayer-Coster gibi fransız ressamlardan etkilenen Galip Nahit Noyan çalışmalarında kadın vücudunun parçalarını başkalaşıma uğratarak, onları ölü doğa nesnelerine dönüştürür.


Ressam hakkında yayımlanan kitap:
Galip Nahit Noyan,
önsöz- Kaya Özsezgin
Epsilon Yayınevi, 2008.
ISBN - 978 9944 82 065 3
_____________________________________________

From: ADALAR KÜLTÜR DERNEĞİ 
Subject: Fwd: ADALAR KÜLTÜR DERNEĞİ BAHAR KONSERİ 
Date: February 28, 2012 12:38:01 PM GMT+02:00 

ADALAR KÜLTÜR DERNEĞİ 
BAHAR KONSERİ'ne, 

TÜM ADALILARI VE ADA DOSTLARINI BEKLİYORUZ. 
SEVGİ VE SAYGILARIMIZLA... 
ADALAR KÜLTÜR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU_____________________________________________


Kuşlar Âlemi'nden... 

Twitter, 28.2.2012 14:18
ugur seven ‏ 
@ugrsvn

"İstinye" diye bir vapur vardı. Sabah 8:15 Heybeliada-Kartal yapardı ve bacasından yuvarlak dumanlar çıkardı... Hatırlayan?


Twitter, 28.2.2012 14:30
Nasuh Mahruki
@nasuhmahruki

Bugün Heybeliada'da Deniz Lisesi'ne Takim Çalışması ve Liderlik seminerim var.
TAKIMI TAKIM YAPAN LİDERİ, LİDERİ LİDER YAPAN DA TAKIMIDIR.


Twitter, 28.2.2012 17:35 
 ipek bozkurt ♕ ‏ 
@ipekbozkurt 

@ADALARPOSTASI Kartal Kızılay Kan Merkezi'nde Galip Nahit Noyan için A Rh+ (POZİTİF) trombosit ihtiyacı! İrtibat: Bilge Noyan Tel: 0532 593 20 15. 

(Az önce yaptığım trombosit ihtiyacı duyurusu Büyükadalı ressam bir yakınımız içindir. İrtibat numarası eşine aittir!)

_____________________________________________

Suretler Defteri'nden...

FİLİZ KAYNAK KAVAS: "Çocukluğumuzun en keyifli anılarının ve devasa ceviz ağaçlarının üzerini beş yıldızlı bir hilkat garibesiyle örtüyorlar!.. Yapılacak bir şey varsa orada olacağım!..."


AKİ ALFONS GİZELO: "Heyecanla cevap bekliyoruz" 


JOZEF JAN KURBAN: "5yıldız"_______________________________

Semtonline, 28.2.2012


İstanbul Rumlarından Yemek Tarifleri İSTANBUL RUMLARINDAN YEMEK TARIFLERİ 
Pek çok esere imza atan Sula Bozis’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan İstanbul Rumlarından Yemek Tarifleri - Masal Yıllarımın Mutfağı kitabı sadece bir yemek tarifi kitabı değil. Aynı zamanda 20. yüzyılın ikinci yarısından küçük bir İstanbul panoraması. İstanbul Rumları’nın sofra adabından yemek geleneklerine ve günlük hayatlarına uzanan, kişisel tanıklık ve gözlemlere dayanan bir kültür tarihi çalışması…

TADIMLIK
“Üç kıta arasında gelişen ticari ve kültürel alışverişlerin kavşak noktasında bulunan İstanbul kentindeki ‘Yok yok’ deyişine tam olarak uyan, zengin besin maddeleriyle donanmış çarşı ve pazarlar, zaman içinde, sayısız lezzet içeren bir mutfağın yaratılmasına yol açmıştır. Rum evlerinin mutfak kültürünü araştırdığımızda, bu bereketin en iyi biçimde kullanıldığını görürüz. Deniz ürünlerinden tuzlu balık çeşitlemesine, sebze, balık veya sakatatla hazırlanan zeytinyağlı mezelik dolmalara ve sarmalara, dört mevsim etli veya zeytinyağlı tencere yemekleri çeşitlemesine değin Rum mutfağı, ünlü yazar Skarlatos Vizantios’un 3 ciltlik Konstantinopolis (1851-69) yapıtında belirttiği gibi, Asya ile Avrupa mutfak kültürlerinin bileşkesinden türeyen, eklektik bir gastronominin ürünüdür. ‘Pilav ile tartalet ve pastanın, tavuk göğsü ile pudingin, sarma ile kotletin bir arada hazırlandığı’ kentsoylu, kozmopolit bir ev mutfağı geliştiren İstanbullu Rum ailelerin yemek kültürü, sözlü geleneğe dayanan bir süreklilikle günümüze dek ulaşır.”

Yazarın Biyografisi: 
Sula Bozis 1970’ten başlayarak İstanbul’da tiyatro kostümcüsü ve ilk “etnik” moda tasarımcısı olarak çalıştı. Ayrıca,1967’den bu yana İstanbul ve Anadolu’daki geleneksel el sanatları ve özellikle sanayi öncesi kadın emeğini araştırmaktadır. Bu çerçeve doğrultusunda Osmanlı dönemi pamuklu ve ipekli dokuma, makrama, çevre, yazma ve yemek tarihi kültürü üstüne kitapları, makaleleri, sempozyum tebliğleri ve üniversite seminerleri vardır. 1980’den beri çalışmalarını Atina’da sürdürmekte olan Sula Bozis, İstanbul yazmaları ve Bursa ipekli kumaşları üzerine müze ve kültür evlerinde sergiler hazırlamıştır. 1993’te kurucu ve yöneticisi olduğu Bosforis Arşivi bünyesinde sözlü tarih çalışmalarını günümüze dek sürdürmekte, ayrıca internette Homefood sitesinde yemek kültürüyle ilgili makaleleri yayımlanmaktadır. Bozis, aynı zamanda Tarih Vakfı’nın yayımladığı İstanbul Ansiklopedisi’ne İstanbul Rumlarıyla ilgili maddeler yazmış, 1990’da edebiyatçı Dido Sotiriu’nun yaşamıyla ilgili Alman Televizyonu’nda yapılan dokümanter film çalışmasına, 2003’te mübadele üstüne TV Arte’nin yaptığı dokümanter film çalışmasına katılmıştır.

2010’da Adalar Müzesi’nin çalışmalarına ve Santral İstanbul’da düzenlenen İstanbul sergisi için yapılan çalışmalara arşivinden görsel malzeme ve dökümanter filmle katılan Bozis, Yunan devlet ve özel televizyon kanalları için yapılan dizilerde (Benden Selam Söyle Anadolu’ya, İzmir Büyücüleri, Niovi’nin Çocukları) ve filmlerde (Bir Tutam Baharat, Gelinler) danışman olarak çalışmaktadır.

İstanbul Rumlarından Yemek Tarifleri – Masal Yıllarımın Mutfağı Sula Bozis 18 TL, 139 Sayfa Yapı Kredi Yayınları

_______________________________

Diego: "Adalar'ın ağaçları tarafımdan 
koruma altına alınmıştır!..."
)O(

Twitter, 29.2.2012 00:01
Elif Sezgin
@ecif

Diego is looking for Diego. 
#designertoy #mutantpower @ Heybeliada Değirmen Burnu