8 Aralık 2009 Salı

ADALAR POSTASI-2355: adalar'da seviye düştü diyordu engin bey, haklıymış...

Büyükada, 1927.
http://urun.gittigidiyor.com/1927-BUYUKADA-DEGISIK-GORUNUS-FOTOKART_W0QQidZZ21989460


* * *

ADALAR'da TARİHTE O GÜN:

20 Eylül 1897 Pazartesi günlü şifreli telgrafnamenin hallolunamadığı, telgraf memurlarına güvenmediği vesaireyi bildiren Mahmud'un Büyükada'dan Tahran'da Hariciye Nezareti'ne gönderdiği telgrafa dair...


* * *

ADALAR'da BİR GÜN:
Büyükada, 28/11/2009


* * *

ADALAR'da HAVA DURUMU:

8 Aralık 2009 Salıi günü
Büyükada'da HAVA DURUMU*
Parçalı bulutlu
7-12ºC
% 74-89 nem
K 16km/sa

Gündoğuşu 07:14... Günbatışı 16:36

* http://www.dmi.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?m=BUYUKADA uyarinca


* * *

Cicely Mary Barker, The Pine Tree Fairy.


* * *

1- Osman Yılmaz: "Yer, Çan Çiçeği Sokak, Pazar saat 14:00, hafriyat makinesi iş başında, kim izin vermiş, neden pazar günü, zabıtanın telefonu cevap vermez!!"


2- Avedis Hilkat: "Büyükada Su Ürünleri Koop. Balıkçılarıyla Adalar Deniz Faunasının Koruma Altına Alınması Toplantısı..."


3- Statis Arvanitis: "Bu sene Atina'daki Büyükadalılar Kültür Derneği 2010 senesi için güzel bir takvim basımı yaptı...


4- Tugay Kartal: "Adalar, Pendik ve Kartal’a yapılan vapur seferlerinin yeniden tanzim edilerek, vapur sayısının artırılması..."


5- Baki Nedim Baltacı: "Bugün kadınlarımızın geldiği modern yaşam muhakkak ki genç cumhuriyetin aydınlanmacı kuşağının birikimlerine yaslanmaktadır..."


6- Avedis Hilkat: "Türkkızılayı Adalar'da sağlık taraması yapacak..."


7- Cevahir Karabulut: "İş garantili meslek kursları..."


8- Adaevi: "Aralık ayı kültürel etkinlikleri..."


9- Komite: "İTÜ Vakfı Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi’nin düzenlemiş olduğu Yılbaşı Kermesi 9 Aralık 2009 Çarşamba günü 10:00–17:00 saatleri arasında İTÜ Maçka Yerleşkesi Sosyal Tesisler Binası'nda yapılacaktır.


10- 1970'larda Milliyet Gazetesi sayfalarında seyreden Paşabahçe vapurumuz... (Köprü'den Yalova'ya hareket eden "Paşabahçe" vapuru, önüne çıkan bir römorka çarpmamak için dümen kırmış... Paşabahçe yolcu gemisi, dün akşam üzeri Köprü-Adalar seferini yaparken...)


ADALAR POSTASI'nın 2355. sayısında...

)O(


.........................................................1

From: OSMAN YILMAZ
Subject: Pazar Çalışması
Date: December 6, 2009 7:07:10 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com


Selamlar,
Yer, Çan Çiçeği Sokak, Pazar saat 14:00, hafriyat makinesi iş başında,
kim izin vermiş, neden pazar günü, zabıtanın telefonu cevap vermez!!
Hiçbir önlem, tabela, ne için çalışıldığı belli olmayan ve pazar günü yapılan bu işe yorum yapmakta zorlanıyorum.
Adalar'da seviye düştü diyordu Engin bey, haklıymış.
Osman Yılmaz


.........................................................2

From: AVEDİS HİLKAT
Subject: Adalarda Gırgırlara av yasagı uygulanmalı
Date: December 4, 2009 1:37:22 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com


Büyükada Su Ürünleri Koop. Balıkçılarıyla Adalar Deniz Faunasının Koruma Altına Alınması Toplantısıİstanbul'un sayfiye yerlerinden olan Adalar ilçesi, namı diğer (Prens Adaları) İstanbul'un sıcak yaz günlerinin alternatifi olan ve İstanbullulara, plaj, paytonla gezi, traking yürüyüş,
bisiklet, piknik, konaklama hizmetleri veren Adalar doğru ve bilinçli projelere muhtaç.

Marmara Denizi'nin kuzey dogusunda yer alan Adalar günümüzde artık balığa hasret bir belde oldu. Bir iç deniz olan Marmara denizinde bir zamanlar 128 tür balığı özellikle Adalar çevresinde barındıran bu belde artık tüketeceği balığı İstanbul balık halinden alır duruma geldi. ıllardır Adalar çevresinde, trol, algarna, sahillerinde yapılan gırgır avcılığına, bir de midye katliamı eklendi, son senelerde İstanbul'un balık lokantalarının midye ihtiyacını karşılayan Adalar, S.O.S veriyor; burada acil olarak tekmil Adalar etrafı 3 deniz mili civarı Balık avlanma yasağının 9 metreden büyük teknelere uygulanması gerekmektedir. Adalar ilçesinin balıkçılıkla uğraşan esnafı hem korunmuş olup hem de Marmara denizinin en temiz denizine sahip olan Adalar ilçesi ekolojik dengenin kendini yenilemekle balık faunasının tekrar dirileceğini geçtigimiz yıllarda dört adanın su ürünleri kooparatifleriyle yapılan toplantılarında ortak görüş, Adalar'da Yapay Resifler Projesi'ydi. Su Ürünleri Fakültesi'yle kordineli olarak yapılacak olan bu çalışma en kısa zamanda semeresini verecekti. Ama olmadı yapılmadı sümen altı oldu! 29 Mart yerel seçimlerinde Adalılar tercihlerini CHP Adayı Sn. Mustafa Farsakoğlu’dan yana kullanarak Adalar Beldesi'ni yakından tanıyan Başkanı'nı seçti. Biz Adalılar olarak Belediye Başkanımız'dan Adalar'da faliyet gösteren Su ürünleri Koop. Yönetim Kurulu üyeleriyle tekrar gündem oluşturmak, en kısa zamanda çözüm üretmektir. Bu vesileyle de belirtmeliyiz ki Sn. Belediye Başkanımız Mustafa Farsakoglu’na güvenimiz tamdır, Adalar'da ve özellikle Kınalıada’da kendilerinin en büyük destekçisi olacağız.

Başarılı çalışmalar dilegimizle...

Avedis Hilkat

Adalar Sivil Toplum Örgütleri Temsilcisi
BAĞIMSIZ İL GENEL MECLİSİ Adayı
(Adalar İlçesi)

AGOS, JAMANAK, MARMARA, ADALI DERGİSİ, TARAF GAZETESİ ADALAR MUHABİRİ (GÖNÜLLÜ).........................................................3

From: STATİS ARVANİTİS
Subject: ATINA'DAKI BUYUKADALILAR DERNEGI'NIN
Date: December 4, 2009 8:31:15 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.comSAYIN ADALAR POSTASI ÜYELERİ,

BU SENE ATİNA'DAKİ BÜYÜKADALILAR KÜLTÜR DERNEĞİ
2010 SENESİ İÇİN GÜZEL BİR TAKVİM BASIMI YAPTI.
BU TAKVİM RUMCA DA VE İNGİLİZCE DE YAZILI
VE ATİNA'DAKI DERNEKTEN 20 EURO FİYATINDA SATILIYOR
İÇİNDE HARİKA YENİ RENKLİ HAVADAN ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFLAR
AMA ESKİDEN DE 1900 SENELERİNDE ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR YER ALIYOR.
BÜTÜN FOTOĞRAFLAR VE TARİHİ BİLGİLER BÜYÜKADALI
ORTOPEDİ DOKTORUNDAN VE TARIH YAZARI BAY DR AKİLAS MİLAS'IN
ARŞİVİ'NDEN ÇIKARILMIŞ VE ÇOĞU İLK KEZ İÇİN MEYDANA GELİYOR.

LÜTFEN TAKVİM SİPARİŞİ İÇİN ATİNA'DAKİ DERNEĞE BAŞVURUNUZ.


SİZE ATİNA'DAN YUNANİSTAN'DAN
SAYGIYLA SELAMLARIM,

STATİS ARVANİTİS.........................................................4

From: TUGAY KARTAL
Subject: Kartal ve Pendik Civarı ile ilgili BOA (başbakanlık osmanlı arşivi) belgeleri
Date: December 7, 2009 2:24:28 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com


02.02.1909 günlü Adalar Pendik ve Kartal’a yapılan vapur seferlerinin yeniden tanzim edilerek, vapur sayısının arttırılması

(Kaynak: Y.Mimar Yonca Kösebay Erkan, (Doktora Tezi) "Anadolu Demiryolu Çevresinde Gelişen Mimatri ve Korunması").........................................................5

From: BAKİ NEDİM BALTACI
Subject:
Date: December 5, 2009 4:42:46 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com


5 Aralık 1934 Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkı

Büyük Atatürk, Türk Kadını'na seçme ve seçilme hakkını tanıdığı 5 Aralık 1934 tarihinden sonra yaptığı konuşmada “Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasal bütün milletlerin üzerinde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınlarını artık tarihlerde aramak lâzım gelecektir,” diye başladığı konuşmasında Türk kadınını 20. yüzyılla buluşturmayı hedeflemekteydi.

1946 CHP içerisinde karşı devrimcilerin başlattığı kıyımda devrimciler bulunduğu noktalardan tasfiye edilirken Cumhuriyet de çizik yemiştir.Töre cinayetleriyle katledilen kadınlarımızdan, kadını yok sayan tüm cemaatleştirme çabaları bize o günden bakiye kalmıştır. Bugün kadınlarımızın geldiği modern yaşam muhakkak ki genç cumhuriyetin aydınlanmacı kuşağının birikimlerine yaslanmaktadır. Gericiler ile kadın haklarını savunanlar arasında belirgin bir mücadele bugün de devam etmektedir. Siyasi islamı referans alan gerici kuşatmaya ilaveten gelinen noktada bugün maalesef zaman zaman CHP de katkı sunmaktadır. Seçim manipilasyonu yapan çarşaflı bir iki kadınla birlikte muhafazakar kesimlere açılıyoruz diye kitleleri yutturmak isteyen CHP İl Başkanı Gürsel Tekin ve onu destekleyen basın ve de partinin Genel Başkanı bu eylemleri rozet takılan çarşaflıların “Başkanlık yoksa biz de yokuz,” demesiyle açığa çıkmıştır. CHP'nin bu geri ve gerici eylemiyle yüzleşmeden hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmesi üzücüdür. 5 Aralık 1934 tarihli kararı alan iradeye bugün bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

Baki Nedim Baltacı.........................................................6

From: AVEDİS HİLKAT
Subject: Türkkızılayı Adalarda Saglık Taraması Yapacak
Date: December 7, 2009 1:55:53 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com


TÜRKKIZILAYI ADALAR'da SAĞLIK TARAMASI YAPACAK ...
TÜRK KIZILAYI ADALAR'da SAĞLIK TARAMASI YAPACAK...

İstanbul'un Adalar ilçesinde TÜRK KIZILAYI yaklaşık 15 gün sürecek olan sağlık taraması yapacak.

Kızılay'ın gezici sağlık araçlarıyla yapacağı sağlık taramasında, göz, diş ve istendiginde dahiliye hastalıkları tarama hizmetleri gerçekleştirecek.

TÜRK KIZILAYI Adalar Şubesi Yönetim Kurulu adına gazetemize açıklama yapan Yönetim Kurulu üyesi Avedis Hilkat, Kızılay'ın yapacagı sağlık taraması programını açıkladı. Sırasıyla Kınalıada: 14-15 Aralık, Burgazada 16-17 Aralık, Heybeliada 18-22 Aralık, Büyükada 23-26 Aralık tarihlerinde yapılacak sağlık taramaları, Pazar günleri hariç saat 9:oo'dan akşam 17:oo'ye kadar sürecek. Taramalar ücretsiz olacak, belirlenen hastalar gerektiğinde Kızılay'ın Sağlık Merkezi'ne sevk edilerek tedavileri
%50 indirimle yapılacak.

Hilkat yaptığı açıklamada Adalar'da Büyükada'da 200 talebe, Heybeli'de 500 talebe, Burgazada ve Kınalıada 50 talebe olduğunu ve yapılacak olan sağlık taramalarından öğrencilerin faydalanmasını istediğini ve ayrıca isteyen Adalılar'ın Kızılay'ın kurmuş olduğu bölümde kan bağışında bulunabileceklerini dile getirdi.

Avedis Hilkat
irtibat: 0532 312 80 00.........................................................7

From: CEVAHİR KARABULUT
Subject: Fwd: İşkur tanıtım metni-el ilanı
Date: December 7, 2009 4:42:34 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com


İŞ GARANTİLİ MESLEK KURSLARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu tarafından, İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü’ne bağlı Şube Müdürlükleri’nde kayıtlı işsizlere eğitim programı düzenlenmektedir.

Söz konusu meslek eğitim programları, Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatı gereğince onaylanmıştır.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 5. Maddesinin (e) fıkrası hükmü gereğince bu eğitim programına katılan kursiyerlerin sigortaları İŞKUR tarafından yapılacaktır.

Katılımcılara, katıldıkları her eğitim günü için İŞKUR tarafından “kursiyer zaruri gideri” olarak 15 TL cep harçlığı ödenecektir.

Eğitim programını başarıyla tamamlayan katılımcılara M.E.B onaylı sertifika verilecektir. Sertifika sahiplerinin en az %50’si sınavı takip eden tarihten itibaren 60 gün içinde istihdam edilecektir.

Eğitim Programları ve Süreleri:

Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Yetiştirme Kursu - 17 gün
(80 Saat teorik + 50 saat pratik, Toplam 130 Saat)

Özürlü Bakım Elemanı Yetiştirme Kursu - 49 gün
(320 Saat teorik + 70 saat pratik, Toplam 390 Saat)

Çocuk Gelişimi Eğitimi elemanı Yetiştirme Kursu-33 gün
(200 Saat teorik + 58 saat pratik, Toplam 258 Saat)

Not: Çocuk Gelişimi Eğitimi Kursu’na katılacakların en az lise mezunu olması gerekmektedir.)

Çevrenizde iş arayan insanlar varsa onlara duyurabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için;
Didem TUNCA
0506 544 26 51


.........................................................8

From: ADAEVİ
Subject: Adaevi Etkinlikleri / Aralik 2009
Date: December 4, 2009 6:58:57 PM GMT+02:00
To: emine.cigdem.tugay@gmail.com


.........................................................9

From: KOMİTE
Subject: FW:
Date: December 4, 2009 3:37:51 PM GMT+02:00
To: adalar.postasi@gmail.com


İTÜ Vakfı Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi’nin düzenlemiş olduğu Yılbaşı Kermesi 9 Aralık 2009 Çarşamba günü 10:00–17:00 saatleri arasında İTÜ Maçka Yerleşkesi Sosyal Tesisler Binası'nda yapılacaktır.

İTÜ Vakfı Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi’nin düzenlemiş olduğu etkinliklerden elde gelirin tamamı İTÜ Öğrenci Burs Fonuna aktarılmaktadır.
.........................................................10

1970'lerde
MİLLİYET GAZETESİ sayfalarında
seyreden
PAŞABAHÇE Vapurumuz...


Paşabahçe vapuru, 23.10.2008.

http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Ara.aspx?araKelime=paşabahçe%20vapuru&isAdv=false


Milliyet, 15.10.1970

İKİ ŞEHİR HATTI VAPURU ÇARPIŞTI, 3 YOLCU YARALANDI

Şehir Hatları'na ait iki yolcu vapuru dün akşam saat 18:40 sıralarında Sarayburnu önlerinde çarpışmış, olayda üç kişi yaralanmıştır.

Köprü'den Yalova'ya hareket eden "Paşabahçe" vapuru, önüne çıkan bir römorka çarpmamak için dümen kırmış ve o sırada Köprü-Kadıköy seferini yapmakta olan "İnkılâp" vapuruna bindirmiştir. Yolcular arasında panik çıkmış, her iki gemi de hasar görmüştür. Vapurlar seferden menedilmiştir.


...

Milliyet, 24.9.1975

Arızalanan "Paşabahçe" Sarayburnu'na bindirdi

Paşabahçe yolcu gemisi, dün akşam üzeri Köprü-Adalar seferini yaparken, dümen motorundaki arıza yüzünden, Sarayburnu'na bindirmiştir.

Yolcu dolu olarak Adalar'a gitmek üzere saat 17:40'ta Köprü'den ayrılan "Paşabahçe" Sarayburnu açıklarında arızalanınca, Sarayburnu'na bindirmiş, burun kısmı ezilmiştir. Yolcular arasında büyük heyecan yaratan olay sırasında yaralanan olmamış, yolcular olay yerine gönderilen Dolmabahçe vapuruna alınarak sefer tamamlanmıştır.