19 Ocak 2011 Çarşamba

ADALAR POSTASI-2545: adalar reis-i belediyesi, verilmeyecek sözleri verip de yerine getirmek yerine verdiği sözleri yerine getirebilseydi keşke!...


* * *

ADALAR'da TARİHTE O GÜN:

15 Temmuz 1907 Pazartesi günlü, Büyükada Hamidiye Camii İmam ve Hatibi Ali Efendi'nin, iyi hizmetleri nedeniyle üçüncü rütbeden Nişan-ı Ali-i Osmani ile taltif edilmesine dair...

* * *

ADALAR'da BİR GÜN:

Fotoğraf: Ugo Antonio Corintio, Büyükada'da, 2011.


* * *

ADALAR'da HAVA DURUMU:

19 Ocak 2011 Çarşamba
Büyükada'da HAVA DURUMU*
Parçalı bulutlu
3-11ºC
% 67-89 nem
Poyraz, KD 17km/sa
Gündoğuşu 07:25... Günbatışı 17:03...


* * *
Cicely Mary Barker, The Polyanthus&Grape Hyacinth Fairies.

* * *

1- Adalar Kültür Derneği Yönetimi: "Derneğimiz üyelerinden değerli Büyükadalı dostumuz, büyüğümüz, hocamız, yazarımız, ressam Ferruh Ertürk’ü 18 Ocak Salı sabahı kaybettik..."

2- Ahmet Tanrıverdi: "Büyükada'daki aile hekimim Dr. Eyüp Borucu'yla muayenehanesinde muayenem nedeniyle tanıştım..."

3- Selçuk Aral: "Büyükada’nın İdris Efendi Fayton Yarışları Uluslararası Oluyor!..."

4- UPM, Adalar Müzesi'ne kağıt sponsoru oldu. Sponsorluk kapsamında basılan ilk kitap Ada Sahillerinde Bekliyorum satışa sunuldu...

5- Özay Şendir: "İstanbul’un mahzun ilçesi Adalar bu aralar karışık. Karışıklığın birkaç sebi var..."

6- Adalar Belediyesi: "Noel Şarkıları Yeni Yıl Konseri..."

7- Adalar reis-i belediyesi, verilmeyecek sözleri verip de yerine getirmek yerine verdiği sözleri yerine getirebilseydi keşke! Geldi geçti tam 2 sene... Bakalım hele seçim vaatleri ne minvalde?...

)O(


_______________________________________________________1

From: TALİN ETYEMEZ
Subject: acı kaybımız
Date: January 18, 2011 2:56:23 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

acı kaybımız...


Derneğimiz üyelerinden değerli Büyükadalı dostumuz, büyüğümüz, hocamız, yazarımız, ressam Ferruh Ertürk’ü 18 Ocak Salı sabahı kaybettik. Üzüntümüz sonsuzdur. Sevenlerinin başı sağ olsun.
Adalar Kültür Derneği Yönetimi

* * *

From: TALİN ETYEMEZ
Subject: acı kaybımız
Date: January 19, 2011 11:05:52 AM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Derneğimiz üyelerinden değerli Büyükadalı dostumuz, büyüğümüz, hocamız, yazarımız, ressam; merhum Ferruh Ertürk’ün cenazesi 20 Ocak Perşembe günü öğle namazını [12:22] müteakip Büyükada Hamidiye Camii'nden kaldırılacaktır.
Adalar Kültür Derneği Yönetimi


* * *

From: ADALAR POSTASI
Subject: Re: acı kaybımız
Date: January 18, 2011 3:03:57 PM GMT+02:00
To: Talin Etyemez

Sevgili Talin Hanım,
Şahsınızda Adalar Kültür Derneği yönetim kurulu ve üyelerinin, Saygideger Ferruh Ertürk'ün vefatı dolayısıyla acısını yürekten paylaşır, ailesi ve yakınlarına sabırlar dilerim.
Yapabileceğimiz herhangi bir şey olursa haber etmenizi rica ederim.
ADALAR POSTASI adına
Emine Çiğdem Tugay
)O(

_______________________________________________________2

From: AHMET TANRIVERDİ
Subject: aile hekimi
Date: January 12, 2011 3:37:39 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi.1@gmail.com

Büyükada'daki aile hekimim Dr. Eyüp Borucu'yla muayenehanesinde muayenem nedeniyle tanıştım. Uzun yıllardır özlemini çektiğim bir hekimle karşılaşmaktan çok memnun oldum. Adalı hemşehrilerime duyurmak istedim. Hastasıyla ilgilenmesi, teşhis ve tedavide yardımcılığı bana eski aile doktorumuz rahmetli Dr. Celal Ferdi Kocal'ı hatırlattı. ADALAR POSTASI aracılığıyla kendisine teşekkür ediyorum.


_______________________________________________________3

From: SELÇUK ARAL
Subject: Büyükada’nin Idris-Efendi Fayton Yarislari Uluslararasi Oluyor!
Date: January 13, 2011 12:47:18 AM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Kinaliada.net, 13.1.2011
Selçuk Aral

http://www.kinaliada.net/index.php?news-1278

Büyükada’nın İdris Efendi Fayton Yarışları 
Uluslararası Oluyor!Sevgili Okurlarim!
Duyduguma —beni cok sevindiren bir habere— göre, cok kisa bir zaman sonra: Bu yil ilki Eylül ayinda, Istanbul’un Avrupa Kültür Baskenti olusu kutlamalari kapasaminda, Adalar Binicilik Ihtisas Kulübü tarafindan düzenlenen (bugüne kadar tekrar yapilsin mi? – kalsin mi? sorusuna cevap bekleyen), Büyükada - Idris Efendi – Fayton Yarislari'nin (Adalar Müzesi'nin acilisiyla ayni güne raslamasina ragmen) gerek sokaklari dolduran Adalilar tarafindan coskuyla karsilanmasi ve gerekse müsabakalara katilimin beklenenin cok üzerinde (10 yerine 62 fayton) olmasi üzerine ilerdeki senelerde de organize edilmesine karar verilmis. 

Ayrica yarismalarin hem internasyonal bir karakter kazanabilmesi (yabanci ülkelerden gelen ekipler icin seyahat kolayligi, ekip elamanlarinin yillik izinlerinde katilabilme imkani vs.) hem de yagisli gecmesi mümkün olan Eylül ayi rizikosuna girmemek icin bundan böyle yarislarin her yil Agustos ayinin ilk Cumartesi günü yapilmasi büyük bir cogunlukla (sadece tek bir red oyu) kararlastirilmistir. 

Red oyunu veren Adalar Yük ve Yolcu Tasima Federasyonu Baskani Sayin Tarik Ürkmez (Is mevsiminin ortasinda böyle yaris olmaz, mutlaka bizden de bazi arkadaslar yarislara katilmak isteyeceklerdir, payton bizim ekmek paramiz, is saatinde hele Cumartesileri , hayatta yaris olmaz, bu tarihte bizim üyelerden kimse ne yarismalara katilabilir, ne de yarisa katilmis arkadaslarini tezahüratla destekleyebilir, bu yarismalar bundan böyle Adali Faytoncular olmadan yapilacagi anlamina gelir) diyerek yarisma tarihindeki degisiklige itiraz etse de, organizasyon komitesi (faytoncularin son yillarda Ada’yi istila eden Arap turistler tarafindan yeterince kazanc sagladiklarini, senede bir gün calismamamakla top atmayacaklarini) öne sürerek oy-cogunluguyla tespit ettigi tarihten vazgecmemistir. 

Yarismalara daha 7 aydan daha uzun zaman olmasina ragmen Yunanistan’dan 3 (Atina-Selanik-Girit), Bosna, Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan (2x) toplam 9 ekip yazili olarak kayitlarini yaptirip, gerekli harci/ücreti kulüp muhasebesine yatirmislardir. 

Ayrica gelen bir son dakika haberine göre Rusya'dan da kadinlardan olusan bir ekibin —sayet pürüzler cözülebilirse— yarismalara katilabilmesi mümkün gibi gözükmektedir. 

Buradaki hallolmasi gereken tek problem kadin yarismacilarin müsabaka esnasinda giydikleri formalarda yatmaktadir. USA’nin hemen hemen bütün eyaletlerinde Rodeo veya milli günlerde yapilan müsabakalara basariyla katilan Rus ekip (2 sarisin kiz) yarismalar esnasinda cheerleader (pon-pon kizlar) kostümü tasidiklari icin kendilerine IBB tarafindan özel müsade almak icin calismalar henüz devam etmektedir. 

Aslinda Büyükada’nin Fayton-Festivali basta faytoncular olmak üzere, faytona binen-binmeyen, (altinda mazotlu-benzinli-elektrikli arabasi olanlar da dahil) bütün Ada ahalisinin bütün yil özlemle bekledigi bir gündür. 

Müsabakanin yapilacagi günün bir aksam evvelinden itibaren (basta iskele ve civari olmak üzere) yarisma güzergahindaki (Saatkulesinden–Lunapark’a kadar) tüm yollar kapatilarak parkur haline getirilir, cadde ve sokaklar seyyar saticilardan arinarak (yarismaya katilan uluslarin milli bayraklariyla dösenerek) süslenir. 

Yarismanin en birinci kurali gerek müsabakalarin tehlikeli olmasindan dolayi (faytonun devrilme, beygirlerin tökezlenme vs.), gerekse (atlari yani hayvanlari asiri yüklememek icin) yarismalar esnasinda faytonun icersinde yolcu bulunmasinin yasak olmasidir. 

Yani bir ekip, 2 HP (bir cift at’tan) ve iki yarismaci (her birisinin vücut agirligi 60 kg’dan az olmayan iki insandan) olusur. Sayet iki yarismacinin toplam agirligi 120 kg’i asarsa ögle birakilip bir degisiklik yapilmazsa da: Sayet daha az yani daha hafif oldugu taktirde eksik olan miktar hesap edilerek (kum torbalariyla) ilave edilir. 

Ayrica yarismalar dört tekerlekli faytonlar icin gecerlidir. Iki tekerlekli (1 HP tek beygir) binek tip faytonlarin müsabakalara katilmalari men edilmistir. 

Ekibin birinci yarismaci dizginleri elinde bulundurdugu, faytona yön ve tempo (hiz-hizli veya yavas) verdigi gibi genel anlamda atlarin da her seyinden sorumludur. Otamatik olarak takimin (ekibin) kaptanidir. Sag kolunda (dirsekle-omuz arasinda) üzerinde mensubu oldugu ekibin armasini yani islenmis kollugunu tasir. Bu yüzden halk arasinda kendisine kolcu lakabi takilmistir. 

Yarisma esnasinda kamci kullanmak, atlara herhangi bir seyle vurmak kesinlikle yasaktir. Aksini yapan (faul kabul edilir hakemin sari bayragi yukari kalkarak arabanin cam silecegi gibi saga sola hareket eder) yarismacilar birinci defasinda eksi 200 metre mesafe (veya gerekirse + 1 dakika oldugu yerde bekleme) ile cezalandirilir, tekrari halinde (yukari kalkan kirmizi bayrak) müsabakadan diskalifiye edilirler. Havada kamci saklatmak serbesttir. 

Kirmizi bayrakla cezalanmis ekibin her iki üyesi de bir sene sonraki yarismaya katilabilme hakkini kaybeder. Hakem kararlarina uymayip rezalet cikaran (hakaret, saldirma vs.) yarismacilarin cezalari bögle durumlarda (ömürboyu müsabakalardan men gibi) daha da agirlastirilir. 

Yan-yana oturan faytonculardan ikincisinin, atlara kumanda etmesi yasaktir, kendisinin sadece arabanin (tamamen veya acil durumlarda) durdurulmasi icin yan tarafinda bulunan el frenini saga (frenleri sIkIstIrir) veya sola (frenleri bosaltir) dogru cevirmesi serbesttir. 

Asistan-Kaptanin esas görevi faytonun sürücüsüne yol göstermektir. Önünde (dizlerinin üzerinde) acik duran harita-plan veya krokilere bakarak arkadasini (mesela, sag veya sol viraj geliyor, yavasla) gibi uyarilarla ikaz eder. Navigator veya GPS kullanmak kesinlikle yasaktir. 

Asistan-Kaptan daha cok faytonun (atlar haric) her seyi ile sorumludur. Faytonun nizami ölcülerde (ve agirlikta) olmasina bilhassa dikkat eder. Tekerlekleri yaglamak, fren balatalarini denetlemek isi onun en önemli görevlerinin basinda gelir. 

Kaptanin acil durumlar haricinde yerinden kalkmasi yasak iken asistant-kaptan yarisma esnasinda faytonun her tarafinda (önde-arkada-yanda) hareket etmesi serbesttir. 

Bu müsadeden istifade ederek fayton süratle viraja girerken (aynen kotra veya yelken yarislarinda oldugu gibi) karsi tarafta disari dogru uzayarak (yatarak) dengeyi saglar (devrilmeyi önler). 

Müsabakalar baslamadan once, üc kisiden olusan teknik komisyon tarafindan, yarismalara katilacak atlar muayene edilerek (vücutlarinda kamci izi olup olmadigina bakilir) kontrolden gecirilir. 

Üzerinde yarasi-beresi bulunan atlar müsabakalardan men edilir. Sadece faytonun sahibinin veya üyesi bulundugu kulübün logosunun dövme olarak bulunmasina müsade edilse de: Sözü gecen dövmenin eni ve boyu 5 cm’yi (toplam 25 cm² ) asmamasi gerekir. 

Yarisi kazanan faytoncu ödül olarak Altin Kamciyi bir yil boyunca (gelecek sene yapilacak yarismaya kadar) tasima ve kullanma (yazili ve görsel medya, televizyon, gazete/mecmua dahil, sinema ve kitap haric) hakkini kazanir. Yarismalari üc sene pes-pese (veya toplam bes kere) kazanan yarismaci altin kamcinin sahibi olur. 

Hosca ve dostca kalin sevgili Okurlarim! 

Selcuk Aral (13. Januar 2011, Pforzheim – Germany) 

NOT: Bu yazida okudugunuz hicbir seyin asli-astari yoktur. Sadece Büyükada’daki faytonculardan bir kisminin trafik terbiyesine (yukardaki fotografta görüldügü gibi) dikkati cekebilmek icin derlenmistir. 

Selamlar...


_______________________________________________________4

Haberler.com, 17.1.2011

http://www.haberler.com/upm-den-adalar-muzesi-ne-kagit-destegi-2481018-haberi

UPM’den Adalar Müzesi’ne Kağıt Desteği

UPM, Adalar Müzesi'ne Kağıt Sponsoru Oldu. Sponsorluk Kapsamında Basılan İlk Kitap "Ada Sahillerinde Bekliyorum" Satışa Sunuldu.


Biyo ve orman sanayileri entegrasyonunun yeni, sürdürülebilir ve inovasyona dayalı bir geleceğe taşınmasında liderlik eden UPM, Adalar Müzesi'nin kağıt sponsoru oldu. Anlaşma kapsamında UPM, 2011 yılı boyunca basılacak müze kitaplarına ve sergi kataloglarına kağıt desteği verecek.

UPM sponsorluğunda basılan "Ada Sahillerinde Bekliyorum" sergi kataloğu, Ekim 2010 tarihinde satışa sunulmuştu. İstanbul'daki kitapçılardan ve Müze Dükkanı'ndan temin edilebilen 164 sayfalık katalog, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı. Bu katalog, Adalar Müzesi'nin ilk geçici sergilerinden "Ada Sahillerinde Bekliyorum: Adalar'da Günübirlik Gezi" sergisinin kataloğu olarak tasarlandı.

Sergi, Büyükada'da Çınar Mevkii'nde Adalar Belediyesi'ne tahsis edilmiş 800 metrekarelik bir alanda açıldı. Serginin küratörü Gökhan Akçura, yıllardır biriktirdiği malzemeleri, Adalar Müzesi bağışçılarından gelen malzemelerle harmanladı. Deniz Koç yönetimindeki Adalar Müzesi proje ekibinin çalışmalarının ürünü olan doküman, bilgi ve sözlü tarih çalışmalarıyla bütünleştirildi.

Sponsorluk kapsamında basımı tamamlanan ikinci kitap, 2011'in ilk günlerinde piyasaya çıkan "Prens Adaları" oldu. 240 sayfalık albüm kitapla, Prens Adaları olarak bilinen İstanbul Adaları'nın dünü ve bugünü inceleniyor. Kitabın hazırlığı için John Freely'nin hazırladığı metinlerin yanı sıra Adalar Müzesi arşivinden metin ve dokümanlar da değerlendirildi.

Kitapta kullanılan fotoğrafların büyük bölümü, Adalar Müzesi için 2010 yılı Haziran-Eylül ayları arasında uçaktan çekim yapan Gazeteci-Pilot Murat Öztürk tarafından sağlandı. Öztürk'ün fotoğraf çekimleriyle 1.200 dialık bir arşiv müzeye kazandırıldı. Bu arşivden Kuşbakışı Adalar Sergisi üretildi ve 200'e yakın fotoğraf "Prens Adaları" kitabı için kullanıldı.

Yine Adalar Müzesi arşivinde bulunan tarihi kartpostallar, gravürler ve çeşitli özel albümlerden alınmış fotoğraflar da kitapta toplandı. Böylece, Prens Adaları'nın son bin yılı görsel olarak da belgelenmiş oldu. Kitap, bugüne kadar İstanbul Adaları için hazırlanmış en kapsamlı yayın olarak dikkat çekiyor.

UPM Türkiye Genel Müdürü Gülay Akkuş, Türk kültür tarihine önemli hizmetlerde bulunan Adalar Müzesi gibi kurumlara destek vermekten gurur duyduklarını, her türlü basılı kültürel çalışmanın kalıcı ve kaliteli zeminlerde hayat bulmayı hak ettiğine inandıklarını söyledi.


_______________________________________________________5

StarGazete, 17.1.2011
Özay Şendir

http://www.stargazete.com/istanbul/yazar/ozay-sendir/chp-lilerin-okumasi-gereken-kitap-ve-adalar-324040.htm

CHP’lilerin okuması gereken kitap ve Adalar

İstanbul’un mahzun ilçesi Adalar bu aralar karışık. Karışıklığın birkaç sebi var, bir ara Sedef Adası’ndaki Hazine arazilerinin satılmaya çalışıldığı bilgileri gelmişti. Hemen ardından Büyükada’nın eski gazete bayii ki, genelde sevilen biridir Ercan’ın Belediye Başkan yardımcılığı görevinden alındığı iddiaları ve Belediye Meclisi’nde yaşanan tartışmaların haberi geldi. Bu iki olayı duyduğumda masada CHP’li tanıdıklarım vardı, söylendiler, sinirlendiler...

Onlara ilk olarak şu soruyu sordum; "Hüseyin Besli ile Ömer Özbay’ın kaleme aldıkları Bir Liderin Doğuşu kitabını okudunuz mu?”

“Hayır, ne alaka?” dedi biri , diğeri “Başbakan ile bunun ne alakası var, konuyu çarpıtma” diye peşin hükümle söylendi...

O kitapta Başbakan Erdoğan’ın İstanbul İl Başkanı olduğu döneme dair oldukça önemli bir bilgi vardır.

Bakırköy ilçelere bölünüp, ara seçimler yapılmış ve o seçimleri Refah Partisi kazanmıştır.

Devredilen kadro yaşlı, makina parkı eski püskü aletlerle doludur ve bazı işçilerin sözleşmelerinin fesh edilip edilmemesiyle ilgili bir karar verilmesi gerekiyordur.

O dönem İstanbul İl Başkanı olan Tayyip Erdoğan ilçe belediye başkanlarıyla toplanır ve bu toplantılar sık sık tekrar edilir.

Zira Erdoğan biliyordur ki, ara seçimde kazanılan ilçelerdeki başarı hem yerel hem de genel seçim sonuçlarını etkileyecektir.

O iki arkadaşa önce bu anektodu aktardım sonra sormaya başladım, Berhan Şimşek, İstanbul İl Başkanı oldu ilçe başkanlarıyla Büyük Kulüp’te buluşmayı tercih etti. “Bana İstanbul İl Başkanı’nın CHP’li ilçe belediye başkanlarıyla belediye hizmetlerini konuştuğu tek bir toplantı gösterin” dedim. Hafızalarını zorladılar, hatırladıkları tüm toplantılar kurultaylar zamanı ve kulislerle alakalıydı.

“Gördünüz mü” dedim, kızgın kızgın “gördük” dediler...

Adım gibi eminim ki, sondaki kızgınlıkları bana değildi...

Adalar’a gelecek olursak, CHP Mart 2009 seçimlerini kazandı ama bugün ya da 2014 seçimlerinde bir kez daha kazanması çok zor gibi duruyor...


_______________________________________________________6

From: ADALAR BELEDİYESİ
Subject: Noel Şarkıları Yeni Yıl Konseri
Date: January 13, 2011 10:24:00 AM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Adalar Belediyesi Noel Şarkıları Yeni Yıl Konseri


Adalar Belediyesi Kültür-Sanat Koordinatörlüğünce organize edilen Kadıköy Belediyesi Dünya Müzikleri Korosu’nun ünlü şefi Coloratura Leyla Pekin yönetimindeki konser, izleyenleri büyüledi.

8 Ocak cumartesi akşamı Büyükada San Pacifiko Latin Katolik Kilisesi’nde yapılan konserde, Şef Leyla Pekin’e Piyano’da Önder Cebeci ve 18 kişilik koro eşlik etti. Haendel’in Cantate Domino eseriyle başlayan programda toplam16 eser seslendirildi.

Konser öncesi konuşma yapan Kültür-Sanat Koordinatörü Oya İslimyeli,San Pacifiko Latin Katolik Kilisesinde Şeb-i Arus Kutlamalarından sonra ikinci etkinliklerinin Leyla Pekin ve şefliğindeki Dünya Müzikleri Korosu olduğunu,Koronun Akadlar Kültür Merkezi,Medya Tv, Beyoğlu Santa Maria Kilisesi ve Kadıköy Büyük Kulüpten sonra Büyükada'da beşinci konserleri olduğunu açıklayıp sözü Meclis Üyesi Raffi Hermon Araks'a verdi. Araks,olumsuz hava şartlarına rağmen konseri dinlemek için gelen izleyicilerin ilgisinden duyduğu memnuniyetini dile getirerek, bunun da Adalı olanların sanata müziğe ve kültüre ne kadar önem verdiğinin göstergesi olduğunu söyledi.


Kısa bir konuşma yapan Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu ise, düzenlenen kültür ve sanatsal etkinliklerinin Adalar’ın gerçek kimliğine kavuşmasında katkısı olacağını ifade ederek yeni yılının herkese sağlık mutluluk getirmesi temennisinde bulundu.

Üç bölümden oluşan konserin birinci bölümünde
G.F.HAENDEL...................................CANTATE DOMİNO
F.X.GRUBER......................................DOUCE NUİT
CORALE.............................................LE CHRİST EST VİVANT
KATOLİK AYİN'den......................... KYRİE ELEİSON
TRADİTİONNEL................................NOEL,NOEL
ikinci bölümünde,
J.S.BACH.......................................... MAGNİFİCAT
G.CACCİNİ........................................AVE MARİA
J.S.BACH.......................................... İKİNCİ PARTİTA'DAN ALLEMANDE
G.GERSHWİN.................................. SUMMERTİME
G.FAURE.......................................... PİE JESU
W.A.MOZART...................................HALLELUJA
üçüncü bölümünde ise,
CANTO POPOLARE........................FERMARONO İ CİELİ
CORALE POPOLARE......................SCHMÜCKET ALLES AUF DAS BESTE
F.SCHUBERT................................... LİTANEİ....(SEZİN ATEŞ-soprano)
TRADİTİONNEL..............................LES ANGES DANS LES CAMPAGNES
J.PİERPONT..................................... JİNGLE BELLS


_______________________________________________________7

adalar reis-i belediyesi,
verilmeyecek sözleri verip* de yerine getirmek yerine 
verdiği sözleri yerine getirebilseydi keşke!
geldi geçti tam 2 sene...
bakalım hele seçim vaatleri ne minvalde?
* ADALAR POSTASI-2535/5 (29.12.2010)
)O(ADALAR POSTASI-2239/2 (2.3.2009):

[...]

ADALARIN SORUNLARI
ve
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

(Adalar İçin Etkin Bir Yerel Yönetim Modeli)

Dr. Mustafa FARSAKOĞLU
(Hukukçu-Kamu Yönetimi Doktoru)
CHP Adalar Belediye Başkan Adayı

OCAK 2009

[...]

III. ADALAR'IN TEMEL SORUNLARI VE COZUM ONERILERI


3.1. OZEL STATU VE PILOT BOLGE UYGULAMASI

Adalar Ilcesi, Istanbul ve Turkiye acisindan oldugu kadar dunya capinda da baska ornegi bulunmayan bir konumdadir. Sahip oldugu bu essiz ve ozgun konumunun yani sira kulturel, tarihi ve dogal degerleri ile ulkemizin batiya acilan penceresi olma niteligi de goz onunde bulundurularak pilot bolge yapilmasi ya da ozel bir yasal statuye kavusturulmasi icin calisilacaktir.3.2. FARKLI BIR BELEDIYE MODELI

Yukarida belirtilen duzenleme ile yeni ve daha islevsel bir model olusturularak farkli bir yapilanmaya gidilecek ve boylece butun Adalar'a esit ve dengeli hizmet sunulacaktir.


[Sözlerine şöyle devam etti eski bürokrat yeni Başkanımız: 
"Nisan 2011'e kadar daha fazla çalışarak Belediye Başkan yardımcılığı görevini de ben yapacağım.'']


3.3. HER ADANIN SAHIP OLDUGU KIMLIGE SAYGI

Her adanin kimligi, kulturel, dogal ve tarihi degerlerine kosut ve ona ekonomik katkilar saglayacak sekilde korunarak gelistirilmesine ozen gosterilecektir.3.4. BOS OLAN ADALAR'IN DEGERLENDIRILMESI

Adalar Ilcesi, besinde yerlesim bulunan, birbirlerine yakin konumda, toplam dokuz adadan olusan bir adalar grubudur. Uzerinde yerlesim yeri bulunmayan, ancak hepsinin kendine has ozellikleri olan ve ikisi buyuk (Yassiada ve Sivriada'nin yuzolcumleri 183.000 m2'dir) olan adalar da degerlendirilecektir.


3.5. KORUMA VE IMAR UYGULAMALARI


3.5.1. Adalar'i Koruma Plani

Adalar'in oncelikle dogru bir koruma planina ihtiyaci vardir. Su anda Buyuksehir Belediyesi'nde onayda bekleyen 1/1000'lik koruma plani, "kulturel miras korumaciligi ve tarihi alan yonetimi bilimsel ilkeleri mevzuati" cercevesinde katilimci bir yonetimle revize edilecek ve hizla sonuclandirilacaktir.


2008 yili icinde Buyuksehir Imar Daire Baskanligi tarafindan hazirliklarina baslanan 1/5000'lik planin gunumuz ihtiyaclarina gore revizyonu calismasina acilen mudahale edilecek, bilimsel ve korumaci ilkelerden taviz vermeyen katilimci bir revizyonla Adalar'da talana son verilecektir.3.5.2. Ongorunum Projeleri

Adalilar, Heybeliada ongorunum projesinin, Buyuksehir Belediyesi tarafindan Adalar'i tanimayan bir ekibe aceleyle yaptirilip uygulattirilmasinin olumsuz sonuclarini yasamistir. Su anda yine ayni ekip tarafindan diger Adalar'in ongorunum projeleri hazirlanmaktadir; bu duruma hizla mudahale edilecek ve projeler, meslek odalari ve sivil kuruluslar ile Adalilar'in katkilari da goz onunde bulundurularak yeniden hazirlanacaktir.3.5.3. Deprem Onlem Paketleri

Adalar muhtemel bir buyuk depremden etkilenecek yerlesim alanlarinin basinda geliyor. Buna karsi en kisa surede onlem almak icin oncelikle tum Adalar'daki her ev, uzman kuruluslar, universiteler ve deprem uzmanlariyla isbirligi yapilarak depreme dayaniklilik testinden gecirilerek mevcut durum saptanacak. Testler sonucunda depreme yeterince dayanikli olmadigi ortaya cikacak tum binalar, basta kamuya ait saglik ve egitim kurumlari olmak uzere, depreme karsi guclendirilecek, yeni yapilar ise Adalar'in mimari dokusundan taviz verilmeden kesinlikle deprem yonetmeligine uygun olarak yapilacaktir.


Ayrica Adalar'da deprem gozlemevi kurularak, Adalilar konuyla ilgili zamaninda bilgilendirilecek.3.5.4. Sivil Mimari Envanteri

Adalar, sivil mimari ornekleriyle de oldukca cekicidir. Bu eserlerin en kisa surede envanteri cikarilacak, Adalar'da iz birakmis unlulerin yasadiklari basta olmak uzere en onemlileri plaketlerle belgelenecek, haritalara islenerek kulturel-turistik deger olarak ziyaretcilere ve ilgililere tanitilacaktir.3.5.5. Cemaatler ve Cemaat Vakiflariyla Ortak calismalar

Cemaatler ve cemaat vakiflari, Adalar'in onemli kulturel dinamiklerinden biridir. Bu nedenle, bunlarin sorunlarinin isbirligi icerisinde cozumlenmesi, ozellikle cesitli nedenlerle kullanilmayan tarihi, kulturel ve dinsel yapilardan olusan miraslara sahip cikilmak suretiyle, Adalar'in egitim, kultur ve turizm hayatina yeniden kazandirilmasi icin ortak projeler gelistirilerek calismalar yapilacaktir.3.5.6. Hazineye Ait Bos Arsalar Ile Kiyi Seridindeki Yerler

Adalar'da hazineye ait cok sayida bos arsa bulunmakta olup bunlar korunamadigi gibi, islevsiz olarak beklemektedir. Bunlar da tespit edilerek hizmet icin gerekli olanlarinin Belediye'ye devri saglanacak ve kamu yararina degerlendirilecektir. Kiyilardaki isgaller de belirli bir takvim icerisinde tamamen ortadan kaldirilacak ve yasaya uygun bir sekilde halkin kiyilardan yararlanmasi saglanacaktir.3.5.7. Hazineye ve Sahislara Ait Eski Yapilar

Tam olarak sayisi bilinmemekle birlikte, tum Adalar'da yuzlerle ifade edilebilecek sayida, hazine mulkiyetinde veya kayyum idaresindeki eski yapilardan olusan tasinmazlarin envanteri cikarilarak, hazine yonetimiyle isbirligi yapilip bunlarin bir kisminin Belediye'ye devrinin yapilmasi suretiyle korunarak degerlendirilmesi saglanacaktir.

Onemli bir sayida olan ve cogunlugu ahsap karakterdeki tescilli binalardan olusan ozel sahislara ait bircok yapi cesitli nedenlerle yikilmaya yuz tutmus, yangin riski altinda ve tehlike arzeder durumdadir. Varolan yasalardan ve destekleyici fonlardan yararlanmak, proje ve kaynak destegi verilmek suretiyle bu yapilar restore edilerek korumaya alinacaktir.3.5.8. Gecekondular

Tum Adalar'da bulunan, cogunlugu kacak ve goruntu kirliligi olusturan gecekondularin envanteri cikarilarak, belirlenecek bir takvim icerisinde en kisa surede duzeltilecektir.3.6. ULASIM


3.6.1. Adalar'a Anakaradan Ulasim ve Adalar Arasi Ulasim

Ilk kez 1846 yilinda, tarifeli vapur seferlerinin baslamasiyla Istanbul ile Adalar arasinda toplu ulasim baslatilmis olmakla birlikte, bugun Adalar'in en buyuk sorunlarinin basinda ulasim gelmektedir. Butun girisimlere, her yil yapilan toplantilara ragmen, Buyuksehir Belediyesi ve onun bir kurulusu olan IDO, Adalar'da yaz-kis yasayanlarin beklentilerini karsilayacak sekilde tarifeler duzenlememektedir. Ayrica Istanbul ve Adalar'in simgesi olan vapurlarin kaldirilmaya calisilmasi da tepki almaktadir. Bunun icin bir an once etkin caba gosterilmesi sarttir.

Adalar'in en onemli sorunlarinin basinda gelen bu konuya cozum uretmek acisindan, oncelikle Sehir Hatlari vapurlari, deniz otobusleri ve ozel yolcu motorlari ile yuk motorlari tarifelerinin Adalilar'in katilimiyla beklentileri karsilayacak sekilde duzenlenmesi saglanacaktir.

Ayrica deniz otobuslerinin, 12 ay boyunca calistirilmasi da saglanacaktir.

Adalar'daki iskelelerden yalnizca Buyukada vapur iskelesi, Adalar'a uygun bir yapi olup, tescilli eski eserdir. Diger Adalar'daki iskeleler, Adalar'in kimligine uygun olmayan bir gorunumde olup, bunlarin da Adalar'in mimari dokusuna uygun olmasi icin projeler yaptirilip uygulamaya gecirilmesi saglanacaktir.

IDO ve ozel yolcu motorlari isleten kooperatifle yapilacak anlasmalar cercevesinde, Adalar arasinda gun boyu ring seferi yapacak yolcu tekneleri devreye sokulacaktir. Bu durum Adalar arasindaki gidis gelisleri ve sosyal iliskileri gelistirecek, Buyukada disinda diger Adalar'in da yerli-yabanci ziyaretcilerden daha fazla pay almasini saglayacak, ogrenci, kamu personeli ve Adali esnaf basta olmak uzere tum Adalilar'in haksiz-yuksek ulasim bedeli odemelerine son verilecektir.3.6.2. Adalar'in Ic Ulasimi ve Tasimacilik (Faytonlar - Yuk Arabalari)

Bilindigi uzere Ada ici genel ulasim, dunyanin hicbir yerinde ornegi olmayan sekilde faytonlarla saglanmaktadir. Adalar, ozel motorlu tasitlarin dunyada yasak oldugu ender yerlesim alanlarindan biridir. Adalar'i cok ozel ve saglikli yapan bu durumun, ilgisizlik, plansizlik ve denetimsizlik sonucu Adalar'in olumsuz imaj edinmesine de neden oldugu gorulmektedir. Bunun sonucu olarak son zamanlarda Adalar'da faytonlarin ve at arabalarinin kaldirilmasi kamuoyunda tartisilmaktadir. Oysa Adalar, yalnizca bu ozelligini bile turistik ve kulturel acidan degerlendirip, uluslararasi kuruluslardan onemli destekler alabilir. Bunu saglamak icin oncelikle fayton ve atli yuk arabalarinin yeni bir anlayisla ele alinmasi ve gelistirilerek, yaptigi olumsuzluklarin en aza indirilip gelistirilmesi saglanacaktir. Bu olumsuzlugu gidermek icin faytonlar, fayton park ve durak yerleri ve faytoncu esnafi oncelikle Adalar'a yakisan ve ozlenen bir duzeye getirilecektir.

Bu amacla;
· Adalar'in baslica ulasim tasiti olan faytonlarin, Adalar icin vazgecilmez bir arac oldugu bilinci ve kararliligiyla hareket edilerek, yasatilmasi ve gelistirilmesi gorev edinilecektir.
· Kis mevsimi icin soguktan etkilenmeyecek ozelliklere sahip, uygun sayida kapali fayton yaptirilacaktir.
· Sponsorluk yontemiyle tum faytonlarin yenilenmesi saglanacak ve ahirlar bolgesinde modern fayton yapim atolyesi kurularak bu sektorun gelistirilmesi saglanacaktir.
· Fayton parkinin ve faytonlarin atlarindan kaynaklanan yol guzergahlarindaki koku ve atiklarin onlenmesi ve Adalar'in faytonlardan kaynaklanan kirliliginin giderilmesi icin yeni faytonlar ve uygun fayton alanlari tasarlanip gerceklestirilecektir. At ahirlari da atlar icin saglikli bir duruma getirilecektir.
· Orman Idaresi'yle isbirligi yapilarak atlarin dolasabilecekleri mera alani belirlenip koruma altina alinarak hizmete sunulacaktir.
· Faytoncularin, insan onuruna yakisir, modern, konforlu ve uygun mekanlarda barinmalari saglanacaktir. Giyimleriyle, davranislariyla saygi gormeleri ve boylece kazanclarinin artmasi icin egitim almalari planlanacaktir.
· Ozellikle kis mevsiminde faytoncu esnafina atlarin beslenmeleri icin yem destegi yapilacaktir.
· Ahirlarin yonetimi ISPARK'tan devralinarak, Faytoncu Odasi'yla birlikte yurutulecektir.


3.6.3. Motorlu Tasitlar

Adalar'da, son yillarda kamu kuruluslarina ait olanlarin yani sira, basta kamyonlar olmak uzere ozel motorlu tasitlarin sayisinda surekli olarak artis oldugu gorulmektedir. Bu durum, Adalilar arasinda buyuk tepki dogurmaktadir. Bazi cevreler tarafindan faytonlarin kaldirilip Adalar'in motorlu tasitlara acilmasi yonunde propagandalar yapildigina dahi tanik olunmaktadir. 

Ayrica, akulu tasitlarin ve akulu motosikletlerin de hizla cogaldigi bir gercektir. 


Bu olumsuz gelismenin etkisiyle aydinlar ve cevreciler basta olmak uzere bircok duyarli insan Adalar'i terk etmeye baslamislardir. Bunun ve diger etkenlerin sonucu Adalar'in nufusu her gecen gun azalmaktadir. Bu tehlikeli gidise son verilecektir.


Adalar'da ancak zorunlu bazi kamu hizmetleri icin (ambulans, itfaiye, polis, zabita gibi) motorlu tasitlara sinirli sayida izin verilecektir. Belediye'ye ait cikarma gemisiyle Adalar'a getirilebilen motorlu tasitlarin yalnizca zorunlu gereksinmeler ve hizmetler disinda Adalar'a girmesi ve ancak hizmetin gerektirdigi zorunlu durumlar disinda calistirilmalari etkin bir denetim yapilarak kesinlikle onlenecektir.


3.6.4. Bisikletler

Adalar'in ic ulasiminda kullanilan tasitlarin en yaygin olani bisikletlerdir. Ancak bu konuda da Adalar'da ciddi bir denetimsizlik gorulmektedir. Plaka verilen bisiklet sayisinin Adalar'daki toplam sayinin yarisi kadar oldugu tahmin edilmekte, bunun yani sira, hemen her isyerinde kiralik bisiklet uygulamasi ve bisiklet park alanlarinin duzensiz ve yetersiz olmasi nedeniyle sorunlar yasanmaktadir. Bu basibozukluk da duzeltilecektir.3.7. ALTYAPI

Gectigimiz yillarda Buyuksehir Belediyesi, altyapi yatirimlari icin Adalar'a onemli miktarda kaynak ayirmistir. Butun altyapi yeniden kurulmus olmakla birlikte, altyapi yatirimlarinin yapim surecinde denetim yetersizligi nedeniyle, eskisinden daha sorunlu duruma getirildigi kamuoyunda yaygin olarak bilinmektedir. Bu konu da ilgili kuruluslarla isbirligi icerisinde incelenerek kamuoyuna bilgi verilecek ve bozukluklar giderilecektir.


3.7.1. Icme Suyu

Adalar'in tamaminin icme suyu, 1996 yilindan itibaren, ISKI tarafindan denizaltina yerlestirilmis borularla Anadolu yakasindan gelmektedir. Adalar'in ic sebekesi de yenilenmis olup, baglanti zayifliklarinin disinda bu konuda onemli bir sorun bulunmamaktadir.


3.7.2. Kanalizasyon

Adalar'in tamaminda kanalizasyon ve atik su tahliyesi altyapisi da yine ISKI tarafindan tamamlanmis olup, atik sular denizin dip akintilarinin oldugu derinliklere verilmekte ise de, yaz mevsiminde ve Adalar'in nufusunun artmasi sonrasi bu konuda sorunlar yasanmaktadir. Bu nedenle gerekli biyolojik aritma tesislerinin kurulmasi ve sularin aritilarak desarj edilmesi, aritilan sularin bir bolumunun de sulama gibi ihtiyaclarin karsilanmasinda kullanilmasina calisilacaktir.3.7.3. Elektrik

AYEDAS tarafindan yurutulen Adalar'in elektrik altyapisi, yine Anadolu yakasindan denizaltina dosenmis olan kablolarla Adalar'a iletilmektedir. Ozellikle sokak aydinlatmalarinin yetersizligi ve bircok yerde elektrik iletiminin havai hatlarla yapiliyor olmasi, sIk arizalara ve goruntu kirliligine neden olmaktadir. Bu sorunun giderilmesi icin gerekli calismalar yapilacaktir.3.7.4. Dogalgaz

IGDAS tarafindan Adalar'a, 2007 yilinda Anadolu yakasindan denizalti borulariyla dogalgaz getirilmis olmakla birlikte, ozellikle Adalar'in ic sebekesinin yapiminda denetimin zayif olmasi nedeniyle sorunlar olacagi Adalilar tarafindan ifade edilmektedir. Dogalgazin daha cazip kullaniminin saglanmasi [?] ile Adalar'da kis nufusunda goreceli olarak artis olabilecegi degerlendirilmektedir.3.8. KULTUR, TURIZM, CEVRE VE ORMAN

Adalar'da yatirimlar, kultur, turizm, egitim ve saglik alanlarinda toplanacaktir. Cesitli devlet kurumlarinin, Hazine'nin ve ozel kisilerin elindeki bos binalarin, bu tur yatirimlar icin tahsisi, bu alanlara yatirimi ozendirebilmek icin bir secenek olarak degerlendirilecektir. (Heybeliada Sanatoryumu, Yeditepe Universitesi Guzel Sanatlar Fakultesi binasi, Buyukada Lido binasi vb.)3.8.1. Kultur-Kongre Merkezleri

Adalar'da kulturel etkinlikleri canlandiracak, toplantilari ve butik kongreleri Adalar'a kazandiracak kultur-kongre merkezleri bu kapsamda degerlendirilecektir. Adalar'da ozellikle Hazine'ye ait ve kullanilmayan tarihi yapilar ile bazi kuruluslara ait uygun yapilar bu amacla degerlendirilecektir. Bu yondeki calismalar, Adalar'in en buyuk ekonomik zayifligi olan kis turizminin gerceklesmesini de saglayacaktir.3.8.2. Turizm

Adalar, gecmiste bircok otel ve pansiyona sahip yerlesim yerleriydi. Bugun ise yalnizca birkac adet otel ve pansiyon vardir. Oysa Adalar, aralarinda aile isletmelerinin, ev pansiyonlarinin da bulundugu kucuk oteller icin ideal bir bolgedir. Hazirlanacak projeler ve saglanacak fonlarla tarihi ahsap kosklerin ve binalarin temiz yatak ve kaliteli hizmetle Ada'ya ozgu mutfak temelinde kucuk, temiz ve guzel otellere donusmesi Adalar'a cok buyuk deger, Adali genclere ise onemli bir istihdam olanagi yaratacaktir.

Bu cercevede;
· Adalar'da otellerin ve pansiyonlarin cogalmasi icin oneriler gelistirilecek, projeler yaptirilacak ve bunlarin gerceklestirilmesi icin her turlu kolaylik gosterilecektir. Adalar'in kucuk butik oteller bolgesi olmasi icin ozel bir program hazirlattirilarak, basta Adali aileler olmak uzere turizm yatirimcilarina firsatlar yaratilacaktir.
· Adalar'in kusaklar boyunca tasinan zengin ve cok kulturlu mutfagi turizm acisindan bir avantaja donusturulecek, deniz urunlerinden mezelere genis bir yelpazede tat arayanlar icin Adalar ilk akla gelen adres haline getirilecek ve isletmelere tanitim ve egitim destegi saglanacaktir.
· Belediye bunyesinde bir turizm birimi olusturularak, turizm fuarlarina katilinacak ve bazi kongrelerin veya sempozyumlarin Adalar'da yapilmasi icin mekanlar yaratilacaktir.
· Butun Adalar'da yuruyus ve bisiklet parkurlari gelistirilecek, haritalar ve kitapciklarla tanitimi saglanacaktir.
· Adalar'in tanitimi amaciyla ozgun hediyelik esya tasarlatilip uretilecek ve Adalar ekonomisine bu yolla da katki saglanacaktir.
· Her ada girisine ve uygun yerlerine, o adanin tarihini anlatan, gezilecek yerleri belirten aciklama ve haritalarin oldugu panolar yaptirilip konulacaktir.
· Aya Yorgi kilisesinin bulundugu tepenin cok daha etkin bir 'cazibe merkezi' olmasi amaciyla bu alanin yeniden duzenlenmesi icin proje yaptirilip uygulanacaktir.
· Turizmle ilgili tum girisimlerde adanin kulturel, tarihi ve dogal dokusu ile cografi guzelliklerinin bozulmamasi ve zarar gormemesi icin gereken ozen gosterilecektir.


3.8.3. Festivaller

Ilki 2001 yilinda yapilan "Uluslararasi Adalar Festivali" sonraki yillarda surdurulememistir. Adalar'a hem kulturel hem de ekonomik olarak buyuk canlilik saglayacak bir uluslararasi festivallle butun yila yayilacak ve Adalar'in cok kulturlu yapisina vurgu yapilarak eski canliligini yeniden kazandiracak tematik festivaller ve senlikler yapilarak dini ritueller bu acidan degerlendirilecek, ozellikle cemaatler ve sivil toplum kuruluslariyla isbirligi icinde bu etkinliklerin sureklilikleri saglanacaktir. AB proje fonlari bu acidan mutlaka degerlendirilecektir.3.8.4. Istanbul 2010 Avrupa Kultur Baskenti ve Adalar

2010 yilinda Istanbul Avrupa Kultur Baskenti olacak ve yil boyu etkinliklerle Avrupa'nin odagina yerlesecektir. Bu dogrultuda cok sayida belediye ve kurulus hazirliklarina hiz vermistir. Adalar, Avrupa'nin Kultur Baskenti olacak Istanbu[l]'un en onemli degerlerinden biridir. 2010, Adalar icin vakit gecirmeksizin bir firsata donusturulecektir. Sivil toplum kuruluslariyla isbirligi icinde projeler hazirlanacaktir. 2010 yili boyunca duzenlenecek senlikler ve festivallere Adalar'daki mekanlarin ev sahipligi yapmasi icin hazirlanacak projelerden muze-kultur merkezi gibi kalici projelere kadar cok sayida proje hazirlanacaktir.

YERSEN!

İSTANBUL
AVRUPA KÜLTÜR (MANTARI) BAŞKENTİ


3.8.5. Kardes Kentler

Adalar'in iki kardes kenti vardir: Nacka / Stockholm (Isvec) ve Paleo Faliro / Atina (Yunanistan). Ama ne yazik ki Adalar Belediyesi, gecen yillar icerisinde bu olanaklari degerlendirememistir. Bu kardes kent iliskilerini yeniden canlandirmanin yani sira, bircok projeyi gerceklestirmek ve onlara dis kaynak ve destek saglamak amaciyla baska ulkelerdeki kentlerle de yeni kardes kent iliskileri kurulacaktir. Cunku kurulacak her kardes kent iliskisi, Adalar'a kulturel ve ekonomik katki saglayacaktir.3.8.6. El Sanatlari Merkezi

Adalar'daki kadinlarin hemen hicbir geliri yoktur. Onlarin el emeklerini degerlendirmek uzere tasarlanan ve bugune kadar uygulanmaya calisilan, "Sanatcilar Sokagi", "Uluslararasi El Sanatlari Merkezi" gibi projeler desteklenecektir.


3.8.7. Ada Mutfagi

Adalar'in unutulan kultur miraslarindan biri de "Adalar Mutfagi"dir. Zengin deniz urunleriyle ve Rum-Ermeni mutfaginin ornekleriyle sarmalanmis Adalar mutfaginin arastirilmasi, gelistirilmesi, egitimin bir parcasi haline getirilmesi (Yeme-Icme Sanati Meslek Okulu, vb.) ve senliklerle desteklenmesi (paskalya, hidrellez, apokries, balik senlikleri, vb.), hem bu ozgun mutfagin yasatilmasini saglayacak hem de Adalar'in cekim gucunu artirarak ekonomisini guclendirmede onemli rol oynayacaktir.3.8.8. Adalar Kent Muzesi

Adalar zengin bir kulturel mirasin uzerinde oturdugu halde, bunu sergileme konusunda basarili olunamadigi aciktir. Adalar, onemli bir eksiklik olarak degerlendirilen bu durumdan kurtarilacaktir. Belediye'nin, Kultur ve Turizm Bakanligi, Il Ozel Idaresi ve cesitli ic ve dis resmi ve sivil kuruluslarla gelistirecegi isbirligiyle saglanacak kaynaklarla, muze yatirimlarina girisilecek ve bunun ilk uygulamasi da "Adalar Kent Muzesi" olacaktir.


3.8.9. Muze-Evler

Adalar, Bizans, Osmanli ve Turkiye Cumhuriyeti tarihinde iz birakmis cok sayida unluye ev sahipligi yapmistir. Ne yazik ki bu kisilerin yasamis olduklari evlerin bir bolumu satin almalar yoluyla el degistirmekte ve tum karakteristigini yitirme tehlikesiyle karsi karsiya bulunmaktadir. Bir bolumu ise muze-ev olarak kullanilan bu mekanlarin hizla ele alinmasi gereklidir. Mulk sahipleriyle ve mirascilarla isbirligi icinde yapilacak kucuk capli yatirimlar, Adalar'a buyuk deger katacaktir.

Adalar Vakfi girisimiyle acilan ve halen isletilen Huseyin Rahmi Gurpinar Muze-Evi, Inonu Vakfi ve Adalar Vakfi isbirligiyle ziyarete acik tutulmaya calisilan Ismet Inonu Muze-Evi, Darussafaka Vakfi tarafindan yonetilen Sait Faik Muze-Evi sergileme ve isletme acisindan desteklenecektir. Mirascilarinca kullanilan Resat Nuri Guntekin Evi'nin de, devlet ve belediye destegiyle mirascilari tarafindan bir muze-ev olarak degerlendirilecektir. Bu ve benzeri uygulamalarla Istanbul Adalari, muzeler kenti yapilarak mimari, tarih ve kulturun hayatin icine dahil edildigi ulkenin onemli kultur ve turizm merkezlerinden biri haline getirilecektir.


3.8.10. Cekek Yerleri ve Marinalar

Her yani denizle cevrili olan Adalar'da yeterli duzeyde yat ve tekne baglama yerleri bulunmamaktadir. Buyukada balikci barinagi genisletilecek ve kucuk bir marinaya donusturulecektir. Diger Adalar'da da kucuk marinalar ve gunubirlik yat baglama yerleri icin girisimde bulunulacaktir. Boylelikle denizcilik ve yatcilik tesvik edilecek, hem yaz ve hem de diger mevsimlerde baglanan yat-tekne sayisi artacak, bundan ada esnafi da buyuk yarar saglayacaktir.


3.8.11. Cevre

Adalar'in degerlerinden biri cevredir. Adalar'a hizmet etmek isteyenlerin oncelikle cevrenin korunmasi ve yasatilmasi icin ozel caba gostermesi gerekmektedir. Bu anlayistan hareketle, cevreci aydinlarimizdan bazilarinin Adalar'da yasadigi da goz onunde bulundurularak, bu kesimle isbirligi ve guc birligi icerisinde Adalar'in cevre degerlerine sahip cikilacaktir.


3.8.12. Ormanlar

Adalar'in en onemli zenginliklerinden biri de baska Adalar'da pek rastlanmayan turden orman ve cesitli bitki varligina sahip olmasidir. Orman Idaresi'nin denetiminde olan ormanlarimizin korunmasi ve gelistirilmesi icin Orman Teskilati, mesleki kuruluslar, ilgili yuksek ogretim kurumlari, ulusal ve uluslararasi boyutta bu alanda faaliyet yuruten sivil kuruluslarla isbirligi ve koordinasyon icerisinde gereken calismalar yapilacaktir. Bugune kadar pek basarili olmadigi gorulen uygulamalarin yerine, bilimsel yontemler konuldugunda, butun Adalar "Kizil Adalar" olarak degil "Yesil Adalar" olarak anilacaktir. Bu meyanda, basta ilgili kamu kuruluslari, Orman Fakultesi, ilgili mesleki kuruluslar, vakiflar ve dernekler gibi sivil kuruluslarla isbirligi yapilarak yeni agaclandirma alanlari yaratilacak, yaslanan ve kuruyan agaclarin yerine Adalar iklimine uygun yeni agaclar dikilecektir. Ayrica, yaz aylarinda Adalar'daki ormanlar uzerinde olumsuz baski yapan insan yogunlugu icin de onlemler alinacak, bu konudaki calismalar, bahcelerin agaclandirilmasi icin ev sahiplerine ornek olacaktir.


3.8.13. Yollardaki Agaclarin Bakimsizligi ve Yenilenmesi

Adalar'in buyuk bolumunun orman olmasinin yani sira, konutlarin cogunlugu da bahceli yerlesimlerdir. Bunun yani sira, yol boylarindaki degisik agaclar ve cicekler de Adalar'in dogal ve kentsel guzelligine katki yapmaktadir. Ancak ne yazik ki, yol boylarindaki bu agaclarin yillar icerisinde bazilarinin kurumus oldugu, bazilarinin da yanlis budama ve bakimsizlik gibi nedenlerle sagliksiz gorunumde oldugu bir gercektir. Ilgili kamu kuruluslari ve sivil orgutlerle, yol boylarindaki agac varliginin, hazirlanacak projelerle, yenilenmesi saglanacaktir.3.9. EGITIM, SAGLIK, GENCLIK ve SPOR


3.9.1. Egitim-Ogretim

Adalar'daki orgun ve yaygin egitim faaliyetleri Kaymakamliga bagli olarak Adalar Ilce Milli Egitim Mudurlugu yonetim ve denetiminde yurutulmektedir.

Adalar'in onemli sorunlarindan biri olarak kamuoyunun gundeminde ilkogretim ve ortaogretim de bulunmaktadir. Ilkogretim okullari her adada olmakla birlikte, ogrenci azligi nedeniyle, Buyukada ve Heybeliada'nin disindaki adalarda (Burgazada ve Kinaliada) ilkogretim okullarinda egitim-ogretim yeterli duzeyde degildir.

Ortaogretim olarak yalnizca Heybeliada'da cok programli bir lise (Huseyin Rahmi Gurpinar Lisesi) ve Deniz Kuvvetleri Komutanligi'na ait Deniz Lisesi bulunmaktadir.

Ogretmenlerin lojman acisindan gereksinmeleri kismen giderilmis olmakla birlikte, bir kismi karsidan gelmektedir.

Ozellikle ortaogretim amaciyla onemli sayida ogrenci Anadolu yakasindaki okullara her gun gidip gelmektedir. Bunun yani sira bircok aile de Adalar'daki ilkogretim ve ortaogretimin yetersizligi dusuncesiyle, yalnizca cocuklarinin daha iyi ogrenim gormeleri amaciyla, kis ve bahar mevsimlerinde Istanbul'da ikamet etmektedirler.

Adalar'daki ilkogretim ve ortaogretim okullarinin kalitelerinin artirilmasi, bircok ailenin Adalar'da surekli kalmasini saglayacaktir.

Buyukada'da bulunan Halk Egitim Merkezi, bazi yetersizlikleri olmakla birlikte, Adalilar'a egitim verme cabasi icerisindedir. Ancak halk egitim faaliyetlerinin ailelere ekonomik getiri saglayabilecek bir duzeye getirilebilmesi icin belediye ve sivil toplum kuruluslarinin destek ve katkilarina ihtiyac vardir.

2000 yilina kadar Buyukada'da bulunan ve Adalar'in ekonomik, sosyal ve kulturel yasamina cok onemli katli saglamakta olan Yeditepe Universitesi Guzel Sanatlar Fakultesi, ne yazik ki Kayisdagi'ndaki universite yerleskesine tasinmistir. Oysa Adalar, konumu ve sahip oldugu ozellikler acisindan Guzel Sanatlar Lisesi, Guzel Sanatlar Fakultesi, Turizm Otelcilik Meslek Yuksek Okulu, Yeme-Icme Sanati, Balikcilik ve Su Urunleri, Yat Kaptanligi, Ahsap Yapi Sanati ve Restorasyon Yuksek okullari, Edebiyat ve Felsefe Enstitusu gibi egitim ogretim birimlerinin faaliyetine elverisli bir yerdir. Bu nedenle cesitli vakif ve devlet universiteleriyle isbirligi icinde, Adalar'da onlara bagli fakulte ve yuksek okullarin acilmasi ozendirilecektir. Boylelikle Adalar'daki ekonomik ve kulturel hayat, yaz aylarinin disinda da canlandirilmis olacaktir.3.9.2. Saglik

Adalar'in en onemli sorunlarindan biri saglik alaninda yasanmaktadir. Bu sorun, Adalar'in gelismesine ve Adalar'da konutlari bulunan bircok kisinin ve ailenin burada surekli ikamet ederek ilcenin sosyal, kulturel, ekonomik sorunlarinin cozumune katkida bulunmasina da engel olmaktadir.

Bu nedenle, Adalar'da yasayan insanlarin saglik hizmetlerinden en ust duzeyde ve gunun 24 saati yararlanabilmesi icin mevcut durumun iyilestirilmesinin yani sira, tam donanimli kara ve deniz ambulanslariyla desteklenmesi ve iyi bir koordinasyonla yeni bir yapilanmaya gidilmesi saglanacaktir.

Bu sorun, gerekirse kamu kurumlari disindaki bazi universite hastaneleri veya ozel hastaneler ve sigorta kuruluslariyla hazirlanacak protokoller ve isbirligi cercevesinde cozumlenecektir.


Buyukada Devlet Hastanesi

Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi'ne baglanan Buyukada Devlet Hastanesi, hem ekipman hem de hekim ve yardimci saglik personeli acisindan yetersizdir. Hayati vakalarda mudahaleyi ve yasama baglamayi saglayacak yogun bakim unitesi ile tam tesekkullu ambulans sistemi, Adalar gibi ulasim sorunu yasanan bir ilcede cok acil bir ihtiyactir. Devlet, Belediye ve cesitli kuruluslardan saglanacak kaynaklarla Adalar bu eksiklikten hizla kurtarilacak ve Adalilar'in da katkilariyla surdurulebilir bir saglik ve ilkyardim sistemi olusturulacaktir.


Heybeliada Sanatoryumu

Kuruldugu 1925 yilindan 2005 yilina kadar Istanbullular'in yani sira bolgeden gelen hastalara da yillarca basariyla hizmet vermis olan 660 yatakli Heybeliada Sanatoryumu, 2000-2001 yillarinda Ilac Sanayicileri Dernegi'nin onemli maddi destegi ile yenilenmisse de, 01 Ekim 2005 tarihinde Sureyya Pasa Egitim ve Arastirma Hastanesi'ne tasinarak kapatilmistir. Hastane binalari bos ve atil durmaktadir. Bu binalarin rehabilitasyon merkezi, huzurevi vb. gibi daha elverisli saglik ve bakim merkezi haline getirilmesi icin gerekli caba harcanacaktir. Bu tur yatirimlar, ihtiyac sahiplerine saglik ve bakim hizmetlerinin saglanmasinin yani sira, Adalar'a ziyaretci sayisini da artirarak ekonomik hayati canlandiracaktir.


Burgazada Saglik Evi

Burgazada'da saglik hizmetleri, saglik evinde bulunan hekimler ve yardimci saglik personeliyle yalnizca mesai gun ve saatlerinde kismen sunulabilmektedir. Bu konuda da gerekli calismalar yapilarak, ada tipi bir yerde nufus gibi kriterler goz onune alinmadan 24 saat hizmet verebilecek bir duruma getirilmesi ve kara ve deniz ambulansiyla bu sorunun cozume kavusturulmasi saglanacaktir.


Kinaliada Saglik Evi

Kinaliada'daki saglik hizmetleri de, Burgazada'daki gibi yine saglik evinde bulunan hekim ve yardimci saglik personeliyle yalnizca mesai gun ve saatlerinde kismen sunulabilmektedir. Bu konuda da gerekli calismalar yapilarak, uygulanacak yontemle sorunun cozume kavusturulmasi saglanacaktir.


3.9.3 Engellilere Yonelik Hizmetler

Nufusumuzun yuzde 12,29'unu olusturan engellilerin Adalarimiz'in guzelliklerinden faydalanmasi ve Adalarimiz'da yasayan engellilerimizin de normal insanlar gibi yasayabilmesi ve dolasabilmeleri icin gerekli fiziki altyapinin olusturulmasi ve ulasim sorunlarinin giderilmesi icin projeler gelistirilip uygulanacaktir.


3.9.4. Genclik ve Spor

Lefter, Kasapoglu ve Ugur gibi unlu sporcularin yetistigi Adalar'da, futbol gibi populer sporlari yapacak yeterli saha bulunmamaktadir. Adalar'in dordunde de spor kulupleri bulunmakla birlikte sporcular antrenmanlarini dahi Istanbul'da yapmaktadirlar. Bunun sonucunda gecmiste sporcu gencligin merkezi olan Adalar, artik ilgisizlik ve sorumsuzluk nedeniyle adeta sorunlu bir genclige sahip duruma dusurulmustur. Bu olumsuz durumu duzeltmek icin oncelikle mevcut sahalarin altyapisi duzeltilerek futbol kulupleri desteklenecektir. Diger yandan, spor kulupleri icin uygun arsalar ve yapilar tahsis edilerek tesisler yapilacaktir. Bunun yani sira doga sporlari, kosu, bisiklet gibi sporlar da yarismalar duzenlenerek desteklenecektir.

Adalar'in spor ve diger etkinliklerin yapilabilecegi bir kapali salona sahip olmamasi buyuk bir eksikliktir. Bu nedenle, Buyukada'da uygun mekanda kapali salon yapilmasina calisilacaktir.

Adalar, ozellikle su sporlari acisindan Istanbul'un ve ulkemizin onemli bir merkezi durumundadir. Baska hicbir bolgede ve yerlesimde olmayan ve her adada bulunan su sporlari kulupleri, sahip olduklari olimpik standarttaki havuzlariyla buradaki uyelerine sosyal, kulturel ve sportif hizmet vermesinin yani sira, Adali cocuklarin ve genclerin de su sporlarini ogrendigi kuruluslardir. Gecmiste basariyla yurutulen koordinasyon ve isbirligiyle basta yuzme olmak uzere sutopu, kurek ve diger su sporlarinda da cok buyuk basarilari olan kuluplerimiz, 10 yil oncesine kadar Adalar'a buyuk dinamizm kazandirmis, cok sayida milli sporcu yetismesine kaynaklik etmis ise de son yillarda giderek zayiflamis ve gerekli yenileme yatirimlarini yapamamistir. Mevcut durumunun en onemli nedeni, kuluplerimize yerel yonetimce sahip cikilmayip, gerekli koordinasyonun kulupler arasinda saglanmamasidir.

Su sporlari kuluplerinin tesisleri, sadece yaz donemi ihtiyaclari dikkate alinarak duzenlendigi icin kendi imkanlariyla surdurulebilirlik ve yenileme imkanlari kendi olanaklariyla zayiftir. Kucuk konaklama uniteleri, kisin da acik tutulabilecek kapali havuzlari ve sosyal uniteleriyle bu kulupler, hem genclere hem de yaz-kis Adalilar'a kaliteli bir yasam olanagi sunabilecektir. Bu tesislerin, yapilacak marina yatirimlariyla iliskilendirilmesi, Adalar'in ekonomik canlanmalarini da beraberinde getirecektir. Bu yaklasimdan hareketle, su sporlarini gelistirecek; yelken, yuzme vb. yarismalari duzenlettirecek ve Ada Regattasi'ni gerceklestirecek bir yerel yonetim olusturulacaktir.

Ayrica Adalar, atli spor ve binicilik alaninda da atilim yapabilecek olanaklari tasimaktadir ve bu ve benzeri sporlar da degerlendirilecektir.


3.10. ADALAR EKONOMISI, ISSIZLIK, ISTIHDAM


3.10.1. Ekonominin Canlandirilmasi

Adalar ekonomisi, sayfiye kullaniminin ve agirlikla gunubirlik turizm hareketlerinin belirledigi ticaret ve hizmet sektorlerinin uzerinde sekillenmistir. Her iki aktivite de agirlikla yaz doneminde yogunlastigi icin bu sektorlerdeki istihdam da donemsellik arz etmekte, bu durum Adali genclerin, geleceklerini Adalar disinda aramasina neden olmaktadir. Adali calisanlar arasinda issizlik oraniyla ilgili bir arastirma olmamakla birlikte, bu oranin Turkiye ve Istanbul ortalamasinin uzerinde oldugu soylenebilir. Adalar'in goc vermesinde bu carpikligin da etkisi bulunmaktadir.

Belediye'nin Adalar'daki kamu kurumlari ve sivil toplum kuruluslariyla isbirligi icinde el atmasi gereken onemli konulardan biri de budur. Adalar ekonomisinin bir plan dahilinde egitim, saglik, kultur ve turizm alaninda gelismesi ve bu alanlardaki yatirimcilara cazip imkanlar saglanmasi, istihdam sorununa koklu cozumler uretecek, Adalar'in yerlesik nufusunun artmasini da beraberinde getirecektir.


3.10.2. Adali Genclerin Issizlik Sorununa Cozum


3.10.3. Istihdam Yaratacak Projeler


3.11. DIGER KONULAR


3.11.1. Kamu Hizmetlerindeki Koordinasyonsuzluk

Basta Belediye ve diger kamu kuruluslari arasinda olmak uzere, esnaf ve sivil toplum kuruluslariyla olan iliskilerde ve iletisimde de ciddi boyutta kopukluk ve koordinasyon eksikligi bulunmaktadir. Adalar'in ozel konumu nedeniyle her turlu hizmetin yurttaslara etkin ve dogru sekilde sunulabilmesi acisindan, baska yerlerde olamayacak duzeyde ve surekli bir koordinasyonun tum kesimler arasinda kurulmasi yasamsal onemdedir. Bu Belediye yonetiminin oncelikli gorevi olup Adalar'da surekli ve etkin bir koordinasyon saglanacaktir.3.11.2. Carsilar ve Pazaryerleri

Adalar'daki carsilar gezildiginde, kendinizi bir ucuncu dunya ulkesi kasabasinda sanirsiniz. Kuralsizlik, basibosluk ve kirlilik, azalacagina her gecen gun daha da artmaktadir. Carsilarin bir an once disipline edilmesi ve guzellestirilmesi, Adalar'in tarihi, kulturel ve turistik imaji acisindan sarttir. Bu cercevede, Adalar'daki carsilar ve carsilardaki isyerleri icin, ilgili meslek kuruluslari ve hatta uluslararasi kuruluslarla da isbirligi yapilarak ortak projeler hazirlanip uygulama alanina konmak suretiyle, carsilarin yer aldigi cadde ve sokaklar ile buradaki isyerlerinin Adalar'in tarihi, kulturel ve sanatsal ozelliklerine ve degerine uygun sekilde restorasyonunun yaptirilmasi saglanacaktir.

Butun Adalar'in cok onemli bir sorunu da pazaryerleridir. Belediye yonetimi, maalesef bu konuda da celiskili kararlar almak suretiyle, hem halki, hem de pazarcilari perisan etmistir. Konu mahkemeye bile intikal ettirilmis ve Belediye her seferinde haksiz bulunmustur. Hem pazar yerleri, hem pazarcilar, hem de nakliye acisindan yeni duzenlemeler yapilacaktir.


[Büyükada bostanına asfalt döküp pazar yeri yapmak gibi mi? Motorlu araçların yasak olduğu Adalar'da pazar yerinden evlere minibüs seferleri düzenlemek gibi mi?]


3.11.3. Cadde ve Sokaklarin Kirliligi ve Ilkel Gorunumleri

Belediyenin en onemli hizmetlerinden birisi olan temizlik hizmetleri, Adalar'in genelinde oldugu gibi, ozellikle carsi bolgelerinde de cok yetersiz ve plansiz bir sekilde yapilmaya calisilmaktadir. Bu olumsuz durum iyi bir planlamayla duzeltilecektir.

Basta carsilar bolgesinde olmak uzere, hemen her yerdeki cadde ve sokaklarda cagdas bir kent gorunumuyle bagdasmayan molozlar, atiklar Istanbul'un ve ulkemizin batiya acilan penceresi diye nitelendirdigimiz Adalar'in goruntusunu olumsuz etkilediginden mutlaka giderilecektir.

3.11.4. Yol ve Kaldirimlarin Durumu

Adalar'da, bircok yerel altyapi hizmetinde oldugu gibi, yollarin ve kaldirimlarin gorunumu uzuntu vericidir. Adali esnafin cogunlukla yaz mevsiminde, kisa surede yogun is yaptigi bir gercektir. Bu durumun yarattigi bircok sorun ve olumsuzluklardan onemlilerinden biri de hemen her yerde gorulen kaldirim ve yol isgalleridir. Onemli bir kismi lokanta, manav, bakkal, bufe gibi satis yerleri tarafindan yapilan bu yol ve kaldirim isgalleri, Adalar'da insanlarin bazen yollarinin kapanmasina kadar abartilmaktadir. Adalar'daki guvenlik ve ulasim acisindan da sorun olusturan bu ilkel goruntulerden esitlik ve adalet kurallari icerisinde esnafin katkilariyla Adalar kurtarilacaktir.3.11.5. Belediye Personelinin Yetersizligi

Adalar Belediyesi, Istanbul'un en eski belediyelerinden birisi olmakla birlikte, bircok konuda yetersizlikler icerisindedir. En onemli yetersizlik ise, hem sayi olarak, hem de yeterlilik olarak, personel alanindadir. Bugun Adalar Belediyesi kadrolarinda mevcut olan 79 memur, 48 daimi isci, 20 civarinda da gecici isciyle yerel hizmetlerin yurutulebilmesi olanak disidir.

Bu personelin onemli bir kismi Istanbul'da ikamet etmekte olup, ulasim nedeniyle personelin mesai konusundaki aksakliklari, hizmete de yansimaktadir. Adalar'in sahip olduklari olanaklar ve guzelliklerin yani sira, mevcut sorunlari olarak algilanan durumlarin da etkisiyle Adalar'da nitelikli ve uzman personel calismak istememektedir. Bu durum, Belediye hizmetlerinde personelden kaynaklanan verimsizlikleri ve yetersizlikleri meydana getirmektedir.

Yerel hizmetleri verimli ve etkin duruma getirerek halka sunabilmek icin, Adalar'in farkli olan ozellikleri de goz onunde bulundurularak, nitelikli personel sayisinin artirilmasi saglanacak, personelin etkinligi, verimliligi ve sayginligi, yapilacak surekli egitimlerle en ust duzeye cikarilacaktir.


3.11.6. Parklarin ve Yesil Alanlarin Bakimsizligi

Tum Adalar'da, basta Belediye'ye ait parklar olmak uzere diger yesil alanlar bakimsiz, ilgisiz ve bir kismi da isgal altindadir. Bunlarin ciddi, etkin bir calisma, surekli koordinasyon ve isbirligi icerisinde duzeltilmesi ve her zaman guzel bir halde bulunmasi saglanacaktir.

[Karakol'un yanındaki yeşil alan daraltılıp yol genişletidi, göstermelik konulan 'bahanesi' bisiklet parkları da çok geçmeden kaldırıldı derken pek yakında bu yolun başına konulan beton saksı da kaldırılıp trafik canavarının hizmetine sunulacağı aşikar!]

3.11.7. Seyyar Saticilar ve Tanitimcilar

Adalar'in sorunlarindan biri olarak nitelendirilen baska bir durum da, ozellikle turistlere yonelik olarak, lokanta, plaj gibi bazi isyerlerinin elemanlarla turistlere isyerlerine ait brosur dagitmalari, sozlu ve fiili olarak isyerlerine insanlari davet ederek rahatsiz etmeleridir. Cagdas bir goruntuye yakismayan bu uygulamaya tum Adalar'da cozum getirilecektir.

Diger yandan Adalar, ozel konumu nedeniyle seyyar saticilik yapilmasina uygun olmayan bir yerdir. Bu nedenle hicbir sekilde seyyar saticilara goz yumulmayacaktir.


3.11.8. Hayvanlara Sahip Cikilmasi

Adalar'in sahip oldugu degerlerden biri de hayvan varligidir. Eskiden beri Adalar, kedisi, kopegi, ati, martisi, esegi, kargasi bol bir yerdir. Ancak bu hayvanlar basibos dolasmakta, caddelerde yatmaktadir. Basta atlar ve sigir cinsi hayvanlar olmak uzere kedi ve kopeklerin ozellikle kis mevsiminde Adalar'in her yerinde gorulmesi hem cesitli sorunlara yol acabilir, hem de hayvan haklarina uygun olmayan bir durumdur. Sokak hayvanlari icin yapilan basit barinaklar ilkel durumdadir ve ihtiyaci karsilamaktan uzaktir. Sivil kuruluslar, sponsorlar ve gonulluler isbirligiyle bu sorun kolaylikla cozumlenecektir.

Basta atlar olmak uzere buyukbas hayvanlarin basibos olarak Adalar'da dolasmasi onlenecek, fayton atlari icin kosup yemlenebilecekleri ozel bir mera yaratilacak, kedi ve kopek gibi hayvanlarin, kis mevsiminde ac kalmamalari icin gonullulerle ve sivil kuruluslarla da isbirligi yapilacaktir. Ulkemizde at sayisinin en cok oldugu Adalar'da, bu cercevede, atli sporlarin ozendirilmesi, atli polis ve zabita olusturulmasi icin de gerekli calismalar yapilmasi saglanacaktir.


3.11.9. Su Urunleri ve Balikcilik

Adalar, denizin ortasinda olmasina ragmen, su urunleri acisindan eksiklikleri bulunmaktadir. Bunun bir sonucu olarak Adalar'da su urunleriyle ilgilenen ve gecimini buradan saglayan kisilerin sayisi yok denecek kadar azalmistir. Bu durumu duzeltebilmek ve Adalar'i su urunleri acisindan eski gorkemli durumuna getirebilmek icin oncelikle her adada bulunan balikci barinaklarinin yeniden projelendirilerek ve uygun soguk hava depolari kurdurularak desteklenmesi, ada balikciligini ve ticaretini gelistirecektir.


3.11.10. Su Alti Degerleri ve Sporlari

Ozel konumu acisindan Adalar, su alti degerlerine sahip olup, ayni zamanda su alti sporlarinin gelistirilmesi icin de elverisli durumdadir. Ada kiyilari dalma sporlari ve yerli balik cesitleri acisindan son derece zenginken, bir yandan kirlilik, ote yandan kuralsiz ve kontrolsuz balik avciligi nedeniyle tuketilmistir. Baliklarin yumurtalarini biraktigi kayaliklar ve deniz meralari her turlu kirleticiden, ag kalintilarindan arindirilarak, dogal yasamin yeniden canlanmasi icin gerekli ortam yaratilacaktir. Olta avciligi disinda her turlu avlanma, ozellikle trolle ve mekanik girgirlarla yapilan avlanma yasaklanacaktir. Spor amacli dalma, su sporlari kulupleriyle isbirligi icinde gelistirilecektir.3.11.11. Denizden Yararlanmanin Yetersizligi, Kiyilarin Sahipsizligi ve Bakimsizligi

Adalar'in tamamina, yaz ve bahar mevsimlerinde ozellikle havanin guzel oldugu tatil gunlerinde on binlerce gunubirlik yerli ve yabanci ziyaretci gelmektedir. Sakin bir gezinti yapmaktan piknik yapmaya, bisiklet basta olmak uzere yuruyus ve yuzme gibi sporlari yapmaya, yeme-icme ve eglence gibi cok yonlu ve cok farkli amacla Adalar'a gelen ziyaretcilerin sayilari, bazi gunler yuz bini cok asmaktadir.

Cogunlugu orman alani olan Adalar'in, bu yogunlukta bir ziyaretci kitlesini agirlamasi ve bunlarin yapabilecegi tahribati giderebilmesi mumkun degildir. Orman Idaresi'nin ve Belediye'nin kisitli personel sayisi ve butce imkanlariyla bu baskinin neden oldugu yikimin onarilabilmesi cok zordur.

Bu nedenle, gunubirlik ziyaretciler icin yeni piknik alanlarina ve denize girilebilecek yeni yerlere gereksinme vardir. Oysa kiyilarin onemli bir bolumu bazi kisiler tarafindan izinsiz olarak isgal edilerek yuksek ucretlerle ziyaretcilerin hizmetine sunulmakta, boylece haksiz kazanc da elde edilmektedir.

Bu olumsuzluklari gidermek icin Orman Idaresi ile gorusulerek, denetimli yeni piknik ve plaj alanlari olusturulacak, yangin riskine karsi, bu alanlarin ve yuruyus guzergahlarinin disindaki alanlara insanlarin girmesi onlenecektir. Merkeze uzak plajlara denizden ulasim desteklenecektir.

Halka acik kiyi ve plajlarin altyapi eksikleri tamamlanacak, Adalilari rahatsiz eden kuralsizliklara, tacizlere izin verilmeyecektir.


3.11.12. Deniz Tasitlarinin (Yolcu ve Yuk Motorlarinin) Durumu

Ozellikle yaz mevsiminde, Adalilar'in ve turistlerin en cok yakindiklari konulardan birisi de Adalar'daki gurultu kirliligidir. Adalar'da yasayan ve Adalar'i ziyarete gelenlerin buyuk kismi, Adalar'in sakinligi, huzurlu ve gurultu kirliliginin olmamasi nedeniyle Adalar'da zaman gecirmektedirler. Oysa, basta ozel yolcu motorlarinin muzik yayinlari, surat teknelerinin tehlike arzedecek sekilde ve buyuk gurultu yayarak Adalar'in kiyilarinda seyretmesi ve yolculara yonelik cigirtkanlik, insanlari rahatsiz etmektedir. Bu konuda Belediye tarafindan gerekli kararlar alinarak uygulama alanina konmalidir.

[2009-2010 yaz ayları boyunca gece saatlerinde dahi ada sahillerinde son sürat seyreden sürat teknelerinin iç paralayan gürültüsü Adalılar'ı adeta canlarından bezdirmiştir! ]


IV. ADALAR'IN OZEL SORUNLARI ve COZUMLER

4.1. BUYUKADA

4.1.1. Belediye Binasi

Buyukada'nin ve Adalar'in en onemli sorunlarindan biri Belediye binasidir. 1995'te Iller Bankasi projesiyle yapilmis olan Belediye binasi, betonarme bir yapi olup, gerek konumu, gerekse Adalar'in mimari yapisina uygun olmayan olumsuz ve islevsiz goruntusuyle adeta bir cirkinlik abidesi olarak varligini surdurmektedir.

Adalar'in kulturel, tarihi ve dogal guzelliklerini korumasi gereken bir belediyenin boylesi bir yapida hizmet vermesi dusunulemez. Bu nedenle oncelikle ve ivedilikle bu binanin, mimarlar odasi ve bazi sivil kuruluslarla isbirligi yapilarak, hazirlanacak bir proje cercevesinde uygun bir gorunume ve islevsellige kavusturulmasi gerekmektedir.4.1.2. Yetimhane

Avrupa'nin en buyuk, dunyanin da sayili buyuk ahsap yapilarindan biri olan Buyukada yetimhanesi, 1974 yilindan sonra kapatilmis ve adeta kaderine terkedilmistir. Bu tarihi yapi gunumuzde ileri derecede harabe durumuna gelmis olup, hazineye ait olmakla birlikte, Fener Rum Patrikhanesi tarafindan Avrupa Insan Haklari Mahkemesine yapilan basvuru sonrasi bu kuruma ait olduguna karar verilmistir. Gerek bu tarihi ve kulturel mirasin korunarak degerlendirilmesi, gerekse Buyukada'daki yangin riskine karsi korunmasi icin, ilgili kuruluslarla ortak bir cozum yontemi belirlenerek yasatilmasi ve Adalar'in kultur ve turizm yasamina kazandirilmasi saglanacaktir.


4.1.3. Yucetepe (Aya Yorgi)

Tum Adalar'in da en yuksek yeri olan Yucetepe (Aya Yorgi), 23 Nisan ve 24 Eylul'de on binlerce ziyaretcinin ugradigi tarihi bir kucuk kilise ve gazinonun bulundugu essiz manzaraya sahip bir konumdadir. Ancak bu mekan yeterince degerlendirilememektedir. Buranin daha islevsel duruma getirilmesi icin proje hazirlanarak uygulamaya gecirilecektir.

[Bu amaçla Aya Yorgi'ye dolmuş seferlerimiz devam etmektedir! Sadece Felsefecilere değil her kim isterse sucuk-şarap seferleri de düzenlenmekte! Hizmette sınır tanınmamaktadır!]


4.1.4. Belediye Depolari (Aya Nikola)

Buyukada'nin en guzel koyu olan Aya Nikola bolgesi, halen Belediye'nin hurdaliklarinin ve depolarinin oldugu igreti yapilarla dolu bir cirkinlik abidesi gorunumundedir. Buranin kara tarafinda ise, ilkel ahir ve baraka tipi gecekondu yapilardan olusan, cop yiginlarinin yer aldigi cirkin goruntuler ve kokularin yayildigi bir durum sozkonusudur. Mevcut haliyle adayi ziyaret eden herkesi rahatsiz eden bu bolge, Buyukada'nin kultur ve turizm amacli yatirim projelerine en uygun bolgesidir. Konuma uygun bir duzenleme icin gerekli calismalar yapilacaktir.4.1.5. Yeditepe Universitesi Binasi

1985 yilinda Adali bir hemsehrimiz tarafindan yaptirilan ve ISTEK Vakfi'na bagislanarak lise olarak hizmet veren Tepekoy mevkiindeki yapi, lise kapatildiktan sonra genisletilerek, 1996-2000 yillari arasinda Yeditepe Universitesi Guzel Sanatlar Fakultesi olarak hizmet vermistir. Fakulte'nin universite yerleskesine tasinmasindan sonra bosaltilan binalar, o zamandan bugune kadar atil vaziyette birakilmistir. Oysa 1000 ogrenci kapasitesi olan bu yapilarin cok farkli amaclarla degerlendirilmesi, Buyukada'nin kulturel ve ekonomik yasamina onemli katkilar saglayabilecektir. Universite yonetimiyle gorusulerek buranin mutlaka kullanilmasi saglanacaktir.

[Binaya taşınan HRGL'nin, kalorifer tesisatı çalışmıyordu! Belediye ne yaptı?]

4.1.6. Buyukada Deniz Kulubu'nun Motel ve Sosyal Tesis Insaati

1985 yilinda Buyukada gencleri tarafindan kurulan Buyukada Deniz Kulubu Dernegi, 1000 civarinda uyesi ve onlarin aileleriyle birlikte birkac bin kisiye hizmet veren, ayni zamanda Adali cocuklara karsiliksiz olarak yuzme ve diger su sporlarinin ogretildigi onemli bir kurumdur. [2010/11 kışında mali sorunlar bahane edilerek bahsi geçen koşulla inşaasına izin verilen tesisin havuzu kapatılmıştır!] Ancak 2000'li yillarda yapilan kapali havuzun uzerindeki motel ve cok amacli salonu hala insaat halindedir. Kaynak sorunu nedeniyle tamamlanamamis olan bu tesislerin kisa sure icerisinde tamamlanmasina onculuk edilerek, Adalar'in kulturel ve sportif etkinliklerine katkida bulunmasi saglanacaktir.


4.1.7. Anadolu Kulubu

Buyuk Ataturk zamanindan gunumuze kalan onemli bir sosyal miras olan Anadolu Kulubu'nun Buyukada'daki otel ve tesisleri, yine yilin ancak uc ayi kullanilmakta, diger zamanlarda ise islevsiz olarak durmaktadir. Oysa, Adalar icin oldugu kadar, sIkIsan Istanbul icin de onemli bir sosyal, egitim ve kulturel mekan olarak yil boyunca islev gorebilir. Kulup yoneticileriyle gorusulerek, gerekirse yapilacak bir protokol cercevesinde, bu onemli mirasin da degerlendirilmesi icin gerekli cabalar harcanacaktir.


4.2. HEYBELIADA

Ikinci buyuk ada olan Heybeliada, 240 hektar yuzolcume sahiptir. Yuzolcumunun buyuk bolumu cam ormanlari ve maki ortusuyle kaplidir. Eski adi 'bakIr' anlamina gelen Halki'dir. Cam Limani, Terki Dunya ve Yeldegirmeni gibi oldukca guzel mevkilere de sahiptir. Bircok unlu yazar ve sanatci ile politikaciya, gecmiste oldugu gibi bugun de ev sahipligi yapmaktadir. Huseyin Rahmi Gurpinar, Ahmet Rasim gibi yazarlarimiz ve Ismet Inonu'nun evleri bulunan Heybeliada'nin kendine ozgu kimliginin ve sahip oldugu degerlerinin korunarak, tanitilmasi gereklidir.


4.2.1. Eski Sanatoryum Binalari

Cumhuriyet'in ilk yillarinda, 1925'te, Heybeliada'nin ikliminin gogus hastaliklarinin tedavisi icin uygun olmasi nedeniyle bir sanatoryum yapilmis olup, bolgesel olcekte yillarca hizmet vermistir. Ancak, 2000-2001 yillarinda buyuk bir onarim yaptirilarak 660 yatakli egitim ve arastirma hastanesi olarak hizmet vermekteyken, 1 Ekim 2005 yilinda kapatilarak Sureyya Pasa Egitim ve Arastirma Hastanesi'ne tasinmistir. Binalari halen bos olan bu onemli saglik kurumunun atil vaziyetten kurtarilarak, (saglik turizmi kurulusu, rehabilitasyon merkezi, huzurevi vb. gibi) degerlendirilmesi icin gerekli girisimler yapilacaktir.


4.2.2. Deniz Lisesi

Ulkemizin onemli egitim kurumlarindan biri olan Deniz Lisesi, askeri bir lise olup, 1851 yilindan beri Heybeliada'da faaliyetini surdurmektedir. Ilk kez 1773 yilinda, Kaptan-i Derya Cezayirli Gazi Hasan Pasa tarafindan Kasimpasa Tersanesi bunyesinde kurulan Muhendishane-i Bahri-i Humayun'un devami olan bu egitim kurumu, 1985 yilina kadar Deniz Harp Okulu'yla birlikte faaliyetini surdurmus, o tarihten sonra da Deniz Harp Okulu, Tuzla'daki yeni tesislerine tasinmistir. Bu onemli ogretim kurumumuzun Adalar'la iliskisini daha da artirarak, birikim ve imkanlarindan Adalar'in yararlanmasi saglanacaktir.


4.2.3. Cam Limani

Heybeliada'nin turizm acisindan en onemli yerlerinden biri, essiz Cam Limani koyudur. Ancak ilgisizlik, sahipsizlik ve bakimsizlik nedeniyle kirlenmekte ve guzelligi her gecen gun bozulmaktadir. Belediye'ye buraya sahip cikilmasi ve degerlendirilmesi yonunde cok onemli gorev dusmektedir.4.2.4. Degirmenburnu Orman Piknik Alani

Heybeliada'nin sahip oldugu onemli bir guzellik ve turizm mekani olan Orman Isletmesi'ne ait mesire yeri, ozel isletmecilere kiralanmak suretiyle halkin hizmetine sunulmaktadir. Bu alanda, kucuk koylarin bulunmasi, yazin yogunlasan ziyaretcilerin denizden yararlanmalari icin de olanaklar sunmakla birlikte, hem piknik alaninin yeterli duzenlemeye sahip olmamasi, hem de deniz kiyilarindaki duzensiz olusumlar, halkin saglikli ve guvenli olarak buradan yararlanmasina engel olmaktadir. Oysa burasi, degirmeniyle ve mesire yeriyle, Adalar'daki en cekici mekanlardan biri kilinabilir.


4.2.5. Huseyin Rahmi Gurpinar Muze-Evi

Unlu yazarimiz Huseyin Rahmi Gurpinar'in 1912 yilindan 1944 yilinda olumune kadar yasadigi evi, daha sonra mirascilari tarafindan Istanbul Il Ozel Idaresi'ne satilmis ve bu idare tarafindan Kultur ve Turizm Bakanligi'na tahsis edilmistir. Uzun sure adeta kendi haline terkedilmis ve yagmaya birakilmis olan bu esere, Adalar Kaymakamligi ile Adalar Vakfi sahip cikarak, restorasyonunun yapilmasini, yazarimiza ait olan kitaplar ile ozel esyanin da kalanlarinin onarilarak korunmasini ve halkin ziyaretine acilmasini saglamistir. Ancak gunumuzde bu onemli eserin yeterince degerlendirilmedigi bir gercektir. Bu konuda Belediye'nin onculuk ederek, Kaymakamlik ve Vakif'la birlikte, bu mekanin ulusal olcekte oldugu gibi, evrensel olcekte de tanitilmasi ve degerlendirilmesi saglanacaktir.


4.2.6. Ismet Inonu Muze-Evi

Cumhuriyetimizin kurucusu Buyuk Onder Ataturk'un en yakin dava arkadasi, Basbakan ve II. Cumhurbaskani, ayni zamanda Lozan Antlasmasi'nin mimari da olan Ismet Inonu'nun bir evi de Heybeliada'dadir. Bu cok degerli miras, Inonu Ailesi ile Adalar Vakfi arasinda yapilan bir protokolle, kismen restore edilerek, Vakf'in gozetiminde halkin ziyaretine acik tutulmaya calisilmaktadir. Ancak halkin bu onemli mirastan da yeterli duzeyde yararlanamadigi gorulmektedir. Cumhuriyetimiz acisindan cok buyuk onemi ve degeri olan bu yer de yine Belediye'nin destek ve ilgisiyle, Inonu Ailesi ve Vakif'la birlikte, halkin ve gencligin hizmetine sunulmasi saglanacaktir.


4.2.7. Ozel Rum Lisesi

Heybeliada'nin sahip oldugu degerlerden bir digeri de, kamuoyunda "Ruhban Okulu" olarak bilinen 1844 yilinda yapilmis olan Ozel Rum Lisesi'dir. 1984 yilindan itibaren ogrencisizlik nedeniyle egitim-ogretim yapilmayan bu kurumun kitapligi, cok sayida eski ve ozgun eseri barindirmasi bakimindan buyuk degere sahiptir. Dunya capinda bilinen bu onemli kulturel yapinin yeniden canlandirilmasi, Heybeliada'ya ve Adalar'a buyuk deger ve prestij katacaktir.


4.2.8. Meydan ve Lokantalar

Gecmis donemde Adalar'i tanimayan bir ekip tarafindan yapilan ve Adalilar'dan buyuk elestiri alan Kordonboyu projesi, Adalilar'in ve esnafin katilimiyla yeniden ele alinarak, Ada'nin tarihi kimligine uygun bir gorunume kavusturulup daha islevsel duruma getirilerek iyilestirilecektir.4.3. BURGAZADA

133 hektar yuzolcumu olan Burgazada, ucuncu buyuk ada olup, diger adalar gibi dogal, kulturel ve tarihi degerlere sahiptir.


4.3.1. Sait Faik Muzesi

Unlu yazarimiz Sait Faik Abasiyanik (1902-1954) ile Burgazada adeta ozdeslesmistir. Her yil Mayis ayi baslarinda Sait Faik'i anma etkinlikleri duzenlenen Ada'da, yazarimizin yasadigi ev, Darussafaka sahipliginde Sait Faik Muzesi olarak islev gormektedir. Bu deger de yeterli duzeyde degerlendirilmemektedir.


4.3.2. Kalpazankaya

Burgazada'nin dogal guzelliklerinin basinda unlu Kalpazankaya bolgesi gelir. Bir gazino bulunan ve gunbatiminin muhtesem manzarasi nedeniyle turistleri kendine ceken bu mekanin da iyilestirilmesi gerekmektedir.4.4. KINALIADA

Bizans Imparatoru Romanos Diogenes'in, Alpaslan'a Malazgirt'te yenilmesi sonrasi donusunde yukari manastira kapatildigi ve olunceye kadar kaldigi adadir. Ozellikle Ermeni ve Suryani kokenli yurttaslarimizin yasadiklari Kinaliada, unlu yazarlarimizdan Fazil Ahmet Aykac ile Cumhuriyet'in ilk grafikeri unlu Ihap Hulusi'nin yasadigi mekan olup, 130 hektar yuzolcumu, temiz ve guzel deniziyle cekici bir yerdir.


4.4.1. Gunubirlikcilerden Kaynaklanan Sorunlar

Kinaliada, denizinin temizligi ve Istanbul'a en yakin ada olmasi nedeniyle, yaz mevsiminde gunubirlik ziyaretciler icin cok cekici bir yerdir. Ozellikle hafta sonlarinda gelen on binlerce ziyaretci, denize girmek ve piknik yapmak amaciyla, ozel konutlarin onlerini ve bahcelerini isgal etmektedirler. Bu durum, yogun yakinmalara neden olmakta ve Adalilar'i bircok konuda rahatsiz etmektedir. Bu olumsuz durum, adada tuvalet, dus gibi bazi hizmetlerin de sunuldugu, Belediye tarafindan gunubirlikcilerin yararlanacagi genis plaj alanlari meydana getirilerek yapilacak halk plajiyla cozumlenecektir.

Kumsallara ozel kisiler tarafindan konulan ve ada halkina bile ucretli olarak kullandirilan sezlonglar kaldirilacaktir.

Selçuk Aral, 3.8.2010: [...] Yoksa ben sahili kurtardim diyerek sezlongculari atip yerine kendin gecerek, sen de sezlong/semsiyeden ücret almaya, üstelik sahile kapi koyup, iceri-disari gireni kontrol etmeye, bilet kesmeye kalkarsan, sorarim sana (daha evvelkiyle) aranda ne fark kalir? [...]
http://www.kinaliada.net/index.php?news-1073

"Geçen hafta Pazar [25.7.2010] sabahı, Kınalıada sahilinde olup bitenlerin fotoğrafını çekiyorum —Ayedaş’ın bir teknisyeni 100 metre uzaktan ütü kablosuna benzeyen bir kabloyla kulübe vazifesi gören arabaya çekilmiş elektriği kesmek istiyor, belediye zabıtaları mani oluyor— işte bu anda ne olursa oluyor, hiç beklemediğim —boş bulunduğum— bir an, dört belediye zabıtası aynı anda üzerime hücum ederek 'makineye el koydum' diyerek elimden fotoğraf makinemi almak istiyorlar. Vermiyorum, boğuşuyoruz, elimden makineyi alamıyorlar. Herşey herkesin —şahitlerin, yüzlerce insanın— gözü önünde olduğu için devam edemeyip bir tanesi beni sürükleye sürükleye karakola götürüyor. Karakol’da genç sivil polisin çektiğim fotoğraflardan 13 tanesini silmesinden sonra serbest kalıyorum. Oram buram çizilmiş, gömleğim kan içersinde, makinem zedelenmiş, eve geldiğimde, Nitrolingual —acil durumlarda kullanılan kalp ilacı— spreyimi ağzıma püskürtürken 'başlarım ben bu işe' deyip pes ediyorum. Böyle devam edersem Kınalıada sahilinin tamamını bana verseler faydası olmayacak diye düşünürken: Yıllarca gerilerde gezinmeye başlıyorum..." diyor... Kınalıada sakinlerinden Sayın Selçuk Aral.


 4.4.2. Televizyon ve Radyo Antenleri

Kinaliada'nin onemli sorunlarindan bir digeri de, yagmaci belediyecilik anlayisinin carpici bir ornegi olan ve ada sakinlerini tedirgin eden TV vericileridir. 1985'lerden sonra, hazineye, ormana, diger kamu kuruluslarina ve ozel sahislara ait araziler uzerinde Belediye'nin goz yummasiyla kacak olarak yapilmis olan bu antenlerin, yarattigi goruntu kirliliginin yani sira, halkin sagligi acisindan da tehlike icerdigi aciktir. Bu antenlerin ivedilikle buradan kaldirilmasi icin caba gosterilecektir. Buyuk olcude islevini yitiren bu antenlerin Adalar'in disinda baska bir yere tasinmasi icin ivedilikle ve kesinlikle gerekli girisimlerde bulunulacaktir.

Ayrica Kinaliada'nin arkasinda bulunan baz istasyonunun kaldirilmasi icin gerekli girisimler yapilacaktir.

Motorlarin, adaya ziyaretlerin en yogun oldugu cumartesi-pazar gunleri Jandan mevkiine yanasmalari icin gerekli duzenlemeler yapilacak.4.5. SEDEFADASI

Tamamina yakini yazlik olarak kullanilan konutlarin bulundugu Sedefadasi, halka acik plaji, gazino ve lokanta gibi tesisleri ile 33 hektarlik sirin bir mekandir. Bu adada, sakinlerinin olusturdugu ve gerek adanin guzellestirilmesi, gerekse ulasimi konusunda basarili calismalar yapan dernekle isbirligi kurulup gelistirilerek, buranin da sakinlerinin ozlemi dogrultusunda dogal ve mimari dokusu korunarak iyilestirilmesine destek verilecektir.

ADALAR POSTASI-2494 (2.10.2010): 
sedefadası'nda belediyesi'nden satılık yeşil alan!... imar canavarı duymasın aman!...


4.6. YASSIADA

18.3 hektar yuzolcumlu bu kucuk ada, 1960 sonrasi iktidardan dusurulen DP yoneticilerinin yargilanmalarina sahne olmasiyla taninmaktadir. Hazineye ait ve MSB'na tahsisli olan ada, 1990'li yillarin baslarinda, Istanbul Universitesi Su Urunleri Fakultesi tarafindan ciddi yatirimlar yapilarak kisa bir sure egitim merkezi olarak kullanilmissa da, gunumuzde terkedilmis durumda olup, binalar tamamen yagmalanmistir. Bu issiz adanin da degerlendirilerek belirlenecek amac [?] dogrultusunda hizmet vermesi saglanacaktir.4.7. SIVRIADA

Yine Yassiada kadar bir yuzolcumu bulunan Sivriada da hazineye ait olup, tekne ve yatlarin barinabilecegi bir kucuk limani bulunmaktadir. Bu adanin da degisik amaclarla [?] degerlendirilmesi gereklidir.


4.8. KASIKADASI

Burgazada yakininda bulunan 5.2 hektar yuzolcumlu bu yesil ada ozel mulk olup, iskele ve bir konut bulunmaktadir. Buranin da, sahipleriyle gorusulerek, Adalar'in turizm yasamina katki saglamasina calisilacaktir.


ADALAR POSTASI-2542 (7.1.2011):
eyvah! eyvah! kaşıkadası'nda neler olacakmış öyle... n'ayır!... n'olamaz!...

http://adalar-postasi-guncel.blogspot.com/2011/01/7-2542.html


4.9. TAVSANADASI

Buyukada'nin guney tarafinda, hazineye ait, 5 hektar buyuklukte, ciplak ve meskun olmayan bir adadir. Balikcilik acisindan degerlendirilebilir ve hatta dogal bir akvaryum adasi haline getirilebilir.
V. HEDEFLENEN VE OZLENEN BIR BELEDIYE YONETIMI...


Yillardir yanlis yonetim, yagmacilik, sorumsuzluk ve ilgisizlik sonucu adeta sorunlar yumagi durumuna gelmis ve bugun ilkel bir ucuncu dunya kasabasi gorunumunde olan Adalar'in hak etmedigi bu gorunumden kurtarilmasi, sorunlarinin cozumu ve ozlenen cagdas bir duzeye kavusturulabilmesi icin oncelikle;

· Her konuda ve her projede halkin destegi ve onayi alinmak suretiyle, Adalilar'in gonulden katilimi, isbirligi ve guc birligi saglanarak, projelerin onem ve oncelik sirasina gore gerceklestirilmesini amac edinen,

· Kultur, tarih, doga ve insan sevgisiyle yogrulmus bir anlayisla calisan ve Adalar'da yasayan insanlarda "Adalilik Bilinc"ni olusturmayi kendine gorev edinen,

· Bir kismi yaz-kis Adalar'da yasamakta olan, ulkemizin yetistirdigi degerli sanatcilar, edebiyatcilar, bilim insanlari, diplomatlar, yuksek burokratlar, politikacilar ve isadamlarindan olusan onemli potansiyeli harekete gecirerek, onlarin Adalar'in yerel sorunlariyla ilgilenmeleri ve yerel yonetime katilmalarini saglayan,

· Adalar tarihini, ulkemiz insaninin yani sira, yabancilarin da ogrenmesi icin mekanlar yaratan, sergiler, sempozyumlar, festivaller duzenleyen, tarihi yapilari koruma programlari gelistiren, restorasyanlarin yapilabilmesi icin her turlu organizasyonu kuran, kolayliklar saglayan, kaynak bulan, kaynak yaratan,

· Klasik belediye yonetiminin dar kaliplarini asabilen, daha cagdas, daha demokratik ve katilimci bir yapilanma gerceklestirebilecek,

ADALAR POSTASI-2540 (5.1.2011): 
adalar belediye meclisi arbedesi!...

· Kamu kuruluslari basta olmak uzere, mesleki kuruluslar (mimarlar, sehir plancilari odalari gibi) ve Adalar'in korunmasi ve gelistirilmesine katkida bulunabilecek diger sivil toplum orgutleriyle katilimci ve etkin bir isbirligi saglayarak, Adalar'da uygulanabilecek projelerde katilimi ve ortak calismalari gerceklestirebilecek,


· Butun Adalar'a ve Adalilar'a esit davranacak, her turlu kamu hizmetlerinin ve bu cercevede yerel hizmetlerin de tum Adalar'da esit olarak sunulmasini saglayacak,


· Adalar'in her yanini, ozellikle ongorunum bolgelerini, gecekondu olusumlarindan, cirkinliklerden, yikintilardan ve harabelerden kurtaracak,

· Uluslararasi, ulusal ve yerel olcekte festivaller, senlikler ve benzeri etkinlikleri gerceklestirebilecek,

· Adalar'daki ozelligi ve onemi olan sokaklari, (sofralarin kurulacagi, muzik seslerinin yankilanacagi, aksamlari gunbatimi konserlerinin verilecegi, danslarla insanlarin eglenebilecegi, sergilerin ve degisik etkinliklerin yapilacagi) birer senlik sokagi haline getirtecek,

· Carsilari ve pazarlari cagdas gorunumlere kavusturarak, hem modern bir sehir [!] haline getirecek hem de esnafimizin gelirinin buyuk oranda artirilmasini saglayacak,

[Büyükada'nın eski bostanına asfalt dökülüp pazar yeri yapıldı, çevresindeki ağaçlarsa neredeyse dipten budandı!]

· Adalarimiz'daki her onemli yer ve binanin guzellestirilmesini amac edinerek, boyasiz ev, ciceksiz balkon kalmamasi icin kampanyalar, yarismalar acacak; destekler, sponsorlar bulacak,


· Adalar'in betonlasmasini onleyecek; Adalar mimarisine uygun yapilasmayi destekleyecek; bunun yani sira, birinci derece deprem kusaginda yer alan Adalar'in depreme karsi onlem paketlerini hazirlayacak ve uygulattiracak,

· Kamu calisanlarinin sorunlarini kendi sorunu olarak benimseyecek; onlarin uygar iliskiler icinde, Adalar'a etkin ve gonulden hizmet etmelerini saglayacak,

· Tum projeleri gerceklestirmek icin en onemli konulardan biri de kaynaktir. Ozellikle yurticinden ve yurtdisindan maddi kaynak saglanmasi amaciyla projeler hazirlatacak, basta Avrupa Birligi fonlari olmak uzere cesitli fonlardan ve sponsorluk yontemiyle saglanacak kaynaklarla bircok projeyi gerceklestirebilecek,

· Genc Adali nufus icin gelecek vaat etmeyen Adalar'da istihdama yonelik yatirimlari destekleyecek, uygulanan projelerle, Adalar gencliginin en onemli sorunu olan istihdam sorununa da cozum ureterek, Adali genclerin issiz kalmalari ve calisma amaciyla baska yerlere gitmelerini onlemeye calisacak,


· Yine Ada esnafinin en onemli sorun olarak dile getirdigi, ozellikle kis mevsimindeki gecim sorununu da, gerceklestirilecek projelerle, Adalar'in yaz-kis yasanan ozel ve guzel bir mekana donusturulmesi, ayrica, projelerin uygulanmasi sonrasi artacak olan kaliteli turizm etkinlikleriyle, cok daha fazla kazanc elde etmelerini saglayacak, boylece, Adalar'in kisin da yasanacak yer olmasi icin calisacak, kislik nufusun artmasi icin projeler gelistirtecek,


· Aydinlarin, sanatcilarin, kultur ve bilim adamlarinin Adalar'a yerlesmesi icin ozendirici calismalar yapacak ve programlar uygulattiracak,

· Uluslararasi kultur-sanat merkezi kurup atolye calismalari yaptiracak,

· Adali hanimlarin el emeginin en iyi bicimde degerlendirilmesi icin, el sanatlari merkezleri kuracak,


· Dunyanin onemli ada devletleri ve ada kentleriyle iliskiler gelistirecek,


· Kent Konseyi'ni kesinlikle islevli hale getirtecek, calismalarinin kamuya acik tutulmasini saglayacak, alinan kararlar hakkinda Adalilar'i bilgilendirecek,


· Olusturacagi calisma gruplariyla her alanda en cagdas hizmeti gerceklestirebilecek,

· Tabela kirliligini onleyecek,


· Her Ada'yi cep sinemalarina ve yazlik sinemaya kavusturacak,

· Yeni projeleri kostekleyen degil, destekleyen, gelistiren, gelistirten, Adalar icin yeni seyler dusunenlere kapilari acik tutan ve yurekten destek olan bir anlayisla gorev yapma cabasi icerisinde olan bir Belediye yonetimi amaclanacak ve gerceklestirilecektir.VII. SONUC

Bugun Prens Adalari'nin, yani Istanbul Adalari'nin en buyuk ihtiyaci, kuralsizliklara ve cirkinliklere son verecek, onu yeniden cagdas, modern ve ozlenen bir yasam merkezi yapacak guclu ve ilkeli bir yerel yonetimdir.

Dogru bir yerel yonetici, dogru bir kadro ve etkin bir calismayla, Adalar'in kisa surede [?] ozlenen duzeye cikarilmasi mumkundur.


· Adalar'i yillardir yagmaci bir zihniyetle yoneten ve halki aldatan, gercekte halktan kopuk yerel yonetim kadrolarindan kurtarmak, Adalar'daki tum hemsehrilerin ozlemi ve beklentisidir. Adalar'i yeniden herkesin ornek alacagi ve yalnizca Turkiye'de degil, ozellikle Avrupa capinda da ornek gosterilecek bir yer yapmak Adalilar'in basarabilecekleri bir durumdur.


Ozetle, Adalarimiz'in hak ettigi ve yillardir buyuk ozlemini duydugu cagdas, uygar yerler olmasi icin her zaman etkin ugras verilmelidir. Yarinki Belediye, belirtilen konularla ilgili projeleri bir bir hayata gecirerek, Adalilar'in utopyasini da gerceklestirmis olacaktir.