26 Nisan 2010 Pazartesi

ADALAR POSTASI-2413: kıyıda hiç kimse inşaat yapamaz! kıyı kanunu var, kültür tabiat varlıkları koruma kanunu var, öyle iğreti şeyler falan olur mu?

http://urun.gittigidiyor.com/HUSEYIN-RAHMI-GURPINAR-HEYBELIADA-FOTOGRAF-2_W0QQidZZ26424383

* * *

ADALAR'da TARİHTE O GÜN:

16 Aralık 1899 Cumartesi günlü Heybeliada'da bazı kimselerin yardım toplayarak beş dükkân inşasına teşebbüs ettiklerinden adi binalar hakkında cari olan usule göre ruhsat almaları hususunda gerekenin yapılmasına dair...

* * *

ADALAR'da BİR GÜN:

Fotoğraf: Ugo Antonio Corintio, Büyükada'da, Nisan 2010.


* * *

ADALAR'da HAVA DURUMU:

26 Nisan 2010 Pazartesi
Büyükada'da HAVA DURUMU*
Parçalı bulutlu
10/18ºC
% 48-87 nem
Poyraz, KD 27km/sa

Gündoğuşu 06:09... Günbatışı 19:54...

* http://www.dmi.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?m=BUYUKADA uyarınca


* * *

Cicely Mary Barker, The Colt's-Foot Fairy.


* * *

1- Hikmet Karahasan- Niso Esim: "Kınalıada’da Büyükşehir Belediyesi ve Adalar Belediyesi’ni karşı karşıya getiren “kaçak iskele” sorunu henüz çözülmemişken, adalılar dün sabah güne iş makinelerinin sesiyle uyandı. Yıkımda kullanılan iş makineleri adaya Heybeliada çıkartma gemisiyle getirildi. Ayazma mevkiindeki Kamo’s Beach, Kumluk mevkiindeki Kumluk Beach ve Ülker Plajı ve merkezdeki Teos Restoran, ilçe belediye ekiplerinin nezaretinde yıkıldı..."

2- Mustafa Farsakoğlu: "Kıyıda hiç kimse inşaat yapamaz! Kıyı Kanunu var, Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu var, öyle iğreti şeyler falan olur mu?..."

3- Bu iskeleyi kim yaptı?

4- Serpil Kırkeser - Ünsal Çakin: "Aya Yorgi'de 23 Nisan izdihamı..."

ADALAR POSTASI'nın 2413. sayısında...

)O(


..........................................................1

From: NİSO ESİM
Subject: İskele yerinde Kınalıada yerle bir
Date: April 26, 2010 2:46:28 AM GMT+03:00
To: adalar.postasi@gmail.com


HaberVesaire, 21.4.2010
Hikmet Karahasan - Niso Esim

http://www.habervesaire.com/haber/1813


İSKELE YERİNDE, KINALIADA YERLE BİRİstanbul Kınalıada’da üç plaj tesisi ve bir restoran, 19 Nisan sabahı kıyı kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle yıkıldı. Belediye’nin yıkımları haber vermeden yaptığını iddia eden bu işletmeciler, uzun yıllardır hizmet veren tesislerinin ruhsatlı yapılar olduğunu savunuyor.

Kınalıada’da Büyükşehir Belediyesi ve Adalar Belediyesi’ni karşı karşıya getiren “kaçak iskele” sorunu henüz çözülmemişken, adalılar dün sabah güne iş makinelerinin sesiyle uyandı. Yıkımda kullanılan iş makineleri adaya Heybeliada çıkartma gemisiyle getirildi. Ayazma mevkiindeki Kamo’s Beach, Kumluk mevkiindeki Kumluk Beach ve Ülker Plajı ve merkezdeki Teos Restoran, ilçe belediye ekiplerinin nezaretinde yıkıldı.

Yıkım öncesinde ve sonrasında belediye yetkilerinin ilgisizliğinden yakınan işletmeciler, tesislerinin her türlü belgeye sahip olduğunu iddia ediyordu. HaberVs kamerasına tapu senedini, işletme izini gösteren Ülker Plajı tesislerinin sahibi Ayla Aldemir tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Başkan yıkımdan sonra buraya geldi. Kendisine elimdeki belgeleri göstermeye çalıştım. Görevliler, beni başkanımın yanına yanaştırmadı. Benim seçtiğim başkanın yanına neden gidemiyorum”.

30 yıllık tesisinin bir tebligat bile göndermeden yerle bir edildiğini söyleyen Kumluk Beach’ın sahibi Fatih Bozbıyık “Madem kaçaktı, neden bu kadar yıl beklendi, neden ruhsat verildi” derken, binaları boşaltma şansı bile bulamadıklarını ve toplam zararının 3 milyon TL olduğunu söylüyordu.

Kınalıada’da kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılanlar sadece turizm amaçlı işletmeler değil. 16 Nisan’da gerçekleşen ilk yıkımlarda, gecekondu niteliğinde olduğu var sayılan 10’dan fazla evin de yıkılmış olduğu göze çarpıyor. Seslerini duyacak bir muhatab bulamamaktan yakınan Muhtar Hüseyin Şahin, mağdurların biraraya gelerek bir heyet oluşturduğunu ve haklarını yargı yoluyla arayacakları bilgisini veriyor.

Adalar Belediyesi Başkanlığı, iddialarla ilgili görüşmek isteyen HaberVs muhabirlerine, haberin yayına girdiği saate kadar cevap vermedi. Belediye, geçtiğimiz ay gündeme gelen “kaçak iskele” inşasıyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi’yle karşı karşıya gelmiş, her iki taraf, iznin diğeri tarafından verildiğini savunmuştu. Büyükşehir Belediyesi 1 Nisan'da yayınladığı basın açıklamasında, tartışma konusu iskelenin 15 Mart’ta tespit edildiğini ve yasal işlemlerin 15 gün içinde yapılması için Adalar Belediyesi’ne tebliğde bulunduğunu belirtmişti.

Büyükşehir Belediyesi’nin tebligatta belirttiği 15 günlük sürenin sona ermesi üzerine HaberVs Adalar Belediyesi’yle iletişime geçmek istemiş ancak bu girişimine de cevap alamamıştı. HaberVs, iskele konusundaki gelişmeleri öğrenebilmek ve yıkımlar hakkındaki iddiaları açıklığa kavuşturabilmek için Adalar Belediyesi’nin cevabını bekliyor...........................................................2

From: NİSO ESİM
Subject: Başkan Farsakoğlu'ndan Kınalıada cevapları
Date: April 26, 2010 2:46:28 AM GMT+03:00
To: adalar.postasi@gmail.com


HaberVesaire, 21.4.2010
Hikmet Karahasan - Niso Esim

http://www.habervesaire.com/haber/1815


BAŞKAN FARSAKOĞLU'ndan KINALIADA CEVAPLARIİstanbul Kınalıada’da üç plaj tesisi ve bir restoran 19 Nisan sabahı Kıyı Kanunu’nu ihlal ettiği gerekçesiyle, bir önceki hafta ise birçok gecekondu tapusuz olduğu için Adalar Belediyesi tarafından yıkıldı. HaberVs kamerasına konuşan tesis yetkilileri, evraklarına bakılmadan, tebligat gönderilmeden işyerlerinin yıkıldığını iddia etmişlerdi. Yıkım sonrasında Adalar Belediyesi Başkanı’nın orada olduğunu ama hiç kimsenin görüşemediğini söyleyen işletme sahipleri, kendi seçtikleri bir kişinin kendilerine başkanlık yapmadığından yakınmışlardı.

22 Nisan günü, öğlen saatlerinde Kınalıada’dan gelen yaklaşık 25 gecekondu sahibi, Büyükada’daki Belediye binasında Başkan’la görüşmek istedi. Bunun üzerine meclis salonunda bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kanunu açıkça ihlal eden gecekondu sahiplerinin çoğu hatasının farkındaydı, çünkü hiçbirinin ruhsatı yoktu. Kınalıada sakinleri, kendi deyimleriyle “70 yıldır burada yaşamalarına rağmen”, evlerinin neden şimdi yıkıldığına anlam veremiyordu.

Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, herkese tebliğ gönderildiğini belirterek, gecekondu sahiplerine yıkım haberinin önceden verildiğini dile getiriyor. Buna rağmen yıkım esnasında gecekondularda yaşayan insanların evlerinin yıkılmadığını belirtiyor. Farsakoğlu, bazı yurttaşların üçer tane gecekondularının olduğuna, bunlardan birinde yaşayıp, ikisini kiraya verdiklerine dikkat çekerek böyle bir duruma müsade etmeyeceklerini vurguluyor. Farsakoğlu, gecekondudan başka barınacak yerleri olmayan insanların evlerinin yıkılmayacağını da özellikle belirtiyor.

Mustafa Farsakoğlu, toplantıdan sonra HaberVs’nin, kaçak iskele, yıkılan tesisler ve gecekondular hakkındaki sorularını cevapladı. Başkan, adalardaki iskelelerin üzerinde sorumluluklarının olmadığını, tek yetkilinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirtti. Farsakoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Nisan tarihli “Kaçak iskeleye Adalar Belediyesi izin verdi” açıklamasına da tepkili:

“Biz sadece Kooperatif İskelesi’nin üzerine geçici tente yapılmasına izin verdik ama onlar iskele yapımına müsaade ettiğimizi söylüyorlar!”

Kıyıda tesisleri yıkılan işletmecilerin evraklarının olmasına rağmen, ne yazılı ne de sözlü tebliğ yapılmadan işyerlerinin yıkıldığına yönelik iddialarına ise Başkan Farsakoğlu, bu ruhsatları önceki yetkililerin gayri resmi yollarla verdiğini ve bu belgeleri düzenleyenler hakkında da hukuk mücadelesi başlatıcaklarını belirtirtiyor. Farsakoğlu, tesis sahipleri ve Kınalıada Muhtarı Hüseyin Şahin’in aksine, yazılı ve sözlü tebliğ yaptıklarını, hatta muhtara bile haber verdiklerini ifade ediyor. Farsakoğlu ayrıca bu yapıların gecekondu konumunda olması nedeniyle tebligat gönderilmeden de yıkılabileceğini savunuyor ve bu alanlara tek bir çivinin bile çakılmasının mümkün olamayacağını söylüyor.

Yıkılan tesislerin sahipleri “Buralar kimlere peşkeş çekilecek, bundan sonra ne olacak merak ediyoruz” diye soruyor. Farsakoğlu bu konuda emin konuşuyor: “Halk plajı yapılacak, belediye tarafından işletilecek” diyor. Ada halkının ücretsiz, dışarıdan gelenlerin ücret karşılığı faydalanacağı bu plajların eskisi gibi yüksek fiyatları olmayacağını söylüyor. “Bu projeyle istihdam ve belediyeye gelir sağlayacağız. Bununla beraber kimi tesisler spor tesislerine dönüştürülecek” diye ekliyor.

Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, yıllar önce inşa edilen yapıların kanun gereği yıkıldığını söylerken, birden fazla kanunu ihlal ederek yapılan motor iskelesinin sorumluluğunu ise hiç almıyor. Topu tamamen Büyükşehir Belediyesi’ne atan Farsakoğlu, Adalar belediye binasının bile kaçak olduğunu, üzerinde yapılan projelerin usulsüz olduğunu belirterek tartışmayı daha da ilginç bir noktaya taşıyor...........................................................3

ntvmsnbc, 01 Nisan 2010 Perşembe 20:42:22

BU İSKELEYİ KİM YAPTI?

Kınalıada'da motorların yanaşması için bir iskele yapıldı ama iskeleyi kimin yaptığı belli değil.

http://video.ntvmsnbc.com/?717278#v032159206001231152200052234013039144161158201125


..........................................................4

İstanbul DHA, 24.04.2010 10:58 [2021104]
Serpil Kırkeser - Ünsal Çakin

http://www.haberler.com/aya-yorgi-de-dilek-izdihami-haberi

http://www.haberler.com/video-haber/video.asp?id=2020764


AYA YORGİ'de 23 NİSAN İZDİHAMI


Büyükada'nın en yüksek noktalarından birinde Saint George adına yapılan Aya Yorgi Kilisesi'nde bu yılki 23 Nisan'da yine izdiham yaşandı. Hıristiyanların ve turistlerin özellikle 23 Nisan ve 24 Eylül'de ziyaret ettikleri Aya Yorgi kilisesi bu yıl da ziyaretçi akınına uğradı. Kilisede kendileri için dilek dileyenlerin yanında kızlarına koca dileyen de vardı, kardeşinin cezaevinden bir an önce çıkması için dua edenler de.

RENGARENK İPLER, RENKLİ DİLEKLER

Faytonla meydana varan ardından da yaklaşık yarım saatlik bir yürüşün ardından Aya Yorgi Kilisesi'ne gidenler hayattan beklentilerini diledi. Yaygın bir inanışa göre, kiliseye giden yolu hiç konuşmadan elindeki ipi bağlayarak çıkan kişinin dileği gerçekleşiyor. Bunu bilen onlarca kişi elerindeki rengarenk iplerle kiliseye kadar sessizce yürüdü. Dilek ipleri renkli olunca, ortaya da renkli görüntüler çıktı. Kiliseye gidenler dik yokuş nedeniyle zaman zaman yol kenarındaki banklarda dinlenerek, yürüdü.

POLİS GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

Havanın güneşli olmasını fırsat bilen İstanbullular sabahın erken saatlerinde Aya Yorgi Kilisesi'ne geldi. Aya Yorgi Kilisesi önünde yaşanacak tatsızlıklara karşı polis de güvenlik önlemi aldı.

VATANDAŞLAR MUM YAKARAK DİLEK DİLEDİ

Kilisenin girişinde satılan mumlardan alanlar mum yakarak dilek diledi. Kilisenin duvarlarına dileklerini yazanlar da vardı. İşini kaybedenler de dileklerinde hem iş hem de aşk diledi. Kilisenin içinde ise, krizin bitmesi ve paranın bereketinin artması için, ellerindeki metal paralarla dilekte bulundu. Kimileri de dileğini yazarak gerçekleşmesini diledi. Ziyaretçilerin kimisi ise dileklerini yazdıkları kağıtları 'Dilek kutusu'na attı. Dileklerin dilendiği bir başka yer ise, kilisenin bahçesindeki dilek ağacıydı. Kilisenin çıkış kapısının yanında, dilek dileyenler ise, bu kez kesme şeker ve çöplerden dileklerinin resimlerini çizdiler.

KARDEŞİNİN CEZAEVİNDEN ÇIKMASI İÇİN DUA ETTİ

Dilek dileyenlerin kimi kızlarına koca dilerken, kimide kardeşinin cezaevinden bir an önce çıkması için dua etti. 3 arkadaş olarak kiliseye ilk kez geldiklerini söyleyen gençler, burada bir çok dilekte bulunduklarını söyledi.
http