31 Aralık 2011 Cumartesi

ADALAR POSTASI-2632: gökkuşağının sekizinci rengi 2012!...


evvel zeman içinde
ada sahillerinde
yoktu böyle bir şey!
(lido-terrace namlı  kaçak
usulsüzlük abidesinin)
2012'de
yok olması
dileğiyle...
)O(

Büyükada'da, 28.12.2011

* * *

ADALAR'da TARİHTE O GÜN:

8 Aralık 1910 Çarşamba günlü, Büyükada'da Dahiliye Muhasebeciliği'nden mütekaid Feti Bey'in evine giren hırsızın bir takım eşyaları alıp kaçtığı ve tahkikata devam edildiğinin bildirildiğine dair...

* * *

ADALAR'da BİR GÜN:

Fotoğraf: Ugo Antonio Corintio, Büyükada'da, 2011.

* * *

ADALAR'da HAVA DURUMU:

31 Aralık 2011 Cumartesi
Büyükada'da HAVA DURUMU*
Yağmurlu
3-10ºC
%67-84 nem
Gündoğusu, D 13km/sa
Gündoğuşu 07:28... Günbatışı 16:44...


* * *
Cicely Mary Barker, The Holly Fairy.

* * *


1- Avni Kurtuldu: "Adalar ilçemizde tam anlamıyla bir tek hastane yokken Büyükada çarşısının ortasına beşinci cami isteği..."

2- Baki Çokneşeli: "General Townshend'e bir esir değil de misafir gibi davranılmış, 22 gün süren bir tren yolculuğu sonunda Bağdat'dan İstanbul'a varmış ve aynı gün Heybeliada'ya götürülerek yaklaşık 2.5 yıl sürecek olan Heybeliada ve Büyükada'daki esaret hayatına başlamış..."

3- Ahmet Ercan: "Adalar ve Deprem..."


4- Adalar Kent Konseyi- Temizdeniz Çalışma Grubu olarak, 17 Ocak 2012 salı günü saat 13:00'de Heybeliada Halki Palace Hotel'de, Prof. Dr. Orhan KURAL tarafından gerçekleştirilecek "Adalar ve Çevre Semineri"nde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız...

5- Serap Uzunlar: "Ben de sadece soruyorum!..."


6- Yüksel Özcan: "ADALAR POSTASI'nda, ADAKULE ve Orman İdaresi hakkında asılsız iddialı yazılar ve yorumlar yapan ilgisiz ve bilgisiz kimi kişilere tekzib yazımızla ilgili belgeleri ADALAR POSTASI'nda yayımlanmak üzere tüm kamuoyunun dikkatine ve bilgilerine sunarız..."

7- Yüksel Özcan: "Adakule hakkında adlî yargı kararları, Belediye Başkanı tarafından ısrarla dayanak olarak gösterilen SİT Kurulu'nun 1947 sayılı kararının ait olduğu GSM şirketine ait BAZ istasyonu hakkında başlatılan ve kesinleşen adlî yargı kararları ve ilgili KTVKK kararları, Orman İdaresi'nin yukarıdaki adlî yargı kararlarına istinaden İstanbul İdare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma talebiyle açtığı İdari Mahkeme kararından oluşan dizi pusulası düzenlenmiş dosya evrakları ektedir..."

8- Ada Gazetesi: "Belediye Adakule'yi geçemedi!..."


9- Selin Aygün: "Eski Büyükada'yı ve eski Adalıları özlemle anıyorum..."

10- Mürsel Polat: "[Adalar Kent Konseyi] Başkanımız Ali Fuat Tolga'nın annesi Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi, yarın [31.12.2011 Cumartesi günü] Karaahmet Şehitlik Camii'nden öğlen namazını [12:14] mütakip kaldırılacaktır..."

11- Erkan Gürpınar: "Çocukluğumun geçtiği Tepeköy'deki evin balkonundan..."

12- Selah Özakın: "Bir yılı daha hakladık!..."

13- Natali Boğosyan Esayan: "Bizi dinlemek için bu soğukta Büyükada'ya gelen, gelmek isteyip de gelemeyen tüm dostlarımıza..."

14- Ivi Dermancı: "Yeni yılınızı kutlar, 2012 yılı için hepimize..."

15- Stathis Arvanitis: "XRONIA POLLA SE OLOUS TOUS PRIGKIPIANOUS..."

16- Erkan Özkan: "Tüm ADALAR POSTASI ailesinin yeni yılını kutlar..."

17- Akif Poroy: "Adaların kültür yaşamına yayını ile katkıda bulunan ADALAR POSTASI'nı alkışlıyorum..."

18- Nimet-Viktor Albukrek: "Tüm ADALAR POSTASI okuyucularının yeni yılını kutlar..."

19- Oya İslimyeli: "2012 hepinize iyi gelsin..."

20- Erol Özdoğan: "Bütün ADALAR POSTASI'na gönül verenlerin..."

21- Avni Kurtuldu: "2012 kapıdan mı girsin bacadan mı?..."

22- Tarık Konal: "Gönençli bir yıl dilerim..."


23- Eren Sagay: "Tüm dostların yeni yılı kutlu olsun..."


24- Luz Cafe: "Bir yılın daha son günlerini arşınlamaktayız. Mayalara inanacak olursak, herşey pek yakında hiçliğe evrilecek..."

25- Adalar Turizm İşletmecileri Derneği: "Sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimizle..."

26- Semiha Baltacı: "Daha nice mutlu yıllarda hep birlikte olmak dileğiyle..."

27- Suay Karaman: "Mtlu yıllar dilerim..."

28- Aynur Gürsoy: "2012 daha mutlu bir yıl olsun!..."

29- Erkan Gürpınar: "Yeni yıl çiçeklerinden bir demet sizler için..."

30- Talin Etyemez: "Hep birlikte sağlıkla, sevgiyle, neşeyle ve huzurla yeni yılda da..."

31- Selin Aygün: "Tüm okurların yeni yılını kutlarım..."

32- Turgut Reis: "2012'de Adalarımızın eski güzelliğine kavuşması ve tüm Adalılarımıza..."

33- Cüneyt Uzunoğulları: "Mutlu bir yıl dilerim..."

34- Argus Libertus: "Özgür emek ve aşk ile mutlu güzel bir yılda..."

35- Nazife Akgün: "Çok sevgili ve çok sayın tüm dostlarımın yeni yılını kutlar..."

36- Tunç Soyer: "Mutlu yıllar..."

37- Osman Yılmaz: "2012 mutlu geçsin!..."

38- Ayşegül Bayraktar: "Sevdiklerinizle birlikte..."

39- Adalar Kültür Derneği: "Sağlıklı ve mutlu bir yeni yıl dileriz!..."

40- Aris Kyriazis: "Mutlu seneler..."

41- ADALAR POSTASI Yılbaşı Özel Programı'nı gururla sunar!... :)

)O(
_______________________________________________________1 

From: AVNİ KURTULDU 
Subject: Hastane mi cami mi? 
Date: December 28, 2011 11:57:18 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi.1@gmail.com 

Cami mi?... Hastane mi?... 

Türkiye' de her yetmiş camiye bir hastane denk gelirken, 345 kişiye bir cami ve 60 bin kişiye bir hastane düşmektedir. Buna rağmen önümüzdeki 1-2 yıl içinde yeni yapılması düşünülen hastane sayısı 30 civarındayken inşaatı sürmekte olan cami sayısı 1350. Böylelikle aynı anda 27 milyon kişi camilerde ibadet edebilecekken hastanelerimizdeki yatak kapasitesi ancak 189 bin civarındadır. 

Türkiye'de durum böyleyken Adalar ilçemizde farklı mı? 

Yaz aylarında nüfusu 200 bini bulan Adalar ilçemizde; 1999 depreminde gördüğü zararla yıkılmaya yüz tutmuş duvarlarıyla, acil müdahale kabiliyetinden yoksun olarak, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk merkezi gibi çalışan bir klinik-hastane ile sağlık hizmeti verilmeye çalışılmaktadır.

Projesi hazır olmasına rağmen yıllardır yeni hastane yapımına bir türlü geçilememiştir. İktidar partisinin ilçe yetkilileri ve Belediyemiz'in, Lido, Seferoğlu, iskeleler ve müze gibi oluşumların yapımında gösterdikleri ilgi, âlâka ve özveriyi hastane yapımında neden göstermezler? Hastane de hukuk gibi bir gün hepimize lâzım olabilir.

Başbakanımız Sn. R. Tayyip Erdoğan, Adalar'da vatandaşların isteği üzerine Büyükada'ya bir cami yapılmasını istediğini beyan etmişti. Anlayamadığımız nokta Sn. Başbakan'a ya da AKP ilgililerine Adalılar'ın bu isteğini kim hangi yöntemle tespit edip iletti? AKP ilçe yetkilileri Adalar'ın öncelikli ihtiyacı olarak cami tespitini nasıl yaptı? Adalar ilçemizde tam anlamıyla bir tek hastane yokken Büyükada çarşısının ortasına beşinci cami isteği rant amaçlı pasaj ve dükkânları akıllara getiriyor.

Camilere 200 metre mesafede içkili mekân açılamaz! Peki cami inşaatından sonra 200 metre mesafe dahilinde kalan içki ruhsatlı mekânların akibeti ne olacak? Bu ruhsatların iptaliyle onlarca ailenin yanı sıra Büyükada ekonomisinin alacağı yara hesaplandı mı? 

AKP Adalar ilçe teşkilatına düşen görev, kamuoyuna "Cami mi? Hastane mi?" sorusunu sormak ve sonuçlarını ilgililere sunmaktır.

İbadet kadar yaşamak da hakkımızdır. İbadet hakkımızı kullanabilmemiz için önce yaşamalıyız!

Avni Kurtuldu


_______________________________________________________2 

From: BAKİ ÇOKNEŞELİ 
Subject: İngiliz Generali Townshend'in Heybeliada ve Büyükada'daki Esaret Günleri 
Date: December 28, 2011 4:26:10 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

İngiliz Generali Townshend'in 
Heybeliada ve Büyükada'daki Esaret Günleri...

Dr. Tarık Saygı, İngiliz Generali Townshend ve Türkler (Türk Dostu Komutan), İstanbul (2011).

Prens Adaları hakkındaki kitapları derlerken yeni yayımlanmış olan İngiliz Generali Townshend ve Türkler - Türk Dostu Komutan isimli kitap dikkatimi çekti. 

Paraf yayınlarının yayımladığı ve Tarık Saygı tarafından geniş kapsamlı bir araştırma sonucu hazırlanan kitap 333 sayfa, 41 ek, yüzlerce belgeden alıntı içeriyor ve adından da anlaşılacağı üzere General Townshend'i anlatıyor. 

Türklerin Birinci Dünya Savaşı sırasında Gelibolu dışında kazandıkları ikinci bir savaş olan ancak pek bilinmeyen, incelenmemiş Kut-ül Amare savaşında İngilizler'le karşı karşıya gelinmiş ve savaş Bağdat'ın 170 km güneyinde 147 gün sürmüş. İngilizlerin Irak cephesi komutanı General Townshend toplam 23.000 kayıp verdikten sonra 29 Nisan 1916 tarihinde 2.869 İngiliz ve 10.440 Hintli askeriyle birlikte Enver Paşa'nın amcası olan Halil Paşa'ya koşulsuz teslim olmuş. 

General Townshend'e bir esir değil de misafir gibi davranılmış, 22 gün süren bir tren yolculuğu sonunda Bağdat'dan İstanbul'a varmış ve aynı gün Heybeliada'ya götürülerek yaklaşık 2.5 yıl sürecek olan Heybeliada ve Büyükada'daki esaret hayatına başlamış. 

Heybeliada günlerinin bir bölümünü kitaptan aktarıyorum;

[...] General Townshend 3 Haziran'da ilk olarak Heybeliada'ya getirilmiş ve adanın en güzel köşklerinden birisi kendisine tahsis edilmiştir. Heybeliada'da bir askeri deniz okulu bulunmaktadır. Osmanlı Hükümetinin kendisine tahsis etmiş olduğu, adanın tepe bölümünde bulunan ve orman manzarasına da hakim konumda olan evde 19 Ekim 1916 tarihine kadar yaşamıştır. Townshend'in masraflarını da Osmanlı Hükümeti karşılamaktadır. İngiltere'den gelen mektupları Amerikan Elçiliği vasıtası ile düzenli bir şekilde kendisine teslim edilmektedir. Kendisinin İngiltere'ye yazdığı mektuplar da yine Amerikan Elçiliği vasıtası ile yerine ulaştırılmaktadır. Evinde bir de özel piyanosu bulunmaktadır. Türkler, General Townshend'in esaretini mümkün olduğunca iyi geçirmesi için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışmaktadır. [...]

General Townshend'in Heybeliada'daki hayatı monoton ve sessiz geçmektedir. Deniz mevsiminde sabahları iki koruması Mr. Morland ve Tevfik Bey'le Heybeliada'nın sakin ve temiz denizinde yüzmektedir. Yaverlik görevini üstlenmiş olan Türk deniz subayı Tevfik Bey'le savaşın gidişi üzerine sohbetler yapmaktadır. Tevfik Bey, General Townshend'in esareti sırasında kendisinin o denli güvenini kazanacaktır ki Mondros görüşmelerinde General'in isteği üzerine Türk delegasyonunda yer alacaktır. [...]

Kitap oldukça ayrıntılı ve tümü de belgelere dayalı. Geçelim biraz da General'in Büyükada günlerine; 

[...] 19 Ekim 1916 tarihine kadar Heybeliada'da yaşayan General Townshend, buradaki evi rüzgâra açık bir konumda olduğundan ve sonbaharın gelmesiyle çok serin olduğundan Büyükada'ya geçmiş. Büyükada'da yerleştiği ev, adanın en güzel köşklerinden birisidir ve İngiltere Büyükelçisi Mr. Hampson'un yazlık köşküdür. Bu taşınma Türk Hükümeti'nin teklifi ve İngiliz Hükümeti'nin de karşı çıkmaması sayesinde olmuştur. Aslında General için önce Beyoğlu'ndaki elçilik binası kışlık kalabileceği yer olarak düşünülmüş. İngiliz hükümeti ise bir İngiliz generali için bile olsa elçilik binasının yaşama yeri olarak kullanılmasını doğru bulmamış. Bu yüzden İngiliz büyükelçi de Büyükada'daki kendi yazlık evini General Townshend'e tahsis etmiştir. General'in kalmakta olduğu evin ağaçlı ve yüksek duvarlı bir bahçesi bulunmaktadır. Bahçede kırmızı ve beyaz güller bolca mevcuttur. Evin önünde bir de polis karakolu yapılmıştır. Yemek malzemeleri bir ya da iki asker hizmetkâr tarafından İstanbul'dan motorla getirilmektedir. [...]

General Townshend, 12 Ağustos 1917 tarihinde Büyükada'da kaldığı evin bahçesinin önünden denize girerek kırk dakikada Heybeliada'ya kadar yüzmüştür. O günlerde Büyükada'da bulunan sivil polisler General'i çıktığı ada gezintilerinde gizlice takip etmektedirler. General Townshend bazen polisleri şaşırtarak adada kaldığı eve değişik yollardan dönmekte ve onlarla bu şekilde eğlenmektedir. [...]

Kitapta, 1916-1918 yıllarında Heybeliada ve Büyükada’nın sosyal ve ekonomik hayatı, adalara yerleşmek ya da ticaret yapmak için gelen unsurlar, eğlenceleri, ulaşımı gibi konularda birçok ilginç ayrıntı da yer alıyor. General’in kaçış planları ve arabuluculuk çabaları da anlatılmış. 

General Townshend, 19 Ekim 1918'de Mondros görüşmelerine katılmak ve İngiltere ile Osmanlı Devleti arasında aracılık yapmak üzere Büyükada'dan ayrıldı. Esareti sırasında aldığı notları derleyerek Strateji ve Büyük Birliklerin Tabyası isimli iki kitap yazdı. Savaş sona erip İngiltere'ye döndüğünde Mezopotamya'daki hizmetleri için devlet nişanıyla ödüllendirildi. Toplam dokuz büyük harekât ve 37 yıl süren askerlik görevi 1920 yılında sonlandı ve emekliye ayrıldı. General Townshend, askerlik sonrasında 1920-1922 yılları arasında İngiltere Parlamentosu Avam Kamarası’nda görev aldıysa da İngiliz dış politikası konusundaki muhalefeti ve Türkler lehindeki görüşleri nedeniyle İngiliz Hükümeti'yle arası hiçbir zaman iyi olmadı. 

Temmuz 1922 yılında İngiliz Hükümeti’nin tüm karşı çıkmasına ve yolculuk için vize vermemesine rağmen Suriye üzerinden gelerek Mustafa Kemal Paşa'yla görüştü. Türkler tarafından çok iyi karşılandı. Ankara'da Rauf Orbay'la da bir kez daha görüşmüş oldu. Türkiye dönüşü tiyatro yazarlığı, bestekârlık, sporculuk, askeri tarih incelemeleri yaptı. Avrupalılar nezdinde yaşamının sonuna kadar Türkler’in çıkarlarını savunan az sayıdaki Türk dostundan biri olan General, 1924 yılında 63 yaşında Paris'te öldü. Bu ilginç ve de Türk dostu İngiliz komutanın yaşamının yanı sıra Birinci Dünya Savaşı'na da ışık tutan kitabı yakın tarihimize ve Prens Adaları'nda yaşamış ünlü kişilere ilgi duyanlara öneriyorum. 

Op. Dr. Baki Çokneşeli 


_______________________________________________________3

From: adalicom
Subject: Fwd: Seminer Daveti
Date: December 27, 2011 4:55:13 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

From: MÜRSEL POLAT 
Subject: Davet 
Date: December 28, 2011 11:58:17 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com_______________________________________________________4

From: FİLİZ UYKUSUZ 
Subject: 17 OCAK SALI GÜNÜ SAAT 13:00 HALKI PALACE HOTEL ÇEVRE SEMİNERİ DUYURUSU
Date: December 28, 2011 12:52:31 PM GMT+02:00

Prof. Dr. Orhan Kural Heybeliada'da...

Tüm Sevgili Doğaseverler,
Adalar Kent Konseyi-Temizdeniz Çalışma Grubu olarak, 17 Ocak 2012 salı günü saat 13:00'te Heybeliada Halki Palace Hotel'de "Adalar ve Çevre Semineri" düzenliyoruz. Seminer, Prof. Dr. Orhan KURAL tarafından gerçekleştirilecektir. Sizleri seminerimizde görmekten mutluluk duyacağız. 

Sagılarımızla, 

Filiz UYKUSUZ 
Temizdeniz Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı 


“17 Ocak, Heybeliada, Adalarımız ve Çevre Semineri'ne Davetlisiniz” 

Adaların Çevre Reçetesi Heybeliada’da Yazılacak 

Adalar Kent Konseyi-Temizdeniz Çalışma Grubu olarak düzenlediğimiz 17 Ocak 2012, Salı günü saat  13:00’te Heybeliada Halki Palace Hotel’de gerçekleşecek “Adalarımız ve Çevre” konulu seminer, alanında uzman, İTÜ Maden Mühendisleri Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Orhan Kural tarafından sunulacaktır. “Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız” 

Sayın basın mensubu ve Heybeliadalılar biriniz yoksa eksiğiz!... Yaşanabilir bir dünya ve adalar için el ele vermek üzere “Adalarımız ve Çevre” konulu seminerimize katılımınızı bekliyoruz. 

Saygılarımızla, 
Adalar Kent Konseyi-Temizdeniz Çalışma Grubu 

Konu: Adalarımız ve Çevre 
Tarih: 17 Ocak 2012 Salı 
Yer: Heybeliada Halki Palace Hotel, HEYBELİADA 
Saat: 13:00 


_______________________________________________________5 

From: SERAP UZUNLAR 
Subject: SADECE SORUYORUM 
Date: December 29, 2011 2:30:26 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

SADECE SORUYORUM!...

Deniz Toprak'ın, ADALAR POSTASI-2631 (24.12.2011'de
http://adalar-postasi-guncel.blogspot.com/2011/12/24-2631.html
SADECE SORUYORUM konulu yazısını takdirle okudum ve sonuna kadar da katılıyorum, destekliyorum. Altına imzamı attım; ben de SADECE SORUYORUM. 

Adamız'la ilgili tüm seviyeli yayınları takip etmeye çalışıyorum. Tüm haberleri de yorum yapan değerli insanların satırlarıyla birlikte okuyorum. Deniz Toprak'ın doğruları ısrarla savunmasını da, ortaya koyduklarını da, suçluluk duygusuyla verildiği görülen tepkileri de takip edebildim. Orman İşletmesi şefi Yüksel Özcan Bey'in iyi niyetle yapılmış eleştirilere bile tepkisi maalesef temsil ettiği Kurum'a yakıştıramayacağımız şekilde oluyor. İster Orman İşletmesi olsun isterse de bilmem nerenin belediyesi olsun yanlış yanlıştır. Suçluluk duygusuyla topu herkes birbirine atıyor fakat maalesef talan devam ediyor. 

Şahsıma daha önce verilen bir cevaba istinaden vereceğim yanıtımı, gereksiz polemiğe girmemek adına göndermekten vazgeçmiştim. Ancak şimdi cevap hakkım olarak yayımlanır temennisiyle gönderiyorum. Çünkü UNUTTURMAMALIYIZ! Bundan sadece Adalarımız zarar görür. 

Ben de hatırlatmak istedim, 
Yüksel Özcan Beyefendi; 
Gidip bakmadan ORMAN DIŞINDA olduğunu anladın ama Serap Uzunlar’ın ADALAR POSTASI’ndaki yorumunu, orman dışında yani görevin dışında olmasına rağmen GÖREV EMRİ olarak algıladın. Ya sen sadece Serap Uzunlar’a ADALAR POSTASI’nda kişisel cevap vermek için Tepeköy’e RESMİ ARAÇ çıkardın ya da Adalar Kent Konseyi’nde kürsüden kestiğin ahkâmları çabuk unuttun. Hangisi? 

From: YÜKSEL ÖZCAN 
Subject: RE: ADALAR POSTASI-2617: terrace lido'da oturmanın dayanılmaz utancı!... http://adalar-postasi-guncel.blogspot.com/2011/11/10-2617.html 
Date: November 10, 2011 7:42:22 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi.1@gmail.com 

[…] Fotoğrafların adresi Tepeköy toprak yolun 50 metre öncesi Beyhan Aral Lisesi'nin 50 metre sonrası yolun hemen üstü olduğunu, Tapu ve Kadastro kayıtlarında 196 ada, 9-10-11-12-13 parsel sayılı taşınmaza isabet ettiğini direkt olarak söylesem Hanımefendi kızarır mı acaba? Daha yeni geldim, şimdi gidip bakmaya da gerek duymadım. […]  

[…]  Ben yazımda hep o araziye dökülen topraktan bahsettim, bu biiiirr. Bayram nedeniyle de burada olmadığımı da belirttim. Yerin orman dışında olduğunu tespit ettiğimizi yazdım. Ağaç kesildiğini tespit ettiğime dair bir kelimem varsa çarpılayım. Yoksa onu iddia edenler çarpılsın. […]

http://adalarkentkonseyi.com/page4.1.08.html
[…] Yüksel Özcan, görev emri olmadan hiç bir resmi araç göreve çıkamaz. Bu her resmi kurum için geçerlidir ve ayrıca bu kurumlar için çok önemli bir husustur. Bunlara ait araç çizelgesi ve görev emri kayıtları anlık işlenir. Orman İşletmesi'nde görev yapan araçların bu şekilde olduğu ve araçların kaç kilometre yaptığı dahi kayda alınır, araçlar boş yere göreve çıkmazlar. Eğer tabii ki bu şekilde bir trafik varsa araçların görev emri bulunmadan kullandırılmaması gerekir diye sözlerini tamamladı. […] * * *

From: YÜKSEL ÖZCAN
Subject:
RE: ADALAR POSTASI-2632: gökkuşağının sekizinci rengi 2012!... http://adalar-postasi-guncel.blogspot.com/2011/12/31-2632.html
Date: December 30, 2011 11:17:08 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Yenilen güreşçi güreşe doymazmış!... 

Habire soruyor Uzun Serap ile Toprak Deniz, sahte posta yazarları, kimliksizler. Cesaretsizler. Yalancı sahtekâr olduklarını delilleriyle sunduk. Doymadılar. Posta'yı takib eden duyarlı Adalılar dahi bu iki sahtekârdan bıkmış durumda. Cesarete gelse bu uzun serapla toprak deniz sokağa çıkıp deseler ki bu sahte kimlikle yalan çamur yazıları biz yazıyoruz herkes yüzlerine tükürecek. Ama onlarda utanacak yüz olmadıgı için önemli değil. 

Kim oldukları elbet ortaya çıkacak. Yatsıya az kaldı. Kim oldularini tespit ettim. Ne olduklarını da açıklamam. Kendileri zaten sonunda söyleyecekler karın ağrılarını. Yeni yılda ortaya çıkarlar. Çünkü ADALAR POSTASI'nda beklediklerini bulamadıklarından, Kınalıada Şükrü Abanoz imzalı yayını Adakazetesi'ne abone olup aynı yazılarını orada kopyala yapıştırıldı yapıyor bu düzenbazlar. Her iki düzenbazı, fitne fesat yazılarından dolayı daha önce de yazdığım gibi KINIYORUM!...

* * *

From: DENİZ TOPRAK
Subject: Cevap: Cevapsız'a. Cevabı olmayan'a, olamayan'a...
Date: January 3, 2012 9:22:11 AM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Cevap: Cevapsız'a. 
Cevabı Olmayan'a, Olamayan'a... 

Yüksel Özcan, şimdi gerçekten acıdım sana. Bu kadar mı çaresiz, bu kadar mı cevapsızsın? Yazık ki çok yazık. Sorduğum sorulara cevap vermek —nasıl olacaksa o— yerine sadece anlamsız satırlarla saldırganlığı seçtin. Yoksa beni vazgeçirebilirsin mi sandın? Yoksa seni eleştirmek için kimlik değiştirdim mi sandın? Sandıysan zavallısın. Bir aynaya bak bakalım, benim sana tuttuğum aynaya bir bak. Herkesin gördüğünü sen neden görmek istemiyorsun. Neden sürekli başka birilerinin, başka bir yerlerin, başka kurumların yanlışlarının arkasına gizleniyorsun? Bak ben haftalardır soruyorum, vatandaş olarak soruyorum, kamu hizmetiyle mükellef olduğun için sana soruyorum, sadece soruyorum ama ısrarla soruyorum; seviyesiz satırlardan, laf kalabalığından başka bir cevap veremiyorsun. Bak ben uydurmuyorum, eklemiyorum, eksiltmiyorum, herkesin görebildiği, herkesin bilebildiği satırları hatırlatıyorum. Ama sen; 

ADALAR POSTASI-2362 (31.12.201)'de
http://adalar-postasi-guncel.blogspot.com/2011/12/31-2632.html
Yüksel Özcan: "CESARETSİZ"
Yüksel Özcan: "YALANCI"
Yüksel Özcan: "SAHTEKÂR"
Yüksel Özcan: "YÜZÜNE TÜKÜRÜLECEK"
Yüksel Özcan: "UTANMAZ"
Yüksel Özcan: "YÜZSÜZ"
Yüksel Özcan: "DÜZENBAZ"
Koskoca Adalar’da, Devlet’in bir kurumunu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı temsil etmesi için görevlendirilen Yüksel Özcan’ın satırları bunlar.

Yine sana soruyorum Yüksel Özcan; Yakıştı mı? Bence sana yakıştı, beklenendi zaten, çok yakıştı. O yüzden sende kalsın hepsi.

Benim tuttuğum aynada sen varsın dedim ya. Bak işte, her yerde var bu haber. Yorumsuz, hiçbir şey ilave etmeden tutuyorum aynayı… Sen böyle görünüyorsun. Yoksa habere itiraz ederdin, sildirirdin, değil mi?

İşte bu sebebi,

http://www.haberlink.com/haber.php?query=25539
Ormancı mı, militan mı? 
[...] Baş Rahip Apostolos Dantilidis Kaymakam ve Belediye Başkanı'na başvurarak onarım onayı aldı. Baş Rahip Danilidis onay aldıktan sonra bir firmayla onarım anlaşması yaptı. Ancak adada bulunan ve Büyük Birlik Partisi (BBP) sempatizanı olduğu iddia edilen Orman Bölge Şefi Yüksel Özcan manastıra giderek işçilerden derhal işi durdurmalarını istedi. Yüksel gerekçe olarak çalışmanın onarım değil, yetkisi alanında bulunan alanda kaçak yapılaşma olduğunu ileri sürdü. İşçilerin tehdit edildiği bilgisini alan Baş Rahip Danilidis, Kaymakamlığa ve Belediye'ye başvurdu. Kaymakamlık tarafından yapılan uyarıları dinlemeyen Yüksel Özcan, Orman Şefliği'nin 8 personeliyle birlikte manastıra giderek yapıları yıktı. Ada halkına göre de bu orman şefinin ilk vukuatı değil, daha önce Heybeliada Rum okulunun bahçesindeki çiçekleri ve ağaçları kestiği iddia ediliyor. Ve Kaymakam hakkında "Kaçak kilise yapımına izin verdiği," gerekçesiyle şikâyette bulunduğu biliniyor… 

Bu da sonucu

http://emlak.ensonhaber.com/rahiplere-kacak-kilise-cezasi.html
[...] İnşaatı yıkan Adalar Orman Şefi Yüksel Özcan da "mala zarar vermek"ten 5 ay hapse mahkûm olurken, Patrik Dimitri Bartholomeos Arhondoni'ye herhangi bir ceza çıkmadı. [...] Adalar Kaymakamı Mevlüt Kurban, 'mal zilyetine' tecavüz ettiği gerekçesiyle de Adalar Orman İşletme Şefi Yüksel Özcan'ın "orman alanına girmesini" engelleyen bir karar çıkarttı. [...]

Bunlar benim iddia ya da ithamlarım değil. Bir daha olmaması için unutturmamaya çalıştıklarımdan sadece biri. Ama sen bir yığın saçmalıkla itham etmekten geri kalmadın insanları. Tüm bu itham ve iddialarını ispatlayamazsan dahi ben senin yüzüne tükürmeyeceğim, sana o kadar bile değer vermeyeceğim. Çünkü sen elbet gideceksin buradan, istesen de istemesen de gideceksin ama yinelemediğin her yanlış kâr bizim için, bu yüzden ben yanlışın peşindeyim, senin değil. Yoksa sen kimsin ki, kim olabilirsin? 

Bu arada, merak ediyorsun ya toprak denizi. Korkma, yel değirmeni değilim ben. İstemesen de varım. Cesaretini topladıkça sorularıma cevap ver, sevinirim. 

Yeri gelmişken Eyüp Çiftçi üstadı anmadan geçmek de olmaz. 

Senden, benden sıkılanlara, 

Saygıyla… 

http://www.antoloji.com/ben-hickimseyim-siiri
Ben Hiçkimseyim 
Herkes gibi davranma bana,
Yanlış yaparsın, ama anlayamazsın.
Anlam veremezsin, tepkisiz tepkilerime.
Çünkü ben farklı denizlerde yüzmeyi severim.

Farka, fark atmayı severim.
Anlamsızca bakmanı isterim yüzüme.
Sevmem tanınmayı, kıyıda yalnız başıma,
Yalnızca seninle kalmak isterim her fırsatta...

Herkes gibi davranma bana,
Bilmezsin, sana nasıl şekil verdiğimi.
Daha önce aldığın, sonuçları alamazsın,
Tabu olmuş, basit ve sıradan hareketlerden.

Tabuları, yıkmayı severim...
Çünkü bilirsin sevmem sıradan olmayı.
Akıl alma, beni benden başka kimse bilmez,
Dedim ya! sevmem tanınmayı, severim yalnızlığı...

Herkes gibi davranma bana,
Ben daha öncekilerden farklıyım.
Dedim ya! Herkes gibi davranma bana,
Ben herkes değilim güzelim, ben hiç kimseyim...

Eyüp Çiftci

* * *

From: SERAP UZUNLAR
Subject: Fwd: anlayana!
Date: January 3, 2012 5:58:39 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Sn. Yüksel Özcan Beyefendi, 
Öncelikle terbiye sınırlarını zorlayan ve hakaret içeren sözlerinizi aynen size iade eder, bir daha tekrarı halinde, Adalar Orman İşletme Şefi Yüksel Özcan hakkında 'gerçek kişi Serap Uzunlar' olarak suç duyurusunda bulunacağımı belirtirim. 


Size kendimi ispat yükümlüğülüm yok ama ADALAR POSTASI okurlarının aklında yanlış bir değerlendirme bulunmasın diye kimliğimi gönderiyorum. Size ve kurumunuza sorulan haklı sorulara cevap vermek yerine sahte isim kullanıyorsunuz saçmalığının arkasına sığınıyorsunuz. Birçok okur gibi rumuz kullanarak da yorum yapmakta bir sakınca görmediğim halde başından bu yana gerçek ismimle yazıyorum. 

Bir de belirtmek isterim ki ne sizinle, ne de kurumunuzla şahsi herhangi bir problemim —sizin amiyane tabirinizle, 'karın ağrım'— bulunmadı ve bulunmuyor. 

NELER YAZMIŞTIM, HATIRLAYALIM; 
Özetle; "Ormanlık alanda —siz oranın Orman İşletmesi'ne ait olmayan bir bölge olduğunu belirtiniz— yapılmış olan tahribat, moloz dökülmesi, kesilen ağaç vesaireyi resimlemiş ve demiştim ki: "Ayrıca asli görevi ormanı korumak olan ve bizim ödediğimiz vergilerle, bizim devletimizin maaşını alan görevlilerin, işlerini nasıl ve ne kadar yaptıklarını sorgulamayacak mıyız?

Sonra sizin bu yazıya verdiğiniz bilgilendirici, "Ben bir şey yapmayacağım; buyrun siz istediğiniz yere müracaat edin", "Kustukların yesinler," yanıtınıza yanıt vermiştim; 
no'lu sayıda demiştim ki: "Takdir edilince yüzü gülenler, eleştirilince de dik durabilmeli," ve şahsınızla ya da kurumunuzla sorunum olmadığını belirtmiştim. 

no'lu sayıda; sizin daha önce orman dışı dediğiniz kesik ağaç için yazdığım şiiri paylaşmıştım. 

no'lu sayıda gazetede çıkmış Adalar'la ilgili haberi kopyalamıştım: Gazete haberinde şikayetvar.com sitesinde gönderilen bir şikâyetten, tabelaların ağaçlara çivilendiğinden bahsediliyor ve haberde şu yazıyor: "Uzmanlar, kabuklarının ağaçları dış etkenlerden koruduğunu vurgulayarak, gövdeye kadar çakılan çivilerin geri döndürülemez hasarlara sebep olduğunu, özellikle çivilerdeki paslanmanın öz suyuna geçmesiyle ağacın kurumasına sebep olduğunu vurguluyorlar," 

[Bu resim http://adalar-postasi-guncel.blogspot.com/2011/09/28-2604.html no'lu sayıdan alıntıdır] 

Sizin bu konudaki değerli görüşlerinizi alamadık sanırım... 

ADALAR POSTASI'nda yazdıklarım için ne bir uyarı, ne bir şikâyet, ne de bir sansür var. Olması gerektiği gibi yani. Objektif olarak görüşlere yer veriliyor. Sn. Şükrü Abanoz'un Ada Gazetesi'ne üye değilim ama hemen olayım. Bir de Adalar Kültür Derneği'nin, Ada Gazetesi varmış. Sizi öven yazılar yazılan. Sn. Şükrü Abanoz'un bu dernekle isim hakkı konusunda davası var sanırım. Bu konudaki haberlerde  Sn. ŞİNASİ KARA'nın şu görüşüne katılmamak elde değil: "Hukuka göre, yayında ismi ilk kullananın hak önceliği vardır. Hak önceliğine saygı göstermek aydın olmanın birinci ve vazgeçilmez şartıdır." http://ada-gazetesi.com/wp/?p=776)

* * *


From: YÜKSEL ÖZCAN 
Subject: daldan dala atlamayın 
Date: January 3, 2012 7:07:59 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

daldan dala atlamayın...

Ben demedim mi "Bu yüzsüzler kendilerini yeni yılda açığa çıkaracaklar," diye nitekim öyle oldu. Memnun oldum. Ben Yüksel Özcan ya siz?... 

Yüksel Özcan_______________________________________________________6 

From: YÜKSEL ÖZCAN 
Subject: tekzib yazısı ektedir 
Date: December 29, 2011 7:35:07 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

tekzib yazısı...

ADALAR POSTASI'nda, ADAKULE ve Orman İdaresi hakkında asılsız iddialı yazılar ve yorumlar yapan ilgisiz ve bilgisiz kimi kişilere tekzib yazımızla ilgili belgeleri ADALAR POSTASI'nda yayımlanmak üzere tüm kamuoyunun dikkatine ve bilgilerine sunarız.

* * * 


Büyük harfli ADALI sakinler,   
31.10.2011 tarih ve 1833 sayılı Adalar Belediyesi'nin yıkım kararı ve ekindeki 2010/2358 Esas 2011/1201 Karar No'lu İstanbul 2. İdare Mahkemesi kararı tarafımızdan incelenip detayları ortaya çıkarılmıştır. 

2. İdare Mahkemesi'nin, Belediye'nin asılsız yıkım kararını Adakule'ye uygulamak isteğiyle ilgili Orman İdaresi'nin yürütmeyi durdurma talebine red kararı açıklaması aynen şöyle:

DOSYANIN İNCELENMESİNDEN: İstanbul V nolu KTVK Bölge Kurulu'nun 30.07.2009 tarih ve 1947 sayılı kararıyla İstanbul İli Adalar İlçesi 206 ada, 1 parsel sayılı taşınmazda davacı, İdare tarafından yapılan metal kulenin herhangi bir ruhsat ve izin alınmadan yapıldığı, sözkonusu bölgenin SİT alanında kaldığı, yapının Doğal SİT alanına etkisinin rapora bağlanmadığı, yapının beton zemine oturduğu ve mekânsal müdahale içerdiği tespitleri yapılarak yapının yıkımı için Adalar Belediyesi'nden gereğinin yapmasının istenildiği, bunun üzerine davalı İdare'ce 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun 18. maddesinde verilen yetki kullanılarak dava konusu işlemin tesis edildiği anlaşılmaktadır. Olayda ormanın yangın ve diğer tehlikelere karşı korunması amacıyla sözkonusu kulenin (Adakule) inşa edildiği belirtilmişse de açıklanan nedenlerle davanın reddine oy birliğiyle karar verildi denilmektedir. 

Ancak…
İdare Mahkemesi'nin müstenid olarak belirttiği 30 Temmuz 2009 tarih ve 1947 sayılı İstanbul V nolu KTVK Kurulu kararı aynen şöyledir:

"Adalar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 18.05.2009 gün 09/399 sayılı yazısı ve İstanbul İli Adalar İlçesi Büyükada 206 ada, 1 parsele ilişkin 14.04.2009 gün 482 sayılı yazımız eki 25.03.2009 gün 1743 sayılı Koruma Bölge Kurulu Kararı ve bu kararda atıfta bulunulan Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı Hazırlık Bürosu'nun 02.03.2009 tarihli ve 2008/388 sayılı yazısıyla ilgili olarak; Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen işlemler hakkında Genel Müdürlüğe bilgi verilmesine ilişkin Külür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün 02.06.2009 gün B.16.0.KVM.0.11.03.00/34.01.2.514-103989 sayılı yazısı okundu, ekleri incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda İstanbul İli Adalar İlçesi Büyükada 56 pafta, 206 ada, 1 parsele ilişkin Adalar Belediyesi'nden gelen 18.05.2009 gün 09/399 sayılı yazısından sözkonusu yerin Orman Alanı içinde kalması aynı zamanda Doğal SİT Alanı'nda kalması, mevcut yapının beton zemine oturtulmuş olması, 4 m2 büyüklüğünde olması, mekânsal müdahale içermesi, Doğal SİT Alanı'na etkisine ilişkin bilimsel rapor olmaması sebepleriyle uygulamanın 2863 sayılı yasanın 9. maddesine göre inşai ve fiziki müdahale sayılacağına, aykırı uygulamanın Belediyesi'nce giderilmesine ve kurulun izni dışında yapıldığından uygulamayı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oybirliğiyle karar verildi," denilmektedir. 

Karar müstenidi evraklardan Adalar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 18.05.2009 gün 09/399 sayılı yazısı aynen şöyle: 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'na, 
(İstanbul V Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müd.) 
İLGİ: 25.3.2009 tarih ve 1743 sayılı Koruma Bölge Kurulu Kararı. BÜYÜKADA-56 pafta, 206 ada, 1 parsel sayılı yere ait ilgi kararınıza göre yapılan incelemede 30.6.1994 tarih ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'nda Orman sahasında kalmaktadır
Sözkonusu tesislere ait Başkanlığımızca tanzim edilen bir ruhsat ve müsade bulunmamaktadır. Bilgi edinilmesini arz ederim. 
İmza 
Dr. Mustafa Farsakoğlu 

25.03.2009 gün 1743 sayılı KTVK Bölge Kurulu Kararı ve bu kararda atıfta bulunulan Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı Hazırlık Bürosu'nun 02.03.2009 tarihli ve 2008/388 sayılı yazısında aynen: 

"EKLİ sözleşmede yer alan 4 m2 konteyner, 3 BTS anteni, 1 adet ML anteninin kurulumunun 3194 sayılı İmar Kanunu'nun madde 4 ile 5189 sayılı değişik 406 sayılı kanun 35/2'de yer alan elektronik haberleşmeyle ilgili alt yapı oluşumunda kullanılan direk, kulübe, konteyner, anten, dalga klavuzu, enerji nakil hattı, alt yapı niteliğindeki tesisler gibi her türlü taşınmaz mal ve teçhizat, Kanun hükümlerine ve Kurum tarafından çıkarılan yönetmeliklere uygun olarak kurulmak ve kurmadan gerekli izin, ruhsat ve sertifikaları almak şartıyla 3194 sayılı İmar Kanunu ve dayanılarak çıkarılan yönetmeliklerde belirtilen yapı ruhsatiyesine ve yapı kullanma iznine tabi değildir, hükmü de gözetilerek 2863 sayılı yasa madde 9 anlamında inşaai ve fiziki müdahale oluşturup oluşturmayacağı konusunda hukuki görüşünüzün açıklanması kamu adına rica olunur. 
İmza 
Cumhuriyet Savcısı 
Adil Özer 

V nolu KTVK Kurulu Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı'nın bu aynı soruşturma dosyasıyla ilgili 16.06.2009 tarih ve 986 sayılı yazısı ve Belediye'nin 18.05.2009 tarih ve 399 sayılı yazılarına verdiği cevapta 25.03.2009 tarih ve 1743 sayılı kararına da vurgu yaparak verdiği açıklamalı cevabi yazısında Manastır Yolu TRT Kulesi hakkında verilen 25.03.2009 gün ve 1743 sayılı karara göre yapılan incelemede Nazım İmar Planı'nda Orman Sahası'nda kaldığından sözkonusu tesislere ait Adalar Belediye Başkanlığı'nca tanzim edilen bir ruhsat ve müsaade bulunmadığı belirtilmiş olup bunun üzerine rapor hazırlanmıştır. Konu Kurulumuzca değerlendirilmek üzere 03.07.2009 tarihli gündeme alınacaktır. Bilgililerinize arz ederim. 
Dr. Metin YILDIRIMLI 

Ancak 03.07.2009 gündemine alınamamış; 30.07.2009 tarihinde gündeme alınarak 1947 sayılı yukarıda belirtilen karar verilmiştir. 

Bu soruşturma sonucu Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanıp Adalar Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulan İDDİANAME'nin önemli detayları ise şöyledir:

Soruşturma No: 2008/388 
Esas No: 2009/145 
İddianame No: 2009/72 
Davacı: K.H 
Müşteki: Kültür Bakanlığı adına İstanbul Muhakemat Müdürlüğü 
İhbar Eden: Adalar Orman İşletme Şefliği 
Şüpheli: E.K (GSM baz istasyonu sorumlusu) 
Suç: 2863 sayılı yasaya muhalefet 
Suç Tarihi: 12.08.2009 
DELİLLER: 12.08.2008 tarihli suç tutanağı- savunma- V KTVK Bölge Kurulu'nun 30.07.2009 tarihli yazısı ve ekindeki 30.07.2009 tarihli 1947 sayılı kararı. 
OLAY: Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nca TRT Genel Müdürlüğü'ne 02.03.1990 tarih ve 1704-37588 sayılı onayla Büyükada Hızırilyastepe mevkii Büyüktur üstü ormanlarında 26 nolu bölme içinde 1000 m2 alan tahsisi yapıldığı, tahsis edilen alanda GSM istasyonu kurulmaya çalışıldığı, 4x4-16 m2 alanın işgal edildiği öne sürülerek orman suç tutanağı düzenlenmiştir. Konuya ilişkin eylem yargısal kararlar uyarınca 6831 sayılı yasa kapsamında değil 2863 sayılı yasa kapsamında tartışılmalıdır. 
SONUÇ: ŞÜPHELİNİN 2863 SY M.65 b.53 uyarınca yargılanmasının yapılarak cezalandırılması kamu adına iddia ve talep olunur. Yargılama tamamlandı ve ilgili sahıs cezalandırıldı. 4x4 EBADINDAKİ KONTEYNER ve bazların kaldırılmasına karar verildi. GSM yayını kesildi. 

Yani kesinleşmiş mahkeme kararıyla hukukî olarak yasal işlemler gerçekleşti. 

Yukarıda açıklanan nedenlerle İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin kararına Danıştay nezdinde itiraz edilmiş olup henüz nihai karar açıklanmamıştır. 

Belediye Başkanlığı'nın, Orman İdaresi'ni tehdit etmiş olduğu mesnedsiz yıkım kararı yazısında daha önce de yıkım kararı alındığını ancak emniyet güçlerinin bayram nedeniyle güvenlik önlemi almadığı, bu nedenle yıkımın gerçekleştirilemediği açıklaması ise tamamen asılsızdır. 

Belediye Başkanlığı'nın 12.11.2010 tarihli yıkım güvenliği talebine karşı Adalar Kaymakamlığı'nın 10.11.2010 tarih ve 295 sayılı yazıları aynen şöyledir: 

Adalar Belediyesi'ne (İmar ve Şehircilik Müdürlüğü) 
İlgi
a) 20.10.2010 gün ve 441 sayılı yazınız. 
b) 30.06.2009 gün ve 684 sayılı yazınız. 
İlgi yazınızla Adalar Orman İşletme Şefliğine ait ADAKULE olarak adlandırılan metal kulenin 775 sayılı yasanın 18. maddesine gore Belediyenizce yıkım günü olarak belirlenen 12.11.2010 günü saat 9:30 da gerekli güvenlik önleminin alınması istenmiştir. 

Konuyla ilgili olarak ilgi sayılı yazılarınızla 2863-5226 sayılı yasaya muhalefet sebebiyle yasal işlemlerin yapılması için suç duyurusunda bulunulduğu ancak Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 2009/372 Soruşturma No 2009/239 no'lu kararla kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği. Ayrıca bahse konu karara itiraz edilen Kadıköy 3. Ağır Ceza Mehkemesi'nin 03.11.2009 gün ve 2009/920 MÜT. Sayılı kararıyla itirazın REDDİNE karar verildiğinden güvenlik önlemleri için personel görevlendirilmemiştir. 
Bilgilerinize rica ederim. 
İMZA 
ADALAR KAYMAKAMI Salih KESER 

2009/239 SAYILI KARAR HAKKINDA BİLGİLENDİRME 

3.11.2009 tarih ve 2009/720 sayılı Kadıköy Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla kesinleşmiş Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararı aynen şöyledir: 

Çevre ve Orman Bakanlığı ilgili birimince Başsavcılığımıza ibraz olunan dosyada Orman Kanunu'nun 75. maddesi hükmünde de ormanlarda yangın emniyet yolları yapmak, yangın kule ve kulubeleri inşaa etmek, bu kule ve kulubeleri tellli ve telsiz telefonlarla idare ve haberleşme merkezlerine bağlamanın Orman Genel Müdürlüğü'ne ait olduğu anlaşılmaktadır. 

Öte yandan Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'nun 19.06.2007 tarih ve 728 sayılı kararında Orman Alanları'nda yangın için gerekli koruma önlemlerinin ilgili kuruluşlarca alınmasının öngörülmesi karşısında sağlanan ödenekle mevcut kulenin onarımı ve kuleye giden orman yolunun granit taşla kaplanmasında atılı suç unsurlarının bulunmadığı sonucuna varılmıştır. 

SONUÇ: Atılı suçtan KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA. Kararın müşteki Kültür Bakanlığı adına İstanbul Muhakemat Müdürlüğü'ne tebliğine. Karara müştekice kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde Kadıköy Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde itirazda bulunabileceğine CMK 172 v.d uyarınca kamu adına karar verildi. 24.08.2009 

Adakule Yangın Gözetleme Kulesi Hakkında Gelişen Yasal Süreçte: 

1- Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 5 Nol'u KTVKK'nun görüşlerini istemiş, ilgili Kurul sözkonusu tamiratlar için herhangi bir iznin alınmadığı görüşünü bildirmiştir. 

2- Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma çerçevesinde Adalar Orman İşletme Şefliği'nin ifadesine, bilgi ve belgelerine başvurmuş ve sonrasında Adakule'de yapılan tamiratların yasalara uygun olarak gerçekleştirildiği ve SİT Kanunu'na muhalefetin olmadığı kararı verilmiştir. 

3- Karara, Adalar Belediyesi ve V nolu KTVKK Müdürlüğü itiraz etmiş, üst mahkeme olan Kadıköy ilgili Ağır Ceza Mahkemesi tüm itirazları reddetmiş ve karar kesinleşmiştir. 

4- Adakule'nin yasal olmadığına dair herhangi bir yargı kararı yoktur. 

5- Ayrıca Adakule'nin, Kurul kayıtlarına girmesi için V No'lu KTVK Bölge Kurulu'na başvuruda bulunulmuştur. 

6- İlgili kurulun, Adakule'yle ilgili yerinde yaptığı incelemeler neticesinde; Adakule yangın gözetleme kulesinin önceki kulenin yenilenmesi şeklinde yapıldığı ve fonksiyon itibariyle kamu yararı açısından gerekli olduğuna dair 31.05.2011 tarihli 3385 sayılı kararı mevcuttur. 

7- Yukarıda belirttiğimiz açıklayıcı bilgi ve belgeler, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa FARSAKOĞLU'nun yıkım kararına ve İdare Mahkemesi'nin kararına müstenid olarak sunduğu bilgi ve belgelerin GSM baz istasyonuna ait olduğu kesindir. 

8- Yukarıda açıkladığımız bilgi ve belgelerle Adakule Yangın Gözetleme Kulesi'nde yapılan onarım işlerinin yasal olduğu kesindir. 

9- İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin 2011/1201 sayılı kararına Danıştay nezdinde itiraz edilmiş olup henüz nihai karar açıklanmamıştır. 

Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa FARSAKOĞLU, bu mahkeme kararlarını yok sayarak hukukî nedenlere dayanmayan, Anayasamızın 138 ve 169 ve ayrıca 6831 sayılı Orman Kanunu ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu ve Kurul Kararları'na aykırı davranarak Orman Genel Müdürlüğü'nün 109 no'lu demirbaşı olarak kayıtlı Adakule Yangın Gözetleme Kulesi hakkında yetki alanı dışında yıkım kararı vererek Orman İdaresi'ni tehdit etmektedir. Sözkonusu kararın 13 Aralık 2011 tarihinde uygulanacağı Orman İdaresi'ne yazılı olarak bildirilmiştir. 

Anayasamızın 169. maddesi 6831 sayılı Orman Kanunu, Orman Muhafaza Memurları Kanunu, 3091 sayılı kanun ve diğer kanunlar kapsamında devletin demirbaşının korunması için gerekli tedbirler alınmıştır. 

ADAKULE'DE DÜĞÜN VB EĞLENCE YAPMIŞ BİR Adalı ya da Adasız varsa. Herhangi bir ücretle Adakule'yi kiralamış veya satın almış bir Adalı veya Adasız varsa kendini açıklasın.

Adakule'de yapılan etkinlikler ve ziyaretlerden şikâyeti olanlar varsa onlara da Hayırsızada'yı öneririz. 

Çünkü 

Adakule'de ilk yapılan toplantı ve etkinlik Adalar Belediyesi'nin Kardeş Kenti İsveç NAKKA kenti yetkililerini ağırladığı toplantıdır. Ve bu 3 defa tekrar etmiş ve Orman İdaresi'nden izin alınarak gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir bedel ödenmemiştir Belediye'ce. 

4 defa Orman İdaresi seminer ve toplantı yapmıştır Adakule'de. 

20 defa ekoloji ve yangın eğitimi etkinliği yapılmıştır Adakule'de. Bunlardan 3'ü Darüşşafakalı 100 öğrenci için 2'si 500 İstanbul izcisi ve 150 öğretmeni içindir. 

4 defa arama-kurtarma eğitimi gerçekleştirilmiştir Adakule'de (AKA Kurtarma ve MAG).

2 defa Dünya Bisiklet Günü etkinliği başlatılmıştır Adakule'den.

15 resmi kurum toplantı ve eğitim gerçekleştirmiştir Adakule'de.

5 Araştırma kurumu tarafından bilimsel araştırmalar 2005 yılından bu yana devam etmektedir Adakule'de. 

Gelinler duvaklarıyla yürüyemedikleri için Belediye nikâh kıyamamıştır Adakule'de. Düğün yapılamamıştır Adakule'de. 

Termal Kameralı Sistem bulunduğu için rakı-şiş-kebab yapılamamıştır Adakule'de. 

Yangın nöbeti tutanlar kalmaktadır Adakule'de.

Tutacak olan varsa kalabilir Adakule'de!...


_______________________________________________________7

From: YÜKSEL ÖZCAN 
Subject: 
Fwd: Adakule Belgeler 23.12.2011 
Date: December 29, 2011 7:38:07 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

 ---------- Yönlendirilmiş ileti---------- 
Kimden: Yüksel Özcan
Tarih: 27 Aralık 2011 19:07 
Konu: Fwd: Adakule Belgeler 23.12.2011 
Kime: ibrahimciftci@ogm.gov.tr 

Adakule hakkında adlî yargı kararları Belediye Başkanı tarafından ısrarla dayanak olarak gösterilen SİT Kurulu'nun 1947 sayılı kararının ait olduğu GSM şirketine ait BAZ istasyonu hakkında başlatılan ve kesinleşen adlî yargı kararları ve ilgili KTVKK kararları, Orman İdaresi'nin yukarıdaki adlî yargı kararlarına istinaden İstanbul İdare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma talebiyle açtığı İdari Mahkeme kararından oluşan dizi pusulası düzenlenmiş dosya evrakları ektedir.


_______________________________________________________8


From: YÜKSEL ÖZCAN 
Subject: Fwd: adakule ve diğer orman haberi ektedir ada gazetesi yıl sonu sayısı 
Date: December 29, 2011 11:00:43 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com


Belediye Adakule'yi geçemedi!...


Ada Gazetesi 93 (15-31.12.2011)1, 3:_______________________________________________________9

From: SELİN AYGÜN
Subject: eskilerden
Date: December 27, 2011 3:37:53 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Eskilerden...

Eski Büyükada'yı ve eski Adalıları özlemle anıyorum...

Rahmetli Dedem İbrahim Atalay, memuriyet günlerinde…

Rahmetli büyük anneannem (annemin anneannesi) Meryem Pakize Atalay; rahmetli anneannem Leman Atalay; 
Allah uzun ömürler versin eniştem Mehmet Aydın ve teyzem Melek Aydın..._______________________________________________________10

From: MÜRSEL POLAT 
Subject: vefat
Date: December 30, 2011 8:29:25 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

vefat

[Adalar Kent Konseyi] Başkanımız Ali Fuat Tolga'nın annesi Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi, yarın [31.12.2011 Cumartesi günü] Karaahmet Şehitlik Camii'nden öğlen namazını [12:14] mütakip kaldırılacaktır. 
Bilginize.

* * *
Sayın Ali Fuat Tolga, ailesi ve yakınlarına sabırlar dileriz.
ADALAR POSTASI
)O(_______________________________________________________11

From:  ERKAN GÜRPINAR
Subject: [60' ların Büyükadasında yaşamış şanslılar] Çocukluğumun geçtiği tepeköydeki evin... 
Date: December 27, 2011 5:11:03 PM GMT+02:00
To: 60' ların Büyükadasında yaşamış şanslılar


Çocukluğumun geçtiği Tepeköy'deki evin balkonundan, 1958-59 yıllarında babamın çektiği 3 adet fotoğrafı birleştirerek panoramik görüntü elde etmeğe çalıştım...
_______________________________________________________12

From: SELAH ÖZAKIN 
Subject: YENİ YIL MESAJI 
Date: December 25, 2011 9:39:40 AM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com  


YENİ YIL MESAJI

BİR YILI DAHA HAKLADIK. 
YANİ 
AFRİKA'DA ÖLÜRKEN ÇOCUKLAR AÇLIKTAN 
ÇOCUKLAR CAYIR CAYIR YANARKEN ÇADIRLARDA VAN'DA 
VE ÖRGÜTLÜ CEHALETİN HÜKMETTİĞİ COĞRAFYALARDA 
ÇOCUKLAR SÜRÜLÜRKEN SAVAŞA 
KATLEDİLİRKEN KADINLAR YERYÜZÜNÜN HER YANINDA 
TÖRE VE NAMUS ADINA 
BİZLER 
SICAK ODALARDA 
TELEVİZYON KARŞISINDA SEVİŞEREK 
VE VİCDANLARIMIZI SANSÜRLEYEREK 
BİR YIL DAHA YAŞLANMA ŞANSINI YAKALADIK. 
VE USTA 
BÖYLESİNE YÖNETİLEN BİR DÜNYADA 
OLUP BİTENLERE MÜDAHİL OLAMADAN VAR OLMAKTAN 
YANİ SENİN ANLAYACAĞIN 
SEVİNEMEDİK YAŞADIĞIMIZA 
UTANDIK 

selah 

00:09 
24 12 2011


_______________________________________________________13


From:   NATALİ BOĞOSYAN ESAYAN
Subject: "CorISTAnbul&Dolce Brass Quintet'ten Yeni Yıl Konseri" sana Facebook'tan mesaj gönderdi...
Date: December 25, 2011 12:13:55 AM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Natali Boğosyan Esayan, 24 Aralık 2011 23:56

CorISTAnbul&Dolce Brass Quintet'ten 
Yeni Yıl Konseri 

Bizi dinlemek için bu soğukta Büyükada'ya gelen, gelmek isteyip de gelemeyen tüm dostlarımıza çok teşekkür ederiz.
Mutlu yıllar!


_______________________________________________________14

From: IVI DERMANCI
Subject:
Date: December 25, 2011 12:55:26 AM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

[...] Yeni yılınızı kutlar, 2012 yılı için hepimize sağlık, mutluluk, başarı ve barış ve ADALAR POSTAmızın devamını dilerim.

Sevgiler,

Ivi Dermancı


 _______________________________________________________15

From:  STATHİS ARVANİTİS
Subject:
Date: December 25, 2011 10:20:56 AM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

MERHABALAR ATINA'DAN,
BÜYÜKADA VE TÜM ADALAR'DA YAŞAYAN HRİSTİYANLAR'IN
BUGÜNKÜ İSA'NIN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLARIM.
VE HERKESE SAĞLIK, SEVGİ VE BARIŞ DİLERİM.
(XRONIA POLLA SE OLOUS TOUS PRIGKIPIANOUS)

ATİNA YUNANİSTAN'DAN
STATIS ARVANITIS


 _______________________________________________________16

From:   ERKAN ÖZKAN
Subject: Yeni yıl kutlaması
Date: December 25, 2011 9:55:52 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Merhabalar,
Tüm ADALAR POSTASI ailesinin yeni yılını kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl dileriz.

Erkan Özkan
www.tarifeyebak.com
 _______________________________________________________17

From: AKİF POROY
Subject: Akif Poroy senin bağlantına yorum yaptı.
Date: December 25, 2011 11:34:35 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Adaların kültür yaşamına yayını ile katkıda bulunan ADALAR POSTASI'nı alkışlıyorum.

İyi yıllar...


_______________________________________________________18

From: NİMET-VİKTOR ALBUKREK 
Subject: RE: 2012'de...
Date: December 26, 2011 1:13:00 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Yılbaşı tebriklerinize sonsuz teşekkürler!... 

Eşim Nimet ve ben de, sizlerin ve tüm ADALAR POSTASI okuyucularının yeni yılını kutlar, hayalimizdeki güzel şeylerin gerçekleşmesi dileklerimizle,
'Heves Zinciri' adlı şiirimi yılbaşı vesilesiyle ekte sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Viktor Albukrek

* * *

Mutlu yaşam, heves üretme sürecindedir. 
V. A. 

HEVES ZİNCİRİM 

Öğlen güneşi tepeden süzülürken, 
Gölgeler henüz yere uzanırken, 
Tutsak alır beni, dün geceki HEVESİM. 
Uyanır o an zihnim, coşar ümitlerim.

Değişik müzikler, farklı sesler, 
Değişik diyarlar, farklı renkler, 
Değişik şekiller, farklı zevkler, 
Engel tanımayan yeni fikirler. 

İlk nefesimden bu yana geçen 
Yirmi altı bin üç yüz bir, gecem, 
Yarı uykulu, coşkulu düşler, 
Sonsuzdan yanıp sönen, tatlı hayaller. 

Mutlu bir yarın için, şimdiden 
Yaratmam gerek, bir uğraş bir neden. 
Bir halka parlar HEVES ZİNCİRİMDEN, 
Nur’undan aydınlanır ruhum, aniden. 

Ve NUR der ki bana: Yaz! Çiz! Onar! Düşün! 
Gün doğar bir dost sorar: ‘‘Yok mu başka işin? 
Gez, yat, kart oyna, Ti-Vi seyret, kardeşim!’’ 
Bu öğüt verene, acırım ben, için için. 

Zor bir durum takılsa da aklıma, 
Yük olmaz, şevk verir, heyecan katar ruhuma. 
Ve ilham perisi gelip, çözdüğüm zaman, 
Mutluluk iksiri akar kanıma. 

Grup vakti…rengarenk…güneş batıyor… 
Uzak bir ülkede, yeni dostlarla, 
Değişik kültürden, yabancılarla 
Olsam da, bir gecem doğuyor…ebrulardan… 

Ve yeni umutlar, tatlı hayaller 
İşte bir ışık: HEVES ZİNCİRİMDEN! 
Yarınki yaşam hırsım için, şimdiden Yaratmam gerek bir uğraş, bir neden.

Yıllardır yeni halka takmakla ZİNCİRİME 
Tüm hayal ettiklerim gerçekleşmediyse de 
Şarkı söyler, raks eder gönlümdeki çiçekler, 
Mest olup renklenirler, HEVES ürettiğimde.

Lakin bilemedim dostlar, bu yaşa kadar 
ZİNCİRİN emaneten, bende bulunduğuna. 
Son nefesimden evvel alınmamasına 
Duam olsun bundan sonra ULU YARATANA. 
Viktor Albukrek


_______________________________________________________19

From: OYA İSLİMYELİ 
Subject: Yeni Yıl Armağanınız
Date: December 26, 2011 2:28:11 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

2012 hepinize iyi gelsin. Kendinizi özel, ayrıcalıklı, mutlu hissedeceğiniz bir yıl olsun. Her taraf barış, sevgi ve aşk dolsun. Nice mutlu yıllara...


_______________________________________________________20

From: EROL ÖZDOĞAN
Subject:
Re: 2012'de...
Date: December 27, 2011 9:54:56 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Bütün ADALAR POSTASI'na gönül verenlerin, ADALAR POSTASI'na emek harcayanların, gerçekten Adalı olanların yeni yılını kutlar, bütün hayallerinin gerçek olmasını dilerim.

 Erol Özdoğan


_______________________________________________________21

From: AVNİ KURTULDU 
Subject: Yeni yıl kutlaması 
Date: December 28, 2011 12:13:12 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi.1@gmail.com 

Yeni yıl kutlaması...


2012 kapıdan mı girsin bacadan mı? Eğer siz gerçek anlamda dürüst ve namusluysanız bacadan da girseniz üzerinize is kir bulaşmaz. Türkiye'de milyonlarca insan açlık sınırında yaşarken, siz geceyarısı operasyonuyla mecliste maaşlarınıza %100 zam yaparsanız bacasız TBMM'de kapıdan da girseniz üstünüz isden dumandan simsiyah olur. Ne diyordu Alpay bir şarkısında: ''Kapıdan bacadan çıkta gel al bohçanı kaçta gel''. 2012 ister kapıdan girsin ister bacadan, dürüst, namuslu ve şeffaf olsun yeter. Herkese mutlu yıllar. 

Avni Kurtuldu 


_______________________________________________________22

From: TARIK KONAL 
Subject: "GÖNENÇLİ BİR YIL DİLERİM..." 
Date: December 29, 2011 2:40:11 PM GMT+02:00 


GÖNENÇLİ BİR YIL DİLERİM...


29 Aralık 2011 
SAYGIN ARKADAŞLARIM,
2012'NİN SİZE VE SEVDİKLERİNİZE ERİNÇ VE GÖNENÇ GETİRMESİNİ DİLERİM. 


Tarık KONAL 


Bu çiçekler sizin için... 
_______________________________________________________23


From: EREN SAGAY 
Subject: YILBASI 2011 
Date: December 29, 2011 9:39:20 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 


YILBAŞI 2011

YENİ YILIN TÜM İNSANLIĞA VE ÜLKEMİZE 
BARIŞ, MUTLULUK GETİRMESİ DİLEĞİYLE 
TÜM DOSTLARIN YENİ YILI KUTLU OLSUN... 


m.eren sagay 
dipl. wi-ing 


_______________________________________________________24

From: LUZ Cafe 
Subject: Yeni yıl / Organik ürün listesi
Date: December 29, 2011 12:11:45 PM GMT+02:00
To: ipekthevenon@gmail.com
Cc: buketyege@hotmail.com
Bcc: adalar.postasi@gmail.com

Yeni yıl...

Sevgili Halkidaşlar ve dahi cümle Adalar'dan, kıyılardan sesimize kulak veren deryadaşlar,
Bir yılın daha son günlerini arşınlamaktayız. Mayalara inanacak olursak, herşey pek yakında hiçliğe evrilecek; yüreğimize kulak versek, herşey, bu yıl evet, bu sefer mutlaka, değişecek. Deriiin bir soluk alsak belki, belki kendimize iki saati çok görmeyip, avare bir büyük tura çıksak, herşeyin değil, haşa, lâkin birşeyciklerin, nasılcık nasılcık, yerinden kımıldayabileceğini veyahut tam da yerli yerine yerleşebileceğini ciğerlerimize sorsak...

Bunu yapabilme şansı, taa ilk satırlarımızda dem vurduğumuz «dört yanımızı saran deryanın bize sunduğu mütevazı mucizeler»den biri değil mi? Ve biz fiilen/kalben Adalılar, aşağıda sizlerle paylaştığımız, belki bazılarımıza haddinden fazla karamsar görünecek, yeniyıl «tebriği» dizelerinin en sonuna sızıveren incecik umudu üstlenen «adresini yüzlerinde taşıyan insanlar»dan sayılmaz mıyız? 

Yeniyılda LUZ, hardal rengi, yaprak rengi, lâl rengi odalarında, hardal rengi, yaprak rengi, lâl rengi coşkular armağan edecek bizlere. «Bu duvarları nasıl eder de oynatırız yerinden aciz avuçlarımızla?» diye sormuştuk Noel Baba'ya, hayat bize de ona inanmayan yetişkinler olmayı öğretmiş olsa da. Ama bunca tesadüften sonra, yılbaşı ışıkları gözbebeklerinde yansırken heyecanla teşekkür eden çocuklara dönüşeyazdık. Çünkü mekânın duvarları yerlerinden adam akıllı oynadı. Yeni yılda, yeni ferah ama sıcak mekânlarda, ellerimize, gözlerimize, kulaklarımıza, damaklarımıza değecek birşeyciklerle, «nasılcık nasılcık» kaygılarımıza, LUZ'da da naçizane cevapçıklar bulmaya devam edeceğiz birlikte... »

Duru, yalın, çalışkan, iyi yıllar hepimize... 

Not: Bu arada, yeni yılın ilk -pazar- gününe organik sebze-meyvelerimizin tadıyla uyanacağız elbette. Listemiz yine ekte. Artık biliyorsunuz: siparişlerimiz cuma öğleye...

* Excel formatlı Luz Cafe Organik Ürün Listesi'ni, ADALAR POSTASI'nın blog sayfasına aktarmak bir hayli zaman almakta! ADALAR POSTASI'nın yıl sonu sayısını yola çıkartmak telaşı içinde yer veremedik böylelikle! Luz Cafe'nin bu haftaki Organik Ürün Listesi'ni, ipekthevenon@gmail.com, buketyege@hotmail.com adreslerinden isteyebilirsiniz!...
)O(
Bir Yılın Son Günleri 

I.
Bir yıl daha bitiyor
İşte bu kadar duru, bu kadar yalın
Bu kadar el değmemiş
Sıradan bir gerçeği daha kolları bağlı hayatımızın
Bu şiire nasıl dahil edilebilir bir yılın son günleri
Her sonda, her başlangıçta ve her defasında
Alır gibi başkasını karşımıza
Perdeler çekip, ışıklar söndürüp oturup yatağın içinde bir başımıza
Sorgulamak kendimizi
Öğrenmek ikimizin anadilini, ikinci belleğimizi
Öğrenmek kendimizle hesaplaşmanın buzul ilişkilerini
Bu aynanın dehlizlerinde gezinirken görürüz
Karanlık günlerimizin kenar süslerini
Biterken yılın son günleri
Biliyoruz takvimler belirlemez değişimin mevsimlerini
Gençlik ikindilerini
Kargınmış bir çocuktuk büyüdüğümüzden beri.

II.
Bir yıl daha bitiyor
Düşlerim, tasalarım, yarım kalmış onca şey
Her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
Bana mı öyle geliyor
Yoksa daha mı hızlı ilerliyor zaman
İnsan yaşlanırken?

III.
Kırdım mı incittim mi birilerini?
Kimleri kazandım, yitirdiklerim kimler.
Kendimi yeniledim mi yazdıklarımda?
Yeniden düşünmeliyim
Dostluklarımı, ilişkilerimi
Dağınık yatağım, mutsuz yatağım
Çoğalttım mı eksiklerimi?
Gözlerim çocukluk fotoğraflarında mı kaldı
Yitirdim mi yoksa masumiyetimi?
Borçlarımı ödedim mi?
Doğru seçtim mi soruların fiillerini?
Tırnaklarım kesilmiş, dişlerim fırçalanmış, saçlarım taranmış, giysilerim ütülü, odam düzenli mi?
Ödünç aldığım kitapları geri verdim mi?
Geri verdim mi aldıklarımı: Aşkları, dostlukları, sevgileri, güvenleri, bağları
Kitaplara, sayfalara, satırlara borcumu ödedim mi?
Yokladım mı duygularımı
Hâlâ sevebiliyor muyum insanları?
Ovmalı gümüşleri, bakırlarımı; cila geçmeli ahşaplarıma
Ovmalı umutları
Saklı tutmalı gelecek inancını, yarınları eksik etmemeli ağzımızdan
Hançer kıvamındaki o karamizah tadını
Şimdi oturup uzun bir hasretlik mektubu yazmalıyım Yavuz'a
Sonra köşe başından bir demet çiçek alıp öyle başlamalıyım akşama
Yeni bir yıla
Ama nedense herşeyin tadı dağılıyor ağzımda
Bir sap çiçek mi taşısam yoksa ağzımın kıyısında
Aydınlık rengi vursun diye gözlerimdeki buluta

IV.
Ey uzak akrabalarım, üvey aşklarım
Mevsim sonu dostlarım, işporta malı ayrılıklar
Arkadaş ölümleri, dost hançerleri, talan ettiğimiz zulalar
Gece telefonları, ıssız konuşmalar
Mağrur incelikler, vurgun yemiş ilişkiler
Bırakılmış mektuplar
Ve yurdumun her karış toprağında tefrika edilen karanlık
Ey hayatıma girenler ve çıkanlar
Uçurum duygusuyla yaşadığımız hayat ey
O kadar çok anlattım ki
Kendime kaldım anlatmaktan...
Bunaldım kendisiyle boğuşmasını
Başkalarında çözmeye çalışan insanlardan
Usandım sözcük oynamalarından, tılsımlı sıfatlardan,
Ofset duyarlılıklardan
Kaç zamandır bir ermiş dinginliği havalandırıyor dizelerime açılan pencereleri,
Durup bakıyorum akşam sularında zaman kavramlarına,
Zamanı düşünüyorum; koyuluyorum
Anlamını yitiriyor "şimdiki zaman"ın boşyüceliği, tarihin unutkan sayfalarındaki mürekkep lekeleri İşimin başına dönüyorum içimde ıssız bir gönül erinci
Kaç zamandır duru, yalın, çalışkan, iyi insanlar özlüyorum "içtenliğin" yada "dünya görüşünün" kirletmediği
Kendime bir yeni yıl kartı yazarak bunları diliyorum.

V. Sabahları açık penceremin soluduğu kent
Nabzında yüzyılın dağınık sancısı
Dumanı üzerinde tüten yıkıntılar Hangi anlamı kuşanabilir şimdi yeni bir yıl Umutsuzluk sözlüğünden karşılıklar aranırken hayata
Hangi söküğünü dikebilir bu yaralı kuşak
Hangi yüreğe öğretilebilir unutmak!
Aranıp duruyorum adresini yitirdiğim insanları
Vitrin camlarına yansıyan yüzlerde
Bilmiyorum kalmış mıdır adresini yüzlerinde taşıyan insanlar
Hala bir umut var mıdır
Çıkmaz bir sokağa benzeyen bu avare avunması vitrinlerde

Murathan Mungan, Mırıldandıklarım


_______________________________________________________25

From: ADALAR TURİZM İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ 
Subject: yeni yıl 
Date: December 29, 2011 11:52:07 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com


yeni yıl...Sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimizle yeni yılınızı kutlarız. 

ADALAR TURİZM İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ 


_______________________________________________________26

From: SEMİHA BALTACI 
Subject: 
Date: December 30, 2011 12:14:52 AM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 


Daha nice mutlu yıllarda hep birlikte olmak dileğiyle yeni yılınızı kutlarım. 

Semiha Baltacı 


_______________________________________________________27

From: SUAY KARAMAN 
Subject: MUTLU YILLAR-31 ARALIK 2011 
Date: December 30, 2011 2:35:52 AM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

MUTLU YILLAR  DİLERİM. 
SUAY  

* * *
GEÇEN YILDA GEÇEN YILI YAŞADINIZ MI? 

Bu yılınızı iyi geçirdiniz mi? 
Sağlıklı olduğunuz için hiç sevindiniz mi? 
Bu yıl hiç gün ışığı ile uyandınız mı? 
Kaç kez güneşin doğuşunu izlediniz? 
Bir neden yokken kaç kişiye hediye aldınız? 
Bu yıl yeni doğmuş bir bebek parmağınızı sıkıca tuttu mu hiç? 
Ve siz onu hiç kokladınız mı? 
Yaz gecelerinde ne kadar çok yıldız olduğuna hiç şaşırdınız mı? 
Kendinize bu yıl kaç oyuncak aldınız? 
Kaç kez gözlerinizden yaş gelinceye kadar güldünüz? 
Yaşlı bir ağaca sarıldınız mı bu yıl? 
Çimlere uzandığınız oldu mu? 
Çocukluğunuzdan kalan bir şarkıyı söylediniz mi hiç? 
Hiç taş kaydırdınız mı bu yıl? 
Kaç kez kuşlara yem attınız? 
Bir çiçeği dalındayken kokladınız mı? 
Bu yıl kaç kez gökkuşağı gördünüz? 
Ya da hediye alan bir çocuğun gözlerindeki ışığı? 
Kaç kez mektup aldınız bu yıl? 
Eski bir dostunuzu aradınız mı bu yıl? 
Kimseyle barıştınız mı bu yıl? 
Aslında mutlu olduğunuzu kaç kez fark ettiniz bu yıl? 
İyi bir yılın, bunlar gibi bir çok küçük şeylere bağlı olduğunu hiç düşündünüz mü bu yıl? 
Yeni yılda düşünün.. 
Yayılın çimenlerin üzerine… 
Acele edin.. 
Er ya da geç… 
Çimenler yayılacak üzerinize… 
Jacques PREVERT


_______________________________________________________28

From: AYNUR GÜRSOY 
Subject: 2012 daha mutlu bir yıl olsun 
Date: December 30, 2011 10:24:57 AM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

2012 daha mutlu bir yıl olsun!... 

Sevgili Arkadaşlar, 
Geçtiğimiz yıl boyunca Bathonea ve Yoros Kalesi kazılarına verdiğiniz destek için çok teşekkür ediyor, 2012'nin umutlarınızın gerçekleştiği daha mutlu bir yıl olmasını diliyorum. Yeni yıl, sağlıklı, huzurlu, sıkıntısız günler getirsin... 
Sevgi ve saygılarımla, 
Aynur Gürsoy 
Bathonea Kazısı Basın Danışmanı 

* * *
Dostlar, 
2012 umarım daha iyi, daha mutlu bir yıl olur. Sağlıklı, huzurlu, sıkıntısız bir yıl diliyorum. Sevgilerimle,
Aynur Gürsoy 
Bathonea Kazısı Basın Danışmanı 


_______________________________________________________29

From: ERKAN GÜRPINAR 
Subject: [60' ların Büyükadasında yaşamış şanslılar] Yeni yıl çiçeklerinden bir demet sizler için.... 
Date: December 30, 2011 10:46:15 AM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

Yeni yıl çiçeklerinden bir demet sizler için... _______________________________________________________30

From: TALİN ETYEMEZ 
Subject: mutlu yıllar... mutlu yıllar... 
Date: December 30, 2011 11:22:41 AM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

Sevgili ADALAR POSTASI, 
M u t l u Y ı l l a r 
Hep birlikte sağlıkla, sevgiyle, neşeyle ve huzurla yeni yılda da buluşmak dileğiyle... 

Talin Etyemez 

_______________________________________________________31

From: SELİN AYGÜN 
Subject: Date: December 30, 2011 11:40:10 AM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

Tüm okurların yeni yılını kutlarım. 
Ekdeki tablonun kaynağını bilmiyorum ama hoşuma gitti, paylaşmak istedim. _______________________________________________________32

From: TURGUT REİS 
Subject: [60'ların Büyükadasında yaşamış şanslılar] 2012 DE ADALARIMIZIN ESKİ GÜZELLİĞİNE... 
Date: December 30, 2011 11:42:06 AM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 


2012'DE ADALARIMIZIN ESKİ GÜZELLİĞİNE KAVUŞMASI VE TÜM ADALILARIMIZA MUTLU VE SAĞLIK DOLU GÜNLER GETİRMESİNİ DİLERİM.


_______________________________________________________33

From: CÜNEYT UZUNOĞULLARI 
Subject: MUTLU BİR YIL DİLERİM- CÜNEYT UZUNOĞULLARI 
Date: December 30, 2011 12:16:13 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

MUTLU BİR YIL DİLERİM...
CÜNEYT UZUNOĞULLARI_______________________________________________________34

From: ARGUS LİBERTUS
Subject: Özgür Emek ve Aşk ile Mutlu Güzel Bir Yılda...
Date: December 30, 2011 1:22:18 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

Özgür Emek ve Aşk ile Mutlu Güzel Bir Yılda... 

Sevgili ADALAR POSTASI,
Karanlık gecelerin mavi melekleri, kırmızı fularlı çocukluk ayıları, boynu bükük papatyalar, kuyuyan güzel, alman koyu, gülümseyiş kedisi, limon ağacı, gök kuşağının sekizinci rengi, rakı sofrasındaki dedeler, çıplaklar kampı, doğan güneşin altındaki gül şarabı, usul boylular, kınalının kokusu, yüce tepenin kocayemişleri, kalpazan kaya, asma köprülerin bekçileri, imamın kayığı, sakallı muhalifler, uçan tilkiler, ada karaları, öküz gözleri, kızıl atlılar, mum söndüren martı ölüleri, at ahırları, başına dönenler, pencereden eğimli mektuplar, buluntu şiir, boşlukta çiçek yetiştirenler, belden aşağısı balıklar, yorganın altından ısıran öpücük böcekleri, atlantis'ten gelen kadın, geçmişi bırakıp hale dönenler, ağları örüp dağları delenler, notayla yazıp notasız konuşanlar, mavi ağacın altındaki kor kuyu, üç oda sonra tutuşturanlar, uçan tenekeyle kavuşanlar, yüzlerce yıllık ruh üşümeleri..........

2012'de çirkinlerin tahtını yıkacağız birlikle, buyurgan düşünceyi yakacağız güneşle, özgür emek ve aşk ile, mutlu güzel günlerde, kardeşlik dünyasını kuracağız birlikte... masmavi gökyüzünde kuşlar ve böceklerle, canlıların sınıfı gelecek özgürlükle, özgür emek ve aşk ile, mutlu güzel günlerde, kardeşlik dünyasını kuracağız birlikte.*

Argus Libertus

Argus Libertus 

Liberta Açık Hava Felsefe Kütüphanesi & Manifesto


Argus LIBERTUS / LIBERTA (ÖZGÜRLÜK)_______________________________________________________35

From: NAZİFE AKGÜN 
Subject: TÜM DOSTLARIM 
Date: December 30, 2011 2:18:55 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

ÇOK SEVGİLİ VE ÇOK SAYIN TÜM DOSTLARIMIN, 
YENİ YILINI KUTLAR, SAĞLIK VE MUTLUKLAR DİLERİM. 
İYİ Kİ VARSINIZ. 
HEPİNİZE SEVGİLER, İYİLİKLERLE. 
NAZİFE AKGÜN 

_______________________________________________________36

From: TUNÇ SOYER 
Subject: Mutlu Yıllar... 
Date: December 30, 2011 3:52:53 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com 

Mutlu Yıllar... 

2012 yılının size ve ailenize sağlık, refah ve barış getirmesini dilerim. 
Tunç SOYER 
Seferihisar Belediye Başkanı 

_______________________________________________________37

From: OSMAN YILMAZ 
Subject: 2012 mutlu gecsin 
Date: December 30, 2011 4:01:20 PM GMT+02:00 
To: adalar.postasi@gmail.com

2012 mutlu geçsin...
_______________________________________________________38

From: AYŞEGÜL BAYRAKTAR
Subject: [adalarkulturdernegi]
Date: December 30, 2011 5:17:56 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

SEVDİKLERİNİZLE BİRLİKTE SAĞLIKLI VE MUTLU BİR YENİ YIL DİLERİM.
AYŞEGÜL BAYRAKTAR


_______________________________________________________39

From: ADALAR KÜLTÜR DERNEĞİ
Subject: [adalarkulturdernegi] MUTLU YILLAR
Date: December 30, 2011 5:38:43 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com

SEVDİKLERİNİZLE BERABER SAĞLIKLI VE MUTLU BİR YENİ YIL DİLERİZ.
ADALAR KÜLTÜR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU


_______________________________________________________40

From: ARİS KYRİAZİS 
Subject:
Date: December 30, 2011 5:44:22 PM GMT+02:00

İYİ SENELER...

http://www.youtube.com/watch?v=pdlWrDSTQ4Q
_______________________________________________________41


ADALAR POSTASI 
yılbaşı özel programı'nı
gururla sunar!... :)


Havai Fişekler...

* * *


Baylar... Bayanlar...
Merdivenden kayanlar...
Veeeee... Huzurlarınızdaaaaaa...
Nesrin Topkapı... 
* * *


ve elbette
Zeki Müren... * * *

21 2'de

rüyalarınızı 
yakalamanız 
dileğiyle... 


Ada sahillerinden sevgiyle selâm ederiz,

ADALAR POSTASI
)O(